Akım ölçümü konusunda ilginç bir sıkıntı

Başlatan seyityildirim, 17 Mart 2017, 13:01:41

seyityildirim

Merhaba arkadaşlar,

Önce akım ölçümü için kurduğum devre şemasını vereyim,

Devredeki temel mantık şu : Devreden 10 Amper gerilim geçtiğinde 5miliOhm direnç üzerinde 50mV gerilim oluşuyor. Bu gerilimi opamp ile iki aşamada 0-3V arasına çekmeye çalışıyorum.

Devreyi denemek için ilk önce 5mOhm direnci karta lehimlemedim. Onun yerine sinyal generatöründen 10mVp-p sinüs gerilim verdim ve çıkış sinyali ile birlikte osiloskopta şu şekilde görüntüledim.

ve

Şekillerde görüldüğü gibi sinyal yaklaşık 0V-3V aralığında.

Daha sonra 5mOhm'luk direnci lehimledim. Akım kaynağından 5mOhm'luk direnç üzerinden akım vermeye başladım. Hiç mantıklı sonuçlar alamadım.

Mesela hiç akım yok iken çıkışta offset değeri olan 1,5V yakın bir değer var. Ancak 10 mA gibi bir akım geçtiğinde bu değerin artacağı yerde hemen mV lar mertebesine düşüyor. Daha sonra akımı arttırsam da aynı mV lar mertebesinde kalıyor. Akım yönüne de özellikle dikkat etmiştim.

Bu sorun neden kaynaklanabilir?

fahri-

AC sinyal işlerken  OPAMP ı  da simetrik besleyin. +12V / -12V gibi.

seyityildirim

Alıntı yapılan: fahri- - 17 Mart 2017, 14:35:03
AC sinyal işlerken  OPAMP ı  da simetrik besleyin. +12V / -12V gibi.

kullandığım opamp single supply. O yüzden simetrik beslemeye gerek yok.

fahri-

AC sinyale DC ofset vermeden single supply opam ile yükseltme yapamazsın. Ya dual supply kullanacaksın. ya da ac sinyaline dc ofset vereceksin.

seyityildirim

Dc ofseti eklemediğimi nerden çıkardınız?

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

seyityildirim

Alıntı yapılan: mehmet - 17 Mart 2017, 18:07:16
http://tinyurl.com/kzeuxl8

simülasyon programlarında zaten çalışıyor.

Sorunumu tekrar anlatayım.

Girişe sinyal üretecinden sinüs verdiğimde ilk mesajdaki osiloskop çıktılarına bakarsanız çalışıyor. Sıkıntı yok. Sıkıntı şu : Bu kez 5mOhm direnç üzerinden akım akıttığımda aynı şey olmuyor.

Mr_YAMYAM

Ofset gerilimini kaldırınız.
R1 den sonra 1uF civarı bir seri kondansatör bağlayarak yeniden test ediniz.
Kurallar AC giriş içindir.

seyityildirim

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Mart 2017, 19:22:00
Ofset gerilimini kaldırınız.
R1 den sonra 1uF civarı bir seri kondansatör bağlayarak yeniden test ediniz.
Kurallar AC giriş içindir.

Hocam dediğinizi simülasyonda denedim. Girişten 50Hz akım vermeme rağmen çıkış hep dc oldu. Çalışmadı yani.

Ofset gerilimini kaldırmanızın ve kapasitör koymanızın amacı ne ?

kenan_re

Seri direnç ve op-amp devrenizi tam olarak çizimini koyabilir misiniz?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seyityildirim - 17 Mart 2017, 19:33:05
Hocam dediğinizi simülasyonda denedim. Girişten 50Hz akım vermeme rağmen çıkış hep dc oldu. Çalışmadı yani.

Ofset gerilimini kaldırmanızın ve kapasitör koymanızın amacı ne ?

Giriş sinyalini kestiğinde çıkışta hiçbir gerilim olmaması gereklidir.
İkinci op-amp'ın da DC bileşenlere karşı kuple edilmesi gereklidir.
Pratikte bu olay 2. op-amp'ın eviren girişindeki R5 direnci ile şase arasına takılacak uygun değerdeki bir kondansatörle sağlanmaktadır. Aynı zamanda girişin de bir kondansatörle kuple edilmesi gerekebilir.
Devre AC ile çalışacak şekilde istendiğine göre, tek beslemeli olan op-amp'ın AC test devrelerinin incelenmesi gereklidir.
Örnek olarak düzeltilmiştir.

batigol

Bağladığın kaynağın istediğin akımı verdiğinden emin misin, o kısmı kontrol ettin mi? Nasıl bir cihaz/devreyle ac akım üretiyorsun? Belki sorun o kısımdadır.

seyityildirim

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Mart 2017, 21:06:20
Giriş sinyalini kestiğinde çıkışta hiçbir gerilim olmaması gereklidir.

Hocam çıkış sinyalini ADC ile okuyacağım. Yani +10A , -10A aralığı 0V-3V arasına ölçeklenecek. Dolayısıyla girişte hiçbir sinyal olmadığında yani 0A olduğunda çıkışta 1,5V görmeliyim. Ki devrem bunu yapıyor zaten resimlerde görüldüğü gibi. Sadece seri direnç varken yapamıyor. Bunu soruyorum.

seyityildirim

seyityildirim

Alıntı yapılan: batigol - 17 Mart 2017, 22:36:31
Bağladığın kaynağın istediğin akımı verdiğinden emin misin, o kısmı kontrol ettin mi? Nasıl bir cihaz/devreyle ac akım üretiyorsun? Belki sorun o kısımdadır.

Ayarlı güç kaynağını akım moduna alıp DC akım veriyorum. yaklaşık 1-2 amper akıtabiliyorum. Akımı güç kaynağının göstergesinden okuyorum.