Çıkış Transformatörü sardım ses az geliyor

Başlatan rayman, 17 Mart 2017, 20:43:38

rayman

Fender Champ Amplifikatörü yapmaya karar verdim. Single Ended olmasına rağmen  çıkış trafosu bi hayli zahmetli. Bir trafocuya hesap yaptırdık , bize bu bilgileri verdi.... Bende layığı ile 80-90watt'a ancak sığdırdım ama ses az geliyor.... Primer Dcr değeri 157 ohm. Sekonder ise çok düşük zaten. Primer empedansımı tutmadı acaba ?

kamilsorhan

Lambalı amplifikatörler iyi bildiğim bir konu değil,sadece merak ettiğim için soruyorum.
Şemada, temiz 8 Watt aşırı sürmede 14 Watt yazıyor.Lambaların gücü'de 15 Watt civarında olduğu halde neden 80- 90 Watt'lık trafo sac'ına sarım yaptınız.Spir sayısından emin'misiniz?.

rayman

Trafnsormatörlerin boyutu , sac çapı vs. maximum alınacağı güce kadar yapılır. Önemli olan. Empedans vede  lambadan gececek akımı karşılayacak tel çapı. Büyük olmasının sebebi , yukarıdaki tel çapları vede spir sayısı ancak sığdı.Ve düzgün hesap yapılmamış sanırım. En son Primer 750 ohm sekonder 64+26 tur sardık maalesef yine olmadı. 750 ohm değer 4000tur

superconductor

Alıntı YapTrafnsormatörlerin boyutu , sac çapı vs. maximum alınacağı güce kadar yapılır.

Single-ended bir yükseltecin çıkış transformatörü için doğru değil. Single-ended yapıda çıkış gücünün yarısı kadar sükunet akımı akar. Bu akımın bir kısmı cathode direncinde, bir kısmıda trafoda harcanır. Bu yüzden 15w S.E. yükselteç için en az 30-40W çıkış tranformatörü kullanmak gerekir.

necati

EL34 un katot ucuna kac ohm bagladınız
katot ta 27v varmı
NB sw of calıstırın
hoparlor ucunun polaritesi ters olabilir
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

MC_Skywalker

https://www.picproje.org/index.php/topic,69000.0.html
şu konudaki şemaların birinde EL34 için 8k primer dirençli tr gösterilmiş.

trafonun primerini kaç volta göre hesapladın?
Hoparlörün Kaç ohm ve kaç watt?

rayman

Alıntı yapılan: superconductor - 18 Mart 2017, 22:11:34
Single-ended bir yükseltecin çıkış transformatörü için doğru değil. Single-ended yapıda çıkış gücünün yarısı kadar sükunet akımı akar. Bu akımın bir kısmı cathode direncinde, bir kısmıda trafoda harcanır. Bu yüzden 15w S.E. yükselteç için en az 30-40W çıkış tranformatörü kullanmak gerekir.

Biliyorum en az 3 kat sac vede karkas büyük olmalı. Ancak 42 watt civarı karkas bulamadım buna sarmak istedim. Zira hesabı yapan kişi 0,25 lik tel ile primer hesabı çıkarmış. Aslında çalışıyor ama az.
Birde 5 watt transformatör için 750 ohm primer - sekonder 64 tur oda sanırım 1 ohm gibi değer gösteriyor

rayman

Alıntı yapılan: necati - 19 Mart 2017, 00:47:41
EL34 un katot ucuna kac ohm bagladınız
katot ta 27v varmı
NB sw of calıstırın
hoparlor ucunun polaritesi ters olabilir
470ohm 10w + 100uf.
Katot - Grit arası -18volt . Birisi grid voltajı bias için gerekli - voltaj gitmesi gerekli dedi. Oda doğru.
Hoparlör ucu ters olsa birşey farketmez.

rayman

Flaman için Dc 2 amper veriyorum. 7-2 nolu pinlerin birisi şasede. Acaba fleman bağlantısı fark eder mi ?

tunayk

Merakımdan soruyorum,
Saç trafolar nşa da 1kHz üzerinde ciddi ısınır.  Ses frekansı seviyesinde nasıl performans gösteriyor?

rayman

Sürekli 1khz verseniz dahi ısınmaz o nereden çıktı ?

tunayk

Güç trafoları konusunda bilginiz var mıydı? Ferrit nüveye neden ihtiyaç duyulur?

rayman

Var ama o farklı konu. Ferit nüveler genelde smsp lerde kullanılır. Çalışma frekansları SES frekanslarının üstünde. 35khz'den başlıyor...

asma

Merhaba , bu yoruma verdiğiniz cevap dikkatimi çekti:

"EL34 un katot ucuna kac ohm bagladınız
katot ta 27v varmı
NB sw of calıstırın
hoparlor ucunun polaritesi ters olabilir"

'470ohm 10w + 100uf. Katot - Grit arası -18volt . Birisi grid voltajı bias için gerekli - voltaj gitmesi gerekli dedi. Oda doğru.Hoparlör ucu ters olsa birşey farketmez.'

EL34 ün katotunda 470 ohm kullandıysanız şemada 27,2V olarak belirtilen değeri teğit etmeniz gerekirdi.
Bu bize anod akımı hakkında bilgi verecekti.
NFB hattı trafonun çıkışından başladığı için , polarite önemli. Trafonun sekonder uçlarından biri şaseye diğeri hoparlöre bağlı. Hoparlöre bağlı ucun sarım yönünden kaynaklı farkını doğru bağlamadıysanız geri besleme hattı sorun çıkarır.
NFB anahtarı açık devre olarak deneme yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

rayman

Nfb  ucu , 12ax7 ye giriyor. Onun çok önemini görmedim. Zaten anahtarlı olması , seçenekli birşey olduğunu gösteriyor . Çünkü bir önceki çalışmamda Hazır trafo kullanmıştım onuda Radyo'dan çıkan 5 watt. Ama bu 5 watt el84 için sarılmış bir trafo idi. Belirttim orada El34 çalışmıştı .... Bobin uçları önemli tabiki. Oda doğru bağlandı. En alt sargıdaki primer  Anot ucuna bağlandı. Bu işin mantığını hâlâ çözebilmiş değilim. Çok göreceli sanırım. Transformatör sarımı hakkında ne formüle , ne gerekli bir kaynağa ulaşabildim malesef ancak bukadar.