Bilgisayar Usb port koruma nasıl olur?

Başlatan lostromos, 20 Mart 2017, 05:57:14

lostromos

Arkadaslar merhaba. Başlıktan anlaşılacağı gibi laptobumun anakarta bagli olan 2 adet usb si yandı. Arduino mega + sim900 modülü ile uygulama yaparken yanlışlıkla harici guc kaynağının fişini cekmem sonucunda USB portlar(anakarta onboard olarak bağlı olanlar) zarar gördü.  Aslında her türlü durumda 300ma akım çeken bu modül nasıl bozdu onuda anlamış değilim. Sonuç olarak bu tarz durumlarda aşırı akım için araya konulan cihaz alet veya devre falan varmıdır?
Yardımcı olanlar için şimdiden teşekkür ederim.

cetin1990

Pahalı USB HUB içerisinde aşırı akım engelleyici eleman bulunuyor. Normalde 4ohm gibi direnci varken aşırı akımda direnç yükseliyor. Otomatik sigorta gibi düşünülebilir. Bu eleman ntc veya ptc degil. Yarıiletken malzeme.

Salih

Senin aradığın, aşağıdaki link deki üründür.
Ben kullanıyorum memnunum. USB portu tamamen yalıtıyor.

http://www.dorukanstore.com/USB-ISO,PR-19725.html

lostromos

Alıntı yapılan: Salih - 20 Mart 2017, 10:33:27
Senin aradığın, aşağıdaki link deki üründür.
Ben kullanıyorum memnunum. USB portu tamamen yalıtıyor.

http://www.dorukanstore.com/USB-ISO,PR-19725.html
Cevap icin tesekkurler yalniz bu urun cok pahali :-(

kimlenbu

Normalde usb portunu kolay kolay yakamazsın, 500mA sınırında kapatır gücü. Yalnız sim900 modül iletim sırasında anlık 2A yüklendiği için usb portların yetişememiş olabilir.

Sim900'ün güç bağlantısını kesinlikle usb üzerinden yapma, MIC29302 ile yapılmış bir regülatör ile veya direkt 3.7V'luk Lipo ile yap.

lostromos

Alıntı yapılan: kimlenbu - 20 Mart 2017, 11:29:54
Normalde usb portunu kolay kolay yakamazsın, 500mA sınırında kapatır gücü. Yalnız sim900 modül iletim sırasında anlık 2A yüklendiği için usb portların yetişememiş olabilir.

Sim900'ün güç bağlantısını kesinlikle usb üzerinden yapma, MIC29302 ile yapılmış bir regülatör ile veya direkt 3.7V'luk Lipo ile yap.

Zaten harici adaptör ile bağlamıştim yanlislikla once adaptor sokulunce olan oldu.

Zoroaster

MCU Kartlarınızda D+ ve D- hattını doğrudan usb konnektöre bağlamak yerine 22 ohm yada olabiliyorsa daha yuksek seri direnç bağlayın.

USB 5V hattı tamam akım sınırlıdır ama enerjisi olmayan bir kart enerjiyi D+ ve D- pinlerinden asılmaya çalışır. Bu da PC tarafındaki USB çipi strese sokar.

Bahsettiğim dirençleri takarsanız en azından akım 3.3/22 Amperde sınırlanır.
Seytan deliginden kacti.

tekosis

usb data hattını optik olarak izole edip beslemeyi de harici olarak vermek problemi ortadan kaldırır diye düşünüyorum. ölçü aletimin usb data logger kablosu optik izolasyonlu. bu şekilde bir sistem de tasarlanabilir.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

lostromos

Alıntı yapılan: Zoroaster - 20 Mart 2017, 14:50:15
MCU Kartlarınızda D+ ve D- hattını doğrudan usb konnektöre bağlamak yerine 22 ohm yada olabiliyorsa daha yuksek seri direnç bağlayın.

USB 5V hattı tamam akım sınırlıdır ama enerjisi olmayan bir kart enerjiyi D+ ve D- pinlerinden asılmaya çalışır. Bu da PC tarafındaki USB çipi strese sokar.

Bahsettiğim dirençleri takarsanız en azından akım 3.3/22 Amperde sınırlanır.

Seri direnci hem d+ hemde d- hattinami bagliyacagm

dnacikaya