Röle Yerine Triyak (Solid state relay)

Başlatan Franisto, 21 Mart 2017, 22:11:08

Franisto

Merhaba arkadaşlar.

Triyak konusunda tecrübeli arkadaşlara birşey sormak istiyorum. Hali hazırda devremde  anahtarlama amaçlı  röle kullanıyorum. röle kontağının akım değeri 20A. Röleye bağlı olan yük ise  smps. Normalde enfazla 4-5 amper çeken smps'in datasheetinde ilk kalkışta 80A çekebileceği yazıyor. Bugune kadar röle kontaklarında hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Şimdi sorunum şöyle;
Röle fiyatlarının nispeten yüksek olmasından dolayı röle yerine triyak kullanarak daha ekonomik bir çözüm yaratmak istiyorum. Fakat demeraj akımı gözümü korkuttu. Aşağıdaki şemayı kullanmayı düşünüyorum. Triyak olarak ne tavsiye edersiniz. Uzun süreli arıza yapmadan çalışması için nelere dikkat etmek gerekir.

BT138 12A(95A peak)akım değerine sahip gözüküyor. Sizce iyi bir seçim olurmu? Triyakların ısınma durumları nasıl mesela bt138 12amper ise bundan 4 amper çekerken soğutucu gerektirirmi?

Çok kabaca elektrikli sürügenin içinde to220 kılıf bir triyak hatırlıyorum. Süpürge 1600W aşağı yukarı 7 amper olsa demeraj akımı 5 kat fazla olsa 35Amper eder. Soğutucusuz çalışıyor.

Gördüğünüz üzere kafam karışık yorumlarınızı bekliyorum.