Pic16f877a ilk Çalışmada LCD bozuk karakter sorunu.

Başlatan ademtosun58, 22 Mart 2017, 15:43:30

erdogan_82

Arkadaşım senin lcd nin tek sorunu senin Pic Kristalinde sorun var. MCLR ucuna dokunca düzeliyor diyorsun. Kristali değiştir 100 de 90 düzelcektir.

ademtosun58

Alıntı yapılan: pwm.c - 23 Mart 2017, 18:50:02
öncelikle program başına ve lcd_init(); fonksiyonundan sonra bir miktar gecikme koy.
olmadıysa ccs'nin kendi bünyesindeki lcd.c kütübhanesini kullan ancak rw bacağını ilave etmen gerekiyor.
lcd yazma gecikmelerinde oynama yap. bazı lcd çalışma hızları farklı oluyor.
butonları pull-down bağlamışın. bunların hepsini pull-up olarak değiştir ve programı onagöre yeniden düzenle yada pull-down ile ısrarcıysan dirençleri 1k altında düşük değerli kullan.
birde, 877 ve 877a farkına dikkat et. bence hiç kullanma. çok eski ve pahalı malzeme. ayrıca piyasada sahteleri çok fazla. bunların çoğu sorunlu çalışıyor.
birde, devrede niye lm35 kullandın? bu şekilde negatif sıcaklığı ölçemezsin.
son olarak, ccs c versiyonun eski ise hemen güncelle. forumda linkleri var.

Hocam CCs kullanmıyorum Mplab kullanıyorum o yüzden  lcd.h kütüüphanesini kendin oluşturuyorsun.Pic 16f877a orijinal ürün çalıştıgım firma köşe başı malzemecileri ile çalışmıyor. Lm35 sistemimdeki sensörlerden bir tanesi, Telemetri sistemi oluşturuyorum onun için kullanıyorum. Ayrıyeten sorunu çözdüm regülatör devresinin pic ile bağlantısı olan kısma araya bi switch koydum ilk başta gerilimi veriyorum sonra switchi açtıgımda sistem düzeliyor.

Forumda Yanıt Veren yol gösteren tüm abilerime kardeşlerime hocalarıma teşekkür ederim . İyi günler