Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Adc terminal problemi

Başlatan murat.mb1453@gmail.com, 22 Mart 2017, 20:54:40

murat.mb1453@gmail.com

Selamun aleykum
Bir proje için sınırlı bilgimle mehmet hocamin yol göstermesi ile bir uygulama yaptım adc yi terminalde okumaya çalıyorum problemim
Terminalde saçma sapan seyler çıkıyor  ASII KODU nu görüyorsunuz derseniz proteus terminalde  :-(
Cince karakter vb.. A 7üssü - çıkıyor
Referans voltajın AN0 dakı voltajı 5v
Kodum
#include <16f877a.h>
#device adc=10
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT,NOLVP,NOPOUT,NOWRT,NODEBUG,NOCPT
#use delay (clock=20000000)
#use rs232(boud=9600,xmit=pin_c6,rcv=pin_c7,parity=N,stop=1)

int16 digitalvalue;
float volt;
 Void main ()
{
 Set_tris_a(0x01);
 Setup_adc(adc_clock_div_32);
Setup_adc_ports(AN0);

Set_adc_channel(0);
Delay_us(50);

While(1)
{
digitalvalue=read_adc();
Volt=(0.0048828125* digitalvalue);

printf("\rvalue=%f",volt);
delay_ms(1500);

}
}

şimdiden tesekkürler

vitruvius

Proteus ayarlarında sorun vardır. Bağlantı şemanı ve ayarlarını görmek lazım. Gerçek devrede denediğinde de olmuyor mu?

murat.mb1453@gmail.com

pic 20 mehz ayarlı an0 2.63 volt giriyor ama göremiyorum
Gerçek devrede denemedim
Virtual ayarlarida doğru 9600 baud 8 bit stop bits 1 parity none advancet properties rx,tx

vitruvius

Arada Max232 olmadan direkt bağlayıp dener misin?

tekosis

vitrivius'un dediği gibi max232'yi aradan çıkartıp deneyin. Birde terminalin baud ayarlarını 9600baud, simülasyondaki pic'i çift tıkladığımızda gelen pencereden frekansını da 20mhz yaptınız mı?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

murat.mb1453@gmail.com

Hocam max232 yi kaldırdıgımda terminalde hiç birşey göremiyorum hiç bir cıktı vermedi malzemeler elimde devreyide kurmadım yardımınızı bekliyorum
Windows 7 kullanıyorum bildiğiniz üzere win7 de kendi eklentisi terminal programı yok acaba bu mu sorun diyorum ama proteus sanal terminalle çok ta alakalı bağ kuramıyorum belki terminal programı yok diye proteus virtual dan cıktı alamıyorum aklımdan geçiyor sizce ?
Tekosis hocam dediginiz ayarlar doğru kontrol etmiştim

pwm.c

proteusta max232'yi kullanmadan denedim çalışıyor:

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

vitruvius

Arkadaşım kodunda bir sorun göükmüyor. Proteus dediğin şey çoğu etkeni ihmal eden bir simulatorden başka bir şey değil. Buna bu kadar bağlı kalıp gerçek devreymiş gibi davranmamak lazım. Onun yerine debug yapmayı öğren. Hem madem elinde malzeme var breadboard üzerine kurup neden denemiyorsun da simulatorlerle uğraşıyorsun.

Terminal dediğin şey bir yazılım, donanım değil. Dolayısıyla bilgisayarının seri iletişim yeteneğini etkileyecek bir şey değil.

murat.mb1453@gmail.com

Herkese teşekkürler benim proteusda sıkıntı var galiba
Ama bu olayın güzel yanı debug  öğren demen vitruvius hocam azda olsa araştırdım kısıtlı bildigime + oldu sende biraz acar anlatırsan yok demem  :) teşekkürler iyi çalışmalar

vitruvius

Muhtemelen Proteus ayarlarında sorun vardır. Proteus dosyanı ve CCS C dosyalarını bir yere yükleyip burada linkini verirsen Proteus kullanan arkadaşlar bakıp gerekli ayarları kontrol ederler.

Debug konusu malesef burada "biraz" açılacak bir konu değil. Bir yandan yazılım, donanım v.s. öğrenirken de diğer yandan iyi bir debug nasıl yapılır bunu öğrenmek lazım. Öyle ki bu forumda yazılımsal destek/sorun bulma beklenip açılan başlıkların 80%'ini konuyu açan kişi iyi bir debug yapamadığı yada hiç yapmadığı için açıyor.

Youtube'da "tutorial" izlemeni tavsiye ederim bu konuda.

murat.mb1453@gmail.com

Sağol hocam teşekkürler iyi çalışmalar