Lineer Potansiyometre Kullanımı

Başlatan yyz, 23 Mart 2017, 22:56:29

yyz

Merhabalar,

Bir projede pozisyon kontrolü için lineer potansiyometre kullanmam gerekiyor. Lineer Potansiyometre'yi PLC'nin analog girişine 1+ 2vout 3- bacak numaraları şeklinde bağladığımda -'li saçma değerler görüyorum, 1- 2vout 3+ şeklinde bağladığımda da mm'lik olmayan, 0-8-16-24 şeklinde tekrar hassas olmayan değerler görüyorum.

Kullandığım lineer potansiyometre Atek 25mm LTR - potansiyometrik ölçüm yapıyor. Potansiyometrik ölçüm / gerilim / akım gibi 3 türde veri alınabildiğini gördüm analog girişte. Birbirlerinden farkları nedir ? Ben potansiyometrik ölçüm'e sahip bir lineer potansiyometre'nin beslemesine 24V DC verdiğimde çıkıştaki veri PLC'ye ne datası olarak gelmektedir? Bu datayı anlamlandırıp scale işlemine tabi tutmam gerekiyor.

Teşekkürler,

Datasheet: http://www.ateksensor.com/PDF_files/TR/LTR_Datasheet_TR.pdf

tunayk

Merhabalar,

Doğru bağlantı 1 +uç, 3 -uç, 2 analog çıkış ucu şeklinde. Eğer sizin PLC 0-10V girişe sahip ise, direncin 1 ve 3 nolu uçlarına 10V DC uygulayacaksınız. Daha sonra 10V beslemenin eksi ucu analog girişin GND sine, direncin 2 nolu ucu da analog girişin +Girişine bağlanacak ve ölçüm yapacaksınız.

Direnç beslemesine 24V verirseniz ve analog girişiniz 10V'a kadar okuyor ise, 0-10V aralığını normal olarak okur sonrasını hep 10V geliyormuş gibi okursunuz.  Bu nedenle ya direnci 10V ile besleyin ya da Vout ucunu 8.2K + 10K gerilim bölücünün 2 başına girip, orta noktadan 0-10V ölçüm alırsınız.

-li saçma değerler dediğiniz de muhtemelen GND bağlı değildi.

Kolaylıklar dilerim

yyz

Alıntı yapılan: tunayk - 24 Mart 2017, 00:28:45
Merhabalar,

Doğru bağlantı 1 +uç, 3 -uç, 2 analog çıkış ucu şeklinde. Eğer sizin PLC 0-10V girişe sahip ise, direncin 1 ve 3 nolu uçlarına 10V DC uygulayacaksınız. Daha sonra 10V beslemenin eksi ucu analog girişin GND sine, direncin 2 nolu ucu da analog girişin +Girişine bağlanacak ve ölçüm yapacaksınız.

Direnç beslemesine 24V verirseniz ve analog girişiniz 10V'a kadar okuyor ise, 0-10V aralığını normal olarak okur sonrasını hep 10V geliyormuş gibi okursunuz.  Bu nedenle ya direnci 10V ile besleyin ya da Vout ucunu 8.2K + 10K gerilim bölücünün 2 başına girip, orta noktadan 0-10V ölçüm alırsınız.

-li saçma değerler dediğiniz de muhtemelen GND bağlı değildi.

Kolaylıklar dilerim

Geç geri bildirim için öncelikle kusura bakmayın,

1+, 2 analog çıkış, 3- şeklinde pin uçları şeklinde bir gerilim bölücü ile problemimi çözdüm. Gerilim bölücüde kullandığım direnç değerleri 12K ve 10K. Yaklaşık 11V gibi bir çıkış alarak Analog Input'ı okumayı gerçekleştirdim.

Yol gösterici yorumunuzdan ötürü teşekkür ederim.