Sesin Dijitale Çevrilmesi

Başlatan Mustafa.islek, 24 Mart 2017, 11:13:25

Mustafa.islek

İyi günler abilerim,
Öncelikle pic ile ses kayıt devresi yapmak istiyorum bunun için sizden yardım istiyorum.
ccs c kullanıyorum. Öncelikli yardım istediiğim konu ise pic kullanarak sesin dijitalleştirilmesi

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

ferit06

1- Amaç ?
2-Ses ? Konuşma, müzik?
3-Kayıt Yeri?

Bunların cevabını biliyor isen  yol gösterilir.

Mustafa.islek

Amacım hobi
Şimdilik konuşma düşünüyorum sadece
kayıt yeri olarakta bilgisayar düşünmüştüm

Z80

Genel hatlarıyla anlatayım:

1. Ses devresinin (preanfi, anfi) çıkış genliğini 0-5V arasında olacak şekilde ayarlıyoruz.
2. Bunu PIC'in ADC girişine bağlıyoruz ve ADC okuma hızını maksimum ve stabil olacak şekilde ayarlıyoruz.
3. PIC'in TIMER0 veya TIMER1 interrupt üretecek şekilde kuruyoruz.
4. Interrupt peryodu 22050 Hz için 45 us, 11025 için 90 us olacak.
5. Her peryotda bir ADC okuması yapılacak ve RAM' atılacak.

Bu yapılanlar işin en kolay tarafı. Asıl mesele okuduğun datayı nerede biriktireceksin ve hangi hızda PC'ye göndereceksin.
22050 Hz örnekleme hızında bir saniyede 22050 örnek alman gerekecek. Bu kapasitede PIC yok olsa bile 1-2 saniye anca yeter. Harici RAM kullanmak zorundasın, SPI RAM veya ilave devrelerle SRAM kullanacaksın.

Depoladığın ses datasını mümkün olan enz hızlı şekilde PC'ye göndereceksin. USB veya 115200 bps hızında RS-232.

RAM kapasitesi yüksek ve DMA özelliği olan çiplerle daha kolay yapılabilir. 

Mustafa.islek

Çok sağolasın.
Yani pic ile sesi dijitale çevirebilirim ancak depolama kısmında sıkıntı çıkarır doğru mu anlamışım ?
Bide biraz araştırmadan sonra ISD entegrelerini buldum acaba bunu içerisindekini kayıtlı olan ses dosyasını belirli periyotlarda almak mümkün mü?