süper kapasitör

Başlatan bulutay, 26 Mart 2017, 10:29:39

bulutay

internette süper kapasitör yapımı ile ilgili videoları seyrettim. deneyen arkadaşlar var mı acaba. grafitiyi nerden buluruz.yapan arkadaşlar varsa tecrübelerinizi
tecrübelerini paylaşaabilir mi

Maxim

denemedim ama hazır satın aldım
bir çoğunun kapasitesi üzerinde yazandan düşük + boşta çekilen akımlarıda yüksek (çin malları)
ama fiyatlarıda çok uygun

xoom

Nerede Kullanıyorsnuz Süper Kapasitörleri?

Maxim

biraz meraktan aldım diyebilirim, bir yerde kullanmadım henüz

bulutay

bulutay

yyapmaya çalışan olmamış sanırım

Maxim

evet çin 100F 3-5 dolar arası birşey
ama dediğim gibi çok sahtesi var

skara1214

Süper kapasitörler saat devrelerinde pil yerine kullaniliyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

AXI

http://urun.n11.com/fener-ve-kafa-lambasi/police-pc-816p-power-led-spot-sarjli-fener-P98282418?cid=700501&utm_source=comp_akakce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel&utm_content=107_264_3406&utm_term=

Linkteki Led el feneri içindeki 4 adet bataryayı söküp içine 4 adet 500F Çin süper kondansatör bağladım. 10 dk %100 doluyor, 3 saat iyi seviyede yanıyor, sonraki 2 saate ise düşük seviyede yanıyor ve toplamda 10 saat sonra çok hafif bir ışıldama hala kalıyor.Ama kullanılabilecek seviyede 5 saat gidiyor. Akımını ölçmüştüm ama hatırlamıyorum şimdi. Ama güçlü sayılabilecek derecede aydınlatıyor.

Biz bunu fabrikada kullandığımız için, yani sürekli enerji olduğu için kısa sürede şarj olması yönünden gayet iyi oldu.

İçinde biraz boşluk vardı ve koyduğum kondansatörler bataryaların 2 katı yer kapladı. Kullanım süresi ise yarıya düştü. Yani ortalama kullanım süresi batarya boyutuna oranla 1/4 e düştü.Ama bataryaların ömrünün kısalığı, sürekli verim kaybetmesi ve uzun şarj süreleri gibi dez avantajları olmadığı için boyutlarına rağmen tercih edilebileceği yerler olabilir.

Bir kaynakta enerjileri, boyutlarına standart bataryalara göre 1/10 oranında olduğunu okumuştum.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

DEno_12

BCAP2000 P270 K05 kullanmıştım zamanında. Gerçi o süper değil ultra kapasitör olarak geçiyor. Geleceği hissettiriyor insana. 60a le şarj ediyordum. Fazlası da mümkündü. Yanlış hatırlarmıyorsam 2000a le deşarj olabiliyordu. Şu an bile kullanımı yaygın. Araç aküsü yerine 6 tanesini seri bağlayıp soğuktan etkilenmeyen yüksek performanslı depolama kaynağı yapabiliyorlar. Ya da şarj edilebilir bataryalara paralel bağlayıp bataryanın ömrünü uzatabiliyorlar.

http://www.maxwell.com/products/ultracapacitors/k2-series

bulutay

evet bataryalara göre depolama oranı düşük

elektronik

Son günlerde eski konular hortlatılıyor bende bu akıma kapılayım dedim :).
Arı Savunma süper kapasitör işine girmiş www.arisavunma.com.tr

muhendisbey

Evde dahi belli malzemeler ve belli tekniklerle süper kapasitörler yapılabilir.
Yapmak mesele değil, adetli üretmek, maliyetini kurtarmak, en önemlisi de satmak. Satılmadıktan sonra mantığı kalmaz.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.