BLDC Sürücü Çalışması - IR2130 - Sorunlar

Başlatan srknyxl, 26 Mart 2017, 16:22:18

srknyxl

Merhabalar arkadaşlar, forumu uzun zamandır takip ediyorum. Araştırma yaparken çok faydalandım. Çoğu sorunu aşmamda forum üyelerinin çok faydası oldu. Fakat biyerde takıldım ve konu açma gereği duydum.

Devrem şu şekilde;

• 2130 un girişine Arduino Uno ile sinyal veriyorum. Aynı köprüdeki high ve low NMOS ları aynı anda sinyal verilmiyor. Hall sensörlerden gelen bilgiye göre BLDC komütasyonlarına uygun olarak sinyal üretiliyor.
  • High Side daki NMOS lara PWM sinyali uygulanıyor. Duty değeri potansiyometre ile ayarlansada Arduino yazılım tarafında potansiyometre tam değerde olsa bile pwm duty nin %100 olmasının önüne geçtim. Bootstrap için Max %90 pwm duty olabiliyor.
  • Proteusta çok acemiyim. Kullandığım devreyi kabaca çizdim. H2 ve H3 için kalabalık olur diye çizmedim ancak onlarda tıpkı H1 gibi devrede.
  • Mosfetlerim logic level IRL540 ancak +16 volta kadar Vgs voltajları var. Ben IR2130 sayesinde 12 volt ile sürmeyi amaçlıyorum.

Soru(n)larım şöyle;

• IR2130 un sinyal giriş pinlerine sorunsuz şekilde sinyal gelirken çıkışlardan sinyal okuyamıyorum
  • Arduino ile devrenin GND lerini ortak hatta bağlamayı denedim. Yine çıkış sinyali alamıyorum
  • Vso pininin amacını anlamış değilim. Mosfetlerin deşarj pini olarak düşünerekten 10k direnç ile toprağa bağladım
  • Bootstrap olayında bir aksaklık olsa bile en azından low mosfet için çıkan sinyali okumayı umsamda yine sonuç alamadım.

ilyas KAYA

Fault bacağına bir tane led bağlayın. Yüksek ihtimal mosfet cikislarinin tamamını baglamadiginiz için hataya geçiyordur.

mert3162

@FxDev  Fyi Hocam :) bilsem böyle bir soruya yanıt vermek isterdim ancak fxdevin bu konularda çok iyi olduğunu hatırlıyorum.Bu sebepten kendisine bir mention gönderdik bu yolla bakalım cevap gelecekmi ?

Bu arkadaşın soru sorma şeklini bence örnek gösterelim.

Umarım sorununu forumcak halledebiliriz.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

srknyxl

Alıntı yapılan: mert3162 - 26 Mart 2017, 21:08:55
@FxDev  Fyi Hocam :) bilsem böyle bir soruya yanıt vermek isterdim ancak fxdevin bu konularda çok iyi olduğunu hatırlıyorum.Bu sebepten kendisine bir mention gönderdik bu yolla bakalım cevap gelecekmi ?

Bu arkadaşın soru sorma şeklini bence örnek gösterelim.

Umarım sorununu forumcak halledebiliriz.

Haklısınız FxDev hocamın yararlı cevaplarına igbt ve mosfet konularında sıkça raslamıştım. MW saviyelerindeki güç elektroniği çalışmalarından bahsetmişti bir konuda. Ordan nicki aklıma kazınmış olmalı  :)

Cemre.

10uF kapasite değerini neye göre belirlediniz?

Sürücünün hataya düşmüş olma ihtimali çok yüksek. Sebebi ise aşırı akım koruması barındırıyor oluşu. Bu bloga ne bir set değeri giriyorsunuz ne de akım bilgisi. Doğal olarak normal çalışmasını sürdürmesini bekleyemeyiz.

Infineon AN985 ve IRF DT92-6 dokümanlarını ve datasheet örnek şemasını incelerseniz ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır.

Kolay gelsin.

Logan

ITRIP ile VSO ucunu şaseye çek. Boost kondansatörü için 10uF fazla ancak çalışmasına pek engel değil. Muhtemelen 220nF yeter. Deneyip sonucu yazarsın.
İmza.

srknyxl

Alıntı yapılan: Logan - 27 Mart 2017, 16:00:14
ITRIP ile VSO ucunu şaseye çek. Boost kondansatörü için 10uF fazla ancak çalışmasına pek engel değil. Muhtemelen 220nF yeter. Deneyip sonucu yazarsın.

itrip i şaseye bağlayınca çalıştı. 10uf görmüştüm birkaç örnek devrede. O yüzden 10uf kullandım. O kısımda sorun yok sanırım.

Çevirmeye çalıştığım motor kendi sardığım, statorunu cıvatalarla yaptığım, rotorundaysa sekizgen şekil üzerine dizili 8 neodymium mıknatıs var. Şükür ilk defa döndü bugün. Ancak kendini zor çeviriyor diyebilirim.

Aklıma gelen ihtimaller,
Breadbord ve breadbord üzerinde kullandığım jumper kablolar çok ince. Zira mosfetleri bile breadborda bağladım. Güç yolları fazla dirençli kaldı.

Yada sarımımda eksiklik var. 6 tane cıvata üzerine 2 şer metre 55 er tur sardım. Fazlar yıldız bağlı.