PID ısı kontrol

Başlatan cann, 26 Mart 2017, 17:23:41

cann

PID_KP_
PID_KI_
PID_KD_

değerlerinde ki değişiklik ısı kontrolünü nasıl etkiler, yani KP, KI, KD değerleri artırmak ve azaltmak  ısının zamansal kontrol grafiğini nasıl değiştirir.

bendeki sorun 120 sn de ulaşacağı ısıya 80 sn de ulaşıyor.

skara1214

-KP genel hataya göre davranış gösterir yani hata çoksa çok hata azsa az mudahale eder
-hata oranı çok azaldı ama bir türlü sıfırlanmıyor. sistem bir nevi rezonansa girmiş o noktada geçen süreyle biriken bir KI değeri bunu dengeliyor . -Zaman geçtikçe KI artığı için Kp de errora azaldıkça etki azalttığı için bunuda KD ile dengeliyorsun.
Artık gerisi sana kalmış :D

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

cann

deneme yanılma yapacağım yani. standart bir formül yok, sisteme göre değişiyor.
yani KI sabit dursun, KP ve Kd ile oynamalıyım.

KP değeri artırmalıyım, azaltmalımıyım.

skara1214

o şekilde değil yanlış bir sistem kullanıyorsun PPID diye bir araştır.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

cann

cann

benim pıd kontrolünden önce termokupl sorunum var, bugün anladım.

ucu vidalı somunlu tip kullanınca ısı kaynağı kapansa bile  ölçülen ısı artmaya devam ediyor 10 derece kadar, soğumasıda öyle geç tepkili.
multimetrenin açık uçlu termokupl nu kullandım, daha hızlı tepki veriyor.

hangisine güveneceğimi bilemedim.
sanırım açık uçlu olan daha güvenilir.

multimetrenin açık uçlu termokupl çok zayıf, sanırım 300 derecelik,
600 derecelik açık uçlu K tipi bulmam gerekli, online alabileceğim, bildiğiniz bir yer varmı?

Maxim

ucu açık tc nin ömrü kısa olur
mutlaka her sensörün dışındaki metal kılıftan dolayı okumada gecikme olur, bu normal birşey.
bence kılıfı daha ince bir tc bak, olmadı onu kullan
asla multimetrenin kendi probu kadar hızlı okuyamazsın çünkü arada birşey yok

cann

10 derecelik yanlışlığı (veya gecikmeyi), hedefi 10 derece düşürerek halledebilirim.
120 sn de ulaşması gereken ısıya 60 sn de ulaşıyor. yani ssr yi iyi tepkiyle çalıştırmıyor.
termokupl geç tepki verdiğinden ısıyı kesmede geç kalıyor diye düşündüm.
Kp değerini artırdım, çok değişmedi sonuç.

cann

100 dereceye kadar kontrollü olarak çıkarmak istiyorum, ama 70 dereceye kadar doğrudan çıkıyor sonrasında ssr kontrole başlıyor. buda çıkış eğimini oldukca bozuyor. ssr nin baştan itibaren kontrol etmemesinin nedeni ne olabilir?
KP değerini azalttıkca doğrudan çıkış 70 in altına iniyor ama sonrasında yükselmek bilmiyor

cann