indüksiyon eritme

Başlatan frederic, 28 Mart 2017, 11:01:12

frederic

Merhaba dostlar, uzun vadede bir proje ile uğraşmam gerekiyor. Yaklaşık 10kg bakır hurdayı indüksiyon yöntemi ile eritmem lazım.

Okuduklarımdan anladığım kadarıyla, dc-ac inverter mantığı var bu işte. DC baradan yüksek frekansta AC sinyal üretmem gerekiyor ve bunu yapabilirim diye düşünüyorum.

Fakat rezonans katını yani bobinin hesabını nasıl yapıcam onu pek anlayamadım. Bakır klima borusundan örneğin 20 tur bir boin yaptım ve mH değerini buldum diyelim uygun paralel kondansatör formulü ne olacak burda ?

magnetron

1 / (2*pi karekök ( LC ))

bu devrenin rezonans frekansı

burdan C' yi çekebilirsin

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

esensoy

İndüksiyonda akım kontrolünü sakın atlamayın, tank devresinde akım sınırlama için şok bobinleri bir çok projede var,

Ateşleme frekansınızın çok az değişimi bile bir kaç 10 amper fark ettirebiliyor,
O sebeple tank tarafı (bobin-kondansatör) rezonansta mı sürekli gözlemlemek lazım, ya mcu ile ya da vco (voltage controlled oscillator) ile tetik sinyalini oluşturmanızı tavsiye ederim,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

frederic

Yanıtlar için teşekkür ederim, işlemci ile rezonans kontrolü yapmayı planlıyorum, sistemin rezonansta olduğunu en basit şekilde, iş bobinin üzerindeki  akım ve gerilimin aynı fazda yani cos fi 1.00 olduğu durum olarak düşünebilirmiyim ?

Yada başka bir yöntem mi var ?