TVS diyod sürekli yanıyor.

Başlatan F.T, 28 Mart 2017, 19:22:37

F.T

5KE170A kodlu bipolar tvs diod 3 fazdada ayrı ayrı şase ile faz arasında bağlı.Ayrıca şase ile nötr arasındada 1 adet bağlı.Bu diyodun teknik özelliklerine göre hangi sınırlarda nasıl bozulacağını bir türlü kavrayamıyorum.Bana bu diyodun teknik değerlerine göre  hangi sınırlarda nasıl bozulabileceğini izah edebilirmisiniz?
Faz şase arası rms özelliği olan ölçü aleti ile ölçümde 115vac olarak ölçüyorum.Ama 4 adet TVS diyod kısa devre oluyor.

https://www.microsemi.com/document-portal/doc_view/9459-m1-5ke-pdf
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

skara1214

@F.T. A kodlu tek yönlü CA kodlu çift yönlü ona dikkat ettinizmi?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ErsinErce

sayfa 4 te standart standoff voltage dediği yer max çalışma voltajı
breakdown voltage dediği yer kırılma voltajı bu noktada kısa devreye geçiyor
5KE170A için 145V standoff, 162V-179V breakdown min/max

115*Kök 2 = 162.6346V

yani breakdown sınırı içinde

F.T

skara1214 Hocam haklısın yanlış yazmışım.Diod CA.Bipolar.

Alıntı yapılan: ErsinErce - 28 Mart 2017, 20:00:14
sayfa 4 te standart standoff voltage dediği yer max çalışma voltajı
breakdown voltage dediği yer kırılma voltajı bu noktada kısa devreye geçiyor
5KE170A için 145V standoff, 162V-179V breakdown min/max

115*Kök 2 = 162.6346V

yani breakdown sınırı içinde

Ersin Hocam Rms sürekli 115 vac.Nasıl kısa devre olabilir.Onu anlayamıyorım.115 vac nin pik değeri yada tepe değeri kaçki bu deliniyor?Nasıl hesaplanıyor?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ErsinErce

Tepe değeri 163V, hesabını yaparak verdim
115vac ayrıca aynı kalmayacak 125vac de olabilir 105vac de toleransınıda katarak elde edeceğin değerin,  diyotun breakdown voltajının altında kalacağını garanti ederek malzeme seçmen lazım.

F.T

Peki hocam clamping voltajının etkisi nedir?Tepe voltaj değerinde 1ma akım aktımı deliniyor.Clamping voltajındada  aynı, ama clamping voltajı tepe voltundan daha yüksek. Bu ne anlama geliyor.Bu durumu nasıl düşünmemiz lazım?

QuadCopter

5KE170A icin verilen Stand-Off Voltage 145V AC. Senin Olcmus oldugun 115VACrms, peak olarak 162,6VAC verir. Bu deger TVS diyotun stand-off voltajindan yuksek ve diyot bu nedenle yalitim halinde olur. TVS diyotlari normal diyotlar gibi devamli yalitim halinde kalamazlar, kaldigi zaman yanar. Kisacasi burada kullanacagin diyot 5KE200A veya 5KE220A tipi olacak.

Clamping Voltaj degeri diyot yalitima girdiginde diyot uzerinde olculen degerdir. Calmping voltage korumak istedigin devreye gore secilmesi gerekir. TVS diyotlari zaten transient ve Surge tipi (kisa sureli pulse) sinyallerin peak degerini dusurmek icin kullanilir. Genelde transient ve Surge sinyalleri kilo Volt buyuklugunde ve sinyal suresi uS/ms gibidir.