Herkese Merhabalar

Başlatan furkancumhur, 29 Mart 2017, 13:23:31

furkancumhur

Herkese merhabalar,

Ağustos 2016'da Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nden mezun oldum ve bir süredir iş arıyorum.Ancak yaptığım iş görüşmeleri ve benden daha tecrübeli birçok mühendisin söylediğinden çıkardığım tek bir sonuç var. PLC ve Scada konusunda bilgi sahibi olmadan maalesef şartları güzel bir iş bulmak mümkün olmayacak.

Okulda PLC ve Scada ile alakalı bilgi içeren hiçbir ders almadım.Ancak C/C++ ve Mikrodenetleyici dersleri gördüm.Çok olmasa da Assembly ile 3 proje hazırladım(ödev olarak verilen, basit olduğunu düşündüğüm projeler). Proteus, Sketchup ve Autocad gibi programları da kullanmışlığım var.

Şimdi size sorum şu yönde.PLC ve Scada konusunda kendini geliştirmek isteyen ancak daha önce pekte yazılımla içli dışlı olmamış birisi nerden ve nasıl başlamalıdır?

Bu konudaki yardımlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim.

a.zorba

Delta nin programlarinı indir dop panel lader çizim lerinden başla . Bunlar da birşey ifade edmez bu iş yoğun tecrübe ister.

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

mert3162

Benim tavsiyem çevrenizde otomasyon şirketleri var ise gönüllü bir kaç ay staj yapmak istediğinizi söyleyin.Staj esnasında beğenirlerse işe alabilirler almasalar bile en azından bir fikriniz olmuş olur sektör hakkında.Bir şirkette başlamak istiyorsanız bakım mühendisleri orta halli bir bilgi birikimiyle gitmeli.

Ancak plc öğrenmeden önce işin asıl merkezi olan geleneksel "otomatik kumanda" konusunu incelemenizi tavsiye ederim.Algoritma temellerini öncelikle kavramanız gerektiğini düşünüyorum.Piyasada yaygın kullanımı olan markalar şöyle

siemens,delta,beckhoff,omron,

Ana hatlarıyla en çok bunları gördüm.Başka markalarda elbette var ama bence siemens ile başlamalısınız zaten herhangibi birini öğrendiğinizde diğerlerinde tek değişen şeyin arayüzler ve bazı yönlendirme parametrelerinin değiştiğini söyleyebilirim.Siemensi öğrendikten sonra diğerleri çok daha kolay gelecek.

Simatic Manager
Tia Portal
WinCC Flexible ilk önereceğim programlar.

Tiaportal v13 ve v14 linkleri forumda mevcut indirebilirsin.Hatta siemensin sitesinden direkt olarakta indirebilirsin sanırım 60 gün kadar ücretsiz veriyorlar.Sonrası için yine yardımcı olmaya çalışırız.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Cemre.

Kocaeli tarafında iseniz Elginkan kurslarına bakabilirsiniz. Ücretsizdir. Güzel bir başlangıç oluyor tavsiye ederim. Yani hiç bilmeyen birine de hitap ediyor dersler.

furkancumhur

Alıntı yapılan: Cemre. - 29 Mart 2017, 20:52:51
Kocaeli tarafında iseniz Elginkan kurslarına bakabilirsiniz. Ücretsizdir. Güzel bir başlangıç oluyor tavsiye ederim. Yani hiç bilmeyen birine de hitap ediyor dersler.

Kocaeli'de görüştüğüm birkaç işyeri var şu sıralar. Eğer onlar ile anlaşabilirsek bu kurslara da katılmaya çalışacağım. Tavsiyeniz için teşekkürler.

furkancumhur

Alıntı yapılan: mert3162 - 29 Mart 2017, 20:42:15
Benim tavsiyem çevrenizde otomasyon şirketleri var ise gönüllü bir kaç ay staj yapmak istediğinizi söyleyin.Staj esnasında beğenirlerse işe alabilirler almasalar bile en azından bir fikriniz olmuş olur sektör hakkında.Bir şirkette başlamak istiyorsanız bakım mühendisleri orta halli bir bilgi birikimiyle gitmeli.

Ancak plc öğrenmeden önce işin asıl merkezi olan geleneksel "otomatik kumanda" konusunu incelemenizi tavsiye ederim.Algoritma temellerini öncelikle kavramanız gerektiğini düşünüyorum.Piyasada yaygın kullanımı olan markalar şöyle

siemens,delta,beckhoff,omron,

Ana hatlarıyla en çok bunları gördüm.Başka markalarda elbette var ama bence siemens ile başlamalısınız zaten herhangibi birini öğrendiğinizde diğerlerinde tek değişen şeyin arayüzler ve bazı yönlendirme parametrelerinin değiştiğini söyleyebilirim.Siemensi öğrendikten sonra diğerleri çok daha kolay gelecek.

Simatic Manager
Tia Portal
WinCC Flexible ilk önereceğim programlar.

Tiaportal v13 ve v14 linkleri forumda mevcut indirebilirsin.Hatta siemensin sitesinden direkt olarakta indirebilirsin sanırım 60 gün kadar ücretsiz veriyorlar.Sonrası için yine yardımcı olmaya çalışırız.

Programları indirdikten sonra takip edebileceğim bir rota var mıdır? Yani şöyle açıklayayım; C/C++ konusunda önce ekrana yazdırma, toplama, çıkarma gibi basit şeyler ardından daha kompleks programlar ile devam edilir. Benim en baştan başlayıp giderek kendimi geliştirmemi sağlayacak, içinde örnek programlar olan bir web sitesi veya takip edebileceğim bir youtube kanalı var mıdır?