Tuzruhu yerine ne kullanabilirim

Başlatan ibra, 29 Mart 2017, 23:16:44

ibra

Tuzruhu kalmamış, alternatifi ne olabilir? teşekkürler
A_C5h5n5

Melih1802

mg1980

Demir 3 Klörür. Bir yerde por çöz olabildiği şeklinde bir yazı okumuştum ama işin aslını bilmiyorum.

ibra

A_C5h5n5

AXI

Nasıl çözdünüz?
Ulaştığınız sonuçları burada da paylaşırsanız konu başkalarınında işine yarayabilir.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

ibra

elimde yeterince perihidrol vardı. ben tuzruhu+perhidrol karşımı olması gerektiğini bir yerde okumuştum. yalnızca perhidrol da aynı işi yapıyormuş. neyse gecenin sonunda tuzruhuna da ulaştım zaten yardımcı olanlara tekrar teşekkür ederim.
Alıntı yapılan: Melih1802 - 29 Mart 2017, 23:41:33
Perihidrol.
A_C5h5n5

ete

Terimlere biraz açıklık getirmek gerek. Perhidrol denilen şey oksijenli sudur ve genellikle %30 oranında Hidrojen peroksit ihtiva eder. Kuvvetli bir oksidandır. Bu özelliği nedeni ile tempkime hızlandırıcı olarak sıklıkla kullanılır. Bakır çözmedeki fonksiyonuda tepkimeyi hızlandırmaktır.
Tek başına perhidrol Bakırı çözmez!!!!!. Mutlaka bir asit ile karıştırılması gerekir. Oran genelde 4 birim asit 1 birim perhidroldür. Perhidrol saflığı arttıkça daha az da kullanılabilir.
Asit olarak ya HCL (Hidroklorik asit)  yani tuz ruhu dediğiniz asit yada Nitrik Asit yani Porçöz dediğiniz asit kullanılır.
Hepsinin buharları sağlığa zararlıdır direk solumakdan kaçının. Bu tür işleri mutlaka açık havada yapmaya özen gösterin.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ilyas KAYA

Perhidrol bulamazsanız "oksijenli su" diye satılan yada ilk yardım çantalarında bulunan yine aynı kimyasalları barındıran hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Su oranı fazla olduğu için biraz geç çıkacaktır ancak yoklukta iş görür :)

Bir kaç sene önce porçöz ü ben denemiştim forumlara da ben yazmıştım. Eskiden renksiz ve kokusuz du. Direk içine plaketi attığımızda eritiyordu ancak son zamanlarda çıkan porçözler kokulu ve renkli. Mavi renkte olması içindeki asit miktarının çok düşürüldüğünü ve su oranının çok arttırıldığını gösteriyor.

Yani artık porçöz bir işe yaramıyor. Hatta bugün reklamını gördüm , bir kaç çeşidi varmış. Belki yanlış ürünü de almış olabilirim. 7 Tl verip denemeyi de hiç düşünmüyorum :)

Kabil ATICI

porçözü geç, üzerine bakarsanız nitrik asit içerdiğini görebilirsiniz.
Oksijenli su için eskinden saç boyama setleri kullanılıyordu, sanırım çağ atlayıp kremli yapılara dönüşmüş.
ambar7

mehmet

Marketlerde satılan "Tuz Ruhu" ~%18 lik HCL çözeltisidir.
Bakır eritmek için 200ml çözeltiyi aşağıdaki şekilde hazırlıyorum;

HCL %18......120ml
Su............60ml
H2O2 %50......20ml

10cm X 10cm lik, 2-3 pcb çıkarabiliyor.

!!! Kalan çözeltiyi asla saklamayınız. !!!

Ek:
Bu ürünleri kimyasal satan firmalardan temin ediyorum. Oranları
düzgün en azından.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

harti212

Valla bizim bakkaldaki Tuz ruhu çok süper! Küçük kutuda ama iyi iş görüyor.
ben perhidrol e dikkat ediyorum onu mutlaka elektronikçiden alıyorum öbür türlü olmuyor.
Eskiden eczaneden alırdım, başlarda iyiydi ama sonradan %7 ve %4 e falan düşürdüler, perhidrol hiç bir işe yaramamaya başlamıştı hatta benim bir devre 2 gün asitte kalıp yeşil renge dönüp oksitlenmişti. O günden sonra Eczaneleri bırakıp Perhiydrol ü hep yerinden almaya başladım.
Benim lisede okuduğum yıllarda sanayi tipi Tuzruhu ve Perhydrol vardı malzeme odasında Galiba HCI %25 , diğeri de %50 lerdeydi.
Bizim hoca asiti hazırlardı o asiti karşıdan kaynarken görünce korkardık, bi arkadaş hoca ile dalga geçmek için bakır değilde Aleminyum plaket getirmişti neyse attılar asite erimiyor hoca sinirlendi bi asit bi perhidrol koydu koydu koydu o su nasıl fokurduyor sanki cadı kazanı, en son taştı kalebodurun araları hep sökelenmişti :) ama plaket sağlam kaldı , bu muhabbet aklıma bunu getirdi.
Şimdi düşünüyorumda korkunun üstüne ne perdeler çekmişiz. ama oradaki asiti kendim ev ortamımda hiç oluşturamadım o ayrı konu ama bizim bakkalın Tuz ruhu ile yaklaşık 10 dk da uygun sıcaklıkta plaketi tam kıvamında eritiyor. tabi işin sırrı Düzgün perhidyrol kullanmakta.