nextion ekran ısı grafiği

Başlatan cann, 01 Nisan 2017, 18:07:00

cann

nextion ekranda ısı grafiği çizdiriyorum.
sensör sample time 1 sn

ısıyı doğru değerde çizdiriyorum, timer secons da doğru zamanla uyuşuyor, ancak grafiğin zamanında sorun var,
ben hersaniye 1 pixel ilerler diye düşünüyordum (sampletime 1 sn). ancak grafiğin özellikle dik çıkış ve inişlerinde zamansal bir korelasyonunun olmadığını farkettim.

n22.setValue(timerSeconds); burada zaman ilerleyişi doğru
  s2.addValue(0, input);

örneğin:
zamansal olarak 200. sn de isem grafik yaklaşık 100. pixelde. her pixel in 1 sn denk gelmesi gerekir, doğru çizim için.

anladığım kadarıyla grafik bir sonraki pixelle geçince aslında 1 den fazla sn geçmiş oluyor.

sorunu nasıl çözebilirim. Teşekkürler.

grafik sayfasında timer eklentisi var, eklesem sorunu çözer mi?

lostromos

Sayfaya timer ekleyip, yukarıda yazdığınız kodları timer'a taşıyıp zaman ayarlamasinida timer dan yapin

cann

öneri için, teşekkürler.
yarin deneyebileceğim, ancak sayfa açılınca grafik çizmeye başlar, sayfa açık olsa da, harici start butonuna basınca çizimi başlatıyorum.
bu ekranın akıllı ve akılsız 2 tipi var, bende ki akılsız.
ekrana hakim olamadım hala, çok pişmanım bu ekranı aldığıma, tek avantajı güzel menüleri kolayca yapabiliyor olmak, aldatıcı olanda bu; sonrası kabus. normal bir lcd kullansam menü aşaması yorardı ama gerisi kontrolümde olurdu.

grafiğin x ve y eksen değerleri olmalı;
s2.addValue(0, input); input y değerini sağlıyor, ancak zamanı veren (bende timerSeconds) değerini x ekseni ile ilişkilendirecek  waveform formülü yok, bu waveformda zaman ekseni başı boş, programın döngü süresiyle rastgele şekilleniyor. program 0.5 sn de dönüyorsa 2 pixel 1 sn ye, 2 sn de dönüyorsa 1 pixel 2 sn ye ye denk geliyor. ayrıca program farklı alanları farklı hızda ise grafiğin zamansal gösterimi tamamen yanıltıcı oluyor.

Nextion foruma benim sorunumu en sade haliyle ingilizce olarak nasıl sorabilirim?

cann

Lostromos,
aynı formülleri timer evente yazdım, debug yapmıyor,
oraya yazınca ifade etme şekli değişik mi oluyor?

program nedeniyle ekran 2 sn debir yenileniyor, her bir pixel 2 sn yeye denk geliyor, program süresi kısalamayacağından ekran sn de bir yenilenmeli, programdan bağımsız olarak.

cann

windowStartTime += WindowSize;
windowSize değerinin değiştirilmesi döngü süresini değiştirir mi?

Teşekkürler.

cann

WindowSize;
değerini 1000 yapınca grafik ve zaman korelasyonu düzeldi.