L7805CV 1V veriyor ve çok ısınıyor

Başlatan ghistmanzero, 04 Nisan 2017, 20:42:47

ghistmanzero

Aşağıdaki semaya göre kurup 12 gerilim verdim. Regulator çıkışı 5v olması gerekirken 1 volt veriyor.  7805 aşırı derecede ısınıyor. Sebebi ne olabilir? Direk delinse veya hiç çıkış olmasa yandı diyecem ama sabit 1V veriyor.

Devreyi daha önce de defalarca kurmuşlugum var. Bu sefer böyle ilginç birşey oldu.

Diyot olarak 1n4007 kullanıyorum. İki kutuplu, bir de kutusuz kondansatör. Kutuplu olanlar 100uF,10uF ve kutupsuz olan da 100nF.

tekosis

Kısa devre gibi bir durum.vardır yada entegre bozuktur.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

sadogan

Devreyi protoboarda kuruyorsanız , protoboard da sorun olabilir, yada 7805 sizlere ömür.

Tesisatçı

1. 12 voltluk kaynağın amperi ne? 7805 e uygun olmayabilir.
7805 den önceki diyotu kaldırmayı dene bide

ghistmanzero

baskı devresi biraz karışıktı .ikinci bir 7805 denedim yine aynı şey oldu .ben de komple söküp attım. kısa devreyi filan kontrol ettim sözde ama bulamadım hatayı. ilk olarak 7805 devresini koyup kontrol ederim hep .baktım olacak gibi değil.henüz başlamamışken bıraktım .yeni kart basıcam artık. cevaplar için teşekkürler. akım kaynağını sormanız bende jetonu düşürdü :D kısa devreden kaynaklı aşırı akım çektiğinden oldu herhalde, kesin saptayamadığım bir kısa devre vardı.neyse yeni kartta bir daha deniycem artık

ibocakir

Hatayı bulmadan yeni karta geçmenizi tavsiye etmem. Aynı problem tekrar karşınıza çıkabilir ve vakit kaybetmiş olursunuz.

edX

Eğer her 7805'de aynı durumla karşılaşılıyorsa kondansatörlerden biri veya bir kaçı arızalıdır. Kondansatörleri bağlamadan sadece 7805e besleme verip deneyebilirseniz sebebi bulabilirsiniz.

ghistmanzero

7805 devre kısmıni çıkardım devreden. Baskı devreyi bastiktan sonra bir hata farketmistim. Onu biraz zorlama şekilde düzeltmistim. Demek ki entegre bağlantılarında sıkıntıya sebep oldu o. Hani regülatör devresinde topu topu 3 tane kapasitor var. Neresi yanlış olabilir ki diye de düşünmeden edemiyorum .  Fazla uğraşıp sinirlenmeden bıraktım hani :) yerini boş bıraktım .  Direk 5v kart çizimim vardı daha önceden. Yara bandı kadar birşey zaten. Üstüne ekliycem sonradan. Direk girişe güç verip deneme olayını da yapcam. 10 tane entegre aldım. Bi kontrol edeyim. Arızalılar olanlar gelmiş  olabilir.  Herkese teşekkürler

Melih1802

burak54

@Tesisatçı Güç kaynağının Amperi ile alakasını açıklar mısın ?

yas

L7805CV datasheete bakarsanız, 3 nolu pin out değil GND olarak verilmiş. Yani orta bacak GND değil başka değişler orta bacak çıkış. Bu regülatör standart 7805 pin out a sahip değil. Sorun bundan kaynaklı. Datasheet in 1. ve 25. sayfalarını inceleyiniz.

asma

Merhaba
L7805CV datasheet için link ekleyebilirmisiniz.
Ben ST üretimindekileri input , graund , output olarak görüyorum.
Ayrıca bir regülatörün çıkış gerilimi düşükse , ısınıyorsa önce giriş gerilimi ölçülür.
Giriş çökmeden çıkış çöküyorsa, çıkış pini devreden ayrılır. Normalse akım ölçmeniz gerekir.
Girişte çökme varsa , kaynak yetersiz veya yük ön görülenden fazla akım çekiyor. 7805 sağlam.
Boşta da normal gerilim elde edemiyorsanız ve ısı varsa 7805 bozuk diyebilirsiniz.
Kolay gelsin.

Ersin

Alıntı YapL7805CV datasheete bakarsanız, 3 nolu pin out değil GND olarak verilmiş.
1A veya 1.5A TO- 220 kılıfta GND orta pindedir.
https://www.sparkfun.com/datasheets/Components/LM7805.pdf

muhendisbey

LDO regulatorleri voltaj degerinin 2 katindan fazla besleme yapmak problemdir. Yani 7805 icin 10V tan fazla giris voltajinin olmasi cekilebilecek akimi sinirlar ve yanmasina neden olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.