Voltaj Regülatörü Isınma Problemi

Başlatan klavye55, 04 Nisan 2017, 22:46:40

klavye55

LM2596 (veya LM2576) anahtarlamalı voltaj regülatörü kullandığım bir devrem var. Devrede 7inch genişliğinde dokunmatik bir ekran olduğu için en az 5V 800mA lik bir enerji ihtiyacım oluyor. Ayrıca gerilimde dalgalanmanın olmaması çok önemli. Endüstriyel bir ortamda kullanılacağı için 24V'luk bir enerji girişi var.

Ben anahtarlamalı voltaj regülatörlerinde ısınma probleminin lineer olanlara göre daha az olduğu için bu entegreyi seçtim. Devremin de SMD elemanlardan kurulu olması gerektiğini de göz önüne alırsak LM2576 ile büyük bir ısınma problemi yaşıyorum.
Tek seferde 24V tan 5V a çekmek de istiyorum.
İlk denemelerimi taş dirençleri yük olarak kullanarak yaptım. 800-900mA arasında akım çektiğim zaman DIP kılıflı regülatör soğutucu olmaksızın 1dk içerisinde aşırı ısınmadan dolayı kendini korumaya alıyor. Basit bir soğutucu ile kullanırsam birkaç dakika daha uzun dayanıyor fakat soğutucuya el değmiyor ve yüksek sıcaklık değerlerine ulaştığı için çıkış geriliminde dalgalanmalar oluşuyor ve bunun kesinlikle olmaması lazım.
Acaba ne tür bir taktik izlemeliyim regülatörü SMD kılıfta kullanacağım ve bakır alana yatırsam bile aşırı ısınacağı ve çıkış geriliminin bozulacağı belli.
Acaba önerebileceğiniz başka birşey var mı ? Isınmaya nasıl engel olabilirim veya nasıl soğutma yapabilirim?

Datasheet linki: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2596.pdf

Yukarıdaki devreyi kullanıyorum. Datasheetteki 23.sayfanın alt kısmına bağlı olarak bobini 47uH kullandım. Hem girişte hem de çıkışta 220uF 35V kutuplu kondansatörle sabit 5V alabildim ama ısınma problemim çok büyük.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

xenix

LM2596 nın içinde BJT var, hem npn, hem de yukarıda, en az 1V düşüm olacağı için bu entegre ısınır.
Duty 0.2 civarı gezinecek, yani zamanın %80 ninde diyot iletimde, diyot da ısınacak.

İçinde anahtar olarak mosfet olan, ve diyot yerine mosfet kullanıp senkron çalışan bir anahtarlayıcı kullanmanızı öneririm.

Benim tavsiyem BD9E302EFJ-E2 fiyatı da gayet uygun. Frekansı yüksek olduğu için çok daha küçük indüktörle çalıştırırsınız.

http://www.digikey.com/product-detail/en/rohm-semiconductor/BD9E302EFJ-E2/BD9E302EFJ-E2CT-ND/6131355

ilyas KAYA

O kadar Isınması anormal.  Bir miktar isi olabilir ancak el degmeyecek kadar isinmasi tuhaf.
Kullandığınız bobin kaç amper lik bobin dir ? Recovery diyot olarak ne kullandiniz?

Ek olarak datasheet 23ncu sayfayı inceleyiniz. 5v çıkış 40v giriş olarak ele alın

klavye55

Kusura bakmayın hemen geri dönüş yapamadım. Şu an projemdeki güç katı tam olarak istediğim gibi çalışıyor. Üstelik de devrede hiçbir değişiklik yapmadan. İlk denememde kullandığım regülatör kartı patates çıktı. Diğer entegrelerden birini yerleştirdim ve bazı güç hatlarını düzenlediğimde sorun çözüldü ısınma minimum seviyede ve yüksek akım çektiğim vakit gerilim düşümü de olmuyor. Ne yazık ki piyasadaki her entegreye güvenilmiyor bunu yine anlamış bulunduk.

Önerileriniz için teşekkür ederim. Ayrıca önerdiğiniz regülatör entegresini de not ettim bir kenara.