KEİL 1.0.8 KÜTÜPHANESİ

Başlatan Analog, 06 Nisan 2017, 22:39:04

Analog

Herkese merhaba. Bu stm de yeniyim ve daha önce hep arduino ve pic kullandım. Şimdi benim takıldığım birkaç konu var.
1-) 1.0.8 kütüphanesi ile hall kütüphanesi arasındaki fark nedir?
2-) Elimde stm32f429zı kartı var hangi kütüphaneyi kullanırsam daha rahat ederim?
3-) Bu kütüphanelerin içeriğini nereden bulabilirim. ( içerikten kasıt mesela setbit, resetbit gibi bazı kütüphanelerde alıştığımız C den gelenler değişiyor izlenimine kapıldım)
Cevaplayıp açıklama yaparsanız çok sevinirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

veysel_eeblog

Keil de "Pack Installer" dan "Device Specific" altında; Burada güncel driver i kur. Sonra ST nin sitesinden STM32CubeMX indir burdan başla bence,
1.0.8 kütüphanesi ile Hal kütüphaneleri arasında dediğin gibi fonksiyonlar yazım şekilleri değişiyor. Ama alışıp mantığını kavradıktan sonra hepsiyle yaparsın. 1.0.8 e takılıp kalma bence. Güncel kütüphaneler ile ilgili örnekler yaptıkça alışırsın.
http://www.st.com/content/st_com/en/products/development-tools/software-development-tools/stm32-software-development-tools/stm32-configurators-and-code-generators/stm32cubemx.html

bozhan

hocam bende hal library ile standart peripheral library arasındaki farkı tam olarak anlayamadım.bazı ingilizce sitelerde hal library nin standart peripheral library yerine getirildiği gibi ifade gördüm ama bu ne kadar doğru acaba?
device spesific altında kütüphane güncellemesi yaptım cubemx ten keil a gectiğimde drivers klasöründe hal library mevcut ama benim bazı bulduğum örneklerde standart peripheral library kullanılmış bende aynı yere 1.0.8 i yüklesem ikisini birden kullanmam mümkün mü acaba?

veysel_eeblog

Cevap geç oldu ama...Benim bildiğim kadarıyla keil, device software pack kısmında en son yüklü olan driver'i kullanıyor, derlemeleri ona göre yapıyor. Bir diğer driver'i aynı anda kullanmak pek mümkün gözükmüyor. Bu şekilde kullanan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler size...