20W Power Amfi beslemesi hakkında?!

Başlatan harti212, 08 Nisan 2017, 00:25:07

harti212

Aradaşlar devre bu;

Bunu beslemek için bir güç kaynağı aldım 12Volt 5A lik bir güç kaynağı trimpotları var satıcısına ayarlattırdım 13.8V 2A e ayarlı ama daha bağlamadım, üzerimde bir korku var, BLX69 tamamda 2N3553 zarar görürmü diye korkuyorum.
Bide soğutucu haricinde BLX69 için Fan gereklimi?

Daha önce 1A in üstünde güç kaynağı kullanmamıştım bu yüzden biraz endişeleniyorum, cevaplarınız için şimdiden teşekürler.

Kataloglar;
BLX69;
http://www.box73.de/download/bauelemente/BLX69A.pdf
2N3553;
http://pira.cz/pdf/2n3553.pdf

asma

Merhaba
Bu devre için şema ve güç kaynağından fazlası gerekir.
Baskı devreyi bastığınız plaketin altı komple soğutucu olmalı , transistörü vidaladıktan sonra emiter uçlarını geniş bakır yüzeylere lehimlemelisiniz.
Ayrıca fan kullanmayın. Soğutucunuz büyük olsun yeter.
Plaketi hazır baskı devreye göre mi bastınız , bakır yüzeyde kaplama yaptınız mı? gibi sorularım olacak.
Devreye enerji verdiğinizde ısınma olmaz , yayın yaptığınızda ısınma başlar. Ancak öncelikle yapay yük kullanmalı ve bazı cihazlarla test etmelisiniz.
Dammy load , watt / SVR metre olmazsa olmaz.
Güç kaynağının akım ve gerilim set değerlerini satıcıya ayarlattırdıysanız bu iş için uygun araç gereçlere sahip olmadığınızı düşünüyorum.
Çıkış filtresini (özellikle ard arda 4 bobin ve trimer kondansatör) ayarlamanız gerektiğinde nasıl olacak bu iş.  ???
Güç kayanağında voltajı 12Volta akımı ise 3-4A e ayarlayıp tüm testleri yaptıktan sonra antenle SVR yi tekrar ölçüp voltajı , istediğiniz güce ulaşıncaya kadar yavaşça yükseltin. (13,8V a kadar)
Bu kadar.
Yayına başladığınızda başınız belaya girmesin , sorumluluklar size ait.  8-) Unutmayın.

Kolay gelsin.

ferdem

20W yüksek bir güç, devrenin çıkışında uygun yük olmazsa çıkıştaki transistör çok muhtemelen yanar, uygun yük yokken güç vermeyin.

Ersin

Devreyi yaptın diyelim , bunu denerken gelip tutuklamasınlar. 20w fm de dehşet bir güç.
Yapmadan önce yasal sınırları bir araştır.

Mr_YAMYAM

20W lık UHF verici katı basit 5A lik güç kaynakları ile beslenemez.
Zaten böyle bir güç katının yapım aşaması da kolay olmayacaktır.
Kullanılan çıkış transistörü oldukça pahalı türdendir. Günümüzde ne kadara satılıyor bilemiyorum.
Amaç küçük bir TV vericisi yapıp küçük bir köyde işletmek ise, çok daha detaylı tasarım yapılmalıdır.

harti212

Bunu istek üzerine birine yaptım adamın bildiğim kadarıyla yayın işletme lisansı var
Devreye yaklaşık 1w lık bir verici ile giriş yapılacak ve orta kuvvette bir kullanım söz konusu olacak
Devrede elemanlar direk bakırın üstüne monteli , güç kaynağı da basit bir güç kaynağı değil zaten 65 Watt a kadar kuvvet çekilebiliyor
Elimdeki soğutucu yaklaşık 5x5 boyutlarında ama plaket nerden baksan bı 22 cm falan var, 2n3553 te yuvarlak akordiyon şeklinde küçük bir soğutucu var
BLX69 u Somunlamak biraz sorun olacak gibi , fakat bu soğutucu olayına kafayı taktım kesin olarak en az kaça kaclik bişey olmalı? Bide bu 2n3553 akımdan zarar gorurmu ? Çünkü filtelerden sonra direk bobin aracılığıyla kollektor e gidiyor

asma

Alıntı YapElimdeki soğutucu yaklaşık 5x5 boyutlarında ama plaket nerden baksan bı 22 cm falan var, 2n3553 te yuvarlak akordiyon şeklinde küçük bir soğutucu var
BLX69 u Somunlamak biraz sorun olacak gibi , fakat bu soğutucu olayına kafayı taktım kesin olarak en az kaça kaclik bişey olmalı? Bide bu 2n3553 akımdan zarar gorurmu ? Çünkü filtelerden sonra direk bobin aracılığıyla kollektor e gidiyor
Bu işin her adımı önemli.
Plaket ölçüsü verseydiniz basit bir resim ekleseydiniz iyi olacaktı.
Plaket 22cmX8cm olsun. BLX kartın orta ekseninde bulunuyorsa kanatlı soğutucu kullanabilirsin.
En basit olarak aşağıdaki soğutucudan 78mm X 20mm X 220mm olarak temin edin.

Düz yüzeye kartı ortalayıp varsa montaj yerlerinden yoksa dört köşeden işaretle ve M3 e uygun montaj hazırlığını yap.
PCB üzerinde transistörün bulunduğu deliği hazırlayıp soğutucuyu markala. Yaklaşık 9,5mm lik delik olmalı.
Transistörün diş bölümü bitip faturaya geçtiği yer soğutucuya basmalı. PCB ile bu fatura yüzeyi arayı ölçeceksin. Mesela 2,5mm ise M3 montaj civatalarına pcb altına 3mm lik pul hazırlamalısınız. (plastik izolatör de olur)
Transistörün vida diş çapını çok aşmayacak bir delik açıp soğutucuya monte etmeye hazır hale getirmelisiniz. Sanırım 4,2mm bu ölçü.
Sırasıyla kart montajı , transistör montajı ve transistörün lehimlenmesini yaparsınız.

Transistörün ölçüleri için kumpas kullanıp iş yapmanızda yarar var.
Aslında pcb ile soğutucu arasında boşluk pek istenmez ama preze işi gerekir ya da transistörün bacaklarını eğmek gerekir. Bunlardan kaçınıp kartı yükseltmeyi önerdim.  ::)

Şu şekilde , kartın altına aynı ölçüde pleyt hazırlayabilirsiniz. İstediğiniz metal gövede veya kutuya monte edersiniz. (bu haliyle soğutma yeterli olmaz)

2N3553 için o kadar endişelenmeyin , güç kaynağı yerine akü bağlasınız da aşırı sürülmedikçe yanmaz. Yanacaksa da tutamazsınız yanar.  ;D Yedek bulundurun.
O transistörün gövdesi kollektör , çıkışı kollektör , soğutucu ne kadar büyürse o kadar kötü. Biraz ısınsın sorun olmaz.
Bunun gibi bir şey mi:

Yalnız montaj için önerilerim bu kadar. İlk enerji vermeden önce yapacak daha çok iş var.  ;)

Kolay gelsin.

harti212

Orta eksende bulunuyor , senin dediğin soğutucuyu alıcam 
2n3553 te de aynen resimdeki sogutucudan var
47uF/63V kondansatör var giriş filtresinde devrenin
63v düşük mü gelir 2-3A için diye kafama takıldı, kondansatör patlar mı diye endişe ediyorum.
Olumsuz durumları izleyebilmek için elimde binlerce liralık aletlerde olmayınca her şey şüpheli geliyor
Bide daha önce çift emiterli bir transistör lehimlememistim  bunun diğer emiteri de lehimlenecek mi?

asma

Çift emiter değil tek var ama 3 bağlantı noktası var. İki yassı ayak lehimlenmeli , gövdenin bağlı olduğu soğutucu diğer montaj civatalarının da etkisiyle şaselenmeli. 
Kondansatör ve diğer elemanlar pcb ye L şeklinde ayakları bükülerek lehimlenmeli.
Bu bükülel kısımlar 2mm kadar kısa olacak ve yüzeye tam temas edecek. Kıvrım noktaları lehimin içinde kalacak.
Hiç bir lehim , topak olmamalı hicbir ayak sivri köşe oluşturmamalı.
Kondansatörü havyanın çalışacağı min. yükseklikte lehimleyin. Uzun bacak iyi değil , havya ile yanmış eleman da iyi değil.  ;)
PCB üst yerleşimi için bir resim yok mu veya elemanların bulununduğu örnek resim ve sizdekilerin resmi.
Kolay gelsin.