SSR Röle Tamiri

Başlatan Mucit23, 09 Nisan 2017, 09:30:11

Mucit23

Elimde Bir çeşit plastik boru enjeksiyon makinasından çıkma 4-5 tane arızalı SSR röle var. İçi açılabiliyor içindeki Triyaklar yanmış.

Bu SSR lerin her biri ile 9600W Isıtıcı Rezistans kontrol ediliyor.  Daha Hangi akla hizmet ise 9600KW yük için 40A SSR kullanıyorlarmış. Bu yüzden sık sık SSR leri yakmışlar. Şimdi Schneiderin 75A liğini taktık çalışıyor şuanda.

Şu bozuk SSR leri kurtarabilirmiyim diye içine baktım. içlerinde BTA41 triyak var. Bu triyaklardan daha yüksek akımlı Triyak bulup değiştirmeyi düşünüyorum. Fakat 41A 'in üzerinde Triyak bulamadım.

Birkaç sorum olacak
Aynı pakette Daha yüksek akımlı Triyak bulunurmu?
Daha yüksek akım için Triyaklar paralel bağlanabilirmi? Triyakları paralel bağlama şartları nelerdir?

Mucit23

Ek olarak Piyasada Fiyat kalite açısından kullanılabilecek SSR ler nelerdir. En az 75A lazım.

mert3162

Plastik enjeksiyon makinası üreticileri bilerek yapıyorlar hocam bu durumu zırt pırt bozulsun bizden yedek parça istesinler ayağına.

(italyan ve ispanyol markalarında gözlemlediğim bir durum bu)

Kaliteli olsun takalım bir daha düşünmeyelim derseniz.

Omron tavsiye edebilirim.

https://industrial.omron.com.tr/tr/products/g3pw#specifications_ordering_info (istediğiniz akıma göre özellikler sayfasından sipariş koduna bakabilirsiniz.)

Yada uygun fiyatlı olsun her taktığım en az 1-2 sene gitsin derseniz.

https://enda.com/automation/ssr/zero-cross/panel/epda1/ (bu seriden kendi akımınıza göre sipariş vermeniz gerekiyor.Bağlantı tipi pano içi ray tipi olsun derseniz onlarda var ancak bunların gövdeleri direk panoya bağladığımdan dolayı ısınma sorunu yaşamıyorum.Yani bir nevi panonun metal bölgesini soğutucu olarak kullanıyorum.)

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

boreas

Isıtıcılar 380V ise çok sıkıntı olmaması lazımdı. Ben norton elektr. den alıyorum %30 töleranslı kullanddiyor aynı kasada 45-60-80A SSR.leri mevcut