24Vdc - 100W motoru, tasarlayacağım driver için nasıl simüle ederim?

Başlatan Timucin, 11 Nisan 2017, 10:16:53

Timucin

Merhaba;
24Vdc - 4A encoder'lı motoru kontrol etmem gerekiyor (Otomatik kapı motoru - brushless). Mosfet'li bir driver tasarlayacağım (IRF3205).
Mosfet'lere çok hakim değilim; bu, mosfet'lerle yapacağım ilk ciddi projem ve de iyi bir tecrübe olacak.

Sorunum şu; motor boşta 0,7 - 0,8 A çekiyor. Motoru yerine takmadan hardware ve software'dan biraz emin olmam lazım. Zira emin olmadan takarsam,(denemelerim sırasında) muhtemel bir hatada, bir yerleri kırabilirim. Masa üstünde denemeler yapıp driver'ımdan  biraz emin olduktan sonra esas yerine takmak arzusundayım.

Tasarlayacağım driver'ı test etmek için, bu motoru masa üstünde nasıl simüle edebilirim? Denemeler sırasında motor yerine 4A çeken uygun bir trafo bağlamak iyi bir fikir midir? Zira bobin bağlamak, driver'ın endüktif yüklere verdiği/vereceği cevap ve tepkileri de görmemize yardımcı olur mu???

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyor, herkese iyi çalışmalar diliyorum
Saygılarımla;
Timuçin

skara1214

Öyle bir simülasyon olduğunu zannetmiyorum. Ama ilkönce basit bir brushless DC motor alıp (hobby RC ler)  onu çalıştırın . Onu düzgün şekilde kontrol ettikten sonra ,Kısa devre , yüksek voltaj v.s. verip deneme yapabilirsiniz.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Cemre.

Timucin

Merhaba
Değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
0,7 - 0,8A ile motor boşta iken yaptığım denemelerde, driver'ımda bir sorun yok, ısınma vs yok gayet iyi. Bu arada motoru PWM ile sürüyorum.
Bu düşük amperde sorunsuz çalışan driver acaba 4A çektiğinde ne olur? Bunu, motoru esas yerine (yani yüke) takmadan görmenin bir yolunu arıyorum açıkçası.

iyi çalışmalar diliyorum
Saygılarımla
Timuçin