cnc kontrol kartı önerisi

Başlatan cann, 12 Nisan 2017, 20:26:48

cann

https://www.aliexpress.com/item/USB-CNC-2-1-4-Axis-USB-CNC-Controller-Interface-Board-CNC-USB-MK1/32801228496.html

https://www.aliexpress.com/item/mach3-4-Axis-USB-CNC-Smooth-Stepper-Motion-Controller-card-MACH3-100KHz-24V/32317951517.html

link dekilerden birini almak istiyorum. 20 dolar kadar fark var ikisi arasında. pahalı olan iyidir diye almak istemiyorum. pratikde 2 si arasında ne fark yaşarım.

Teşekkürler

muhendisbey

cnc kontrol etsin diye özelliğine bakmadan kart alınmaz.

Bu kartlardan pahalı olan mach3 ile çalışıyor.

Yalnız bu da yeterli özellik değil.
Kartın çalışma TTL seviyesi
Sağladığı maksimum frekans
Eksen sayısı
İzolasyon tipi
Haberleşme protokolleri
...

Bunların hepsi bir CNC yaparken önem arz eder.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

cann

Hocam mach3 ile çalışan 100kHz ve 40 dolar,
250kHz likler 140 dolar,

100 dolar fark var

ben 40 dolarlığı alacağım masaüstü cnc için, umarım pişman olmam.

ibrahim626

22 dolar olan mach3 ile çalışmıyor alttaki smooth stepper yeterli illa mach3 ve usb bağlantı olmayacaksa pci tipi nc stüdio kartlar var onlarda oldukça kullanışlı onlara da bakabilirsin yada paralel port ile çalışanlarda iş görüyor daha önce 4$lık bir kartı kendi makineme bağlamıştım sorunsuz çalıştırmıştı. Ama linkteki smooth stepper masaüstü cnc için fazlasıyla yeter 4 giriş 4 çıkışı var spindle için 0-10v çıkışı var kullanmazın ama MPG girişi de mevcut iş görür.

DEno_12

Alıntı yapılan: cann - 12 Nisan 2017, 23:43:47
Hocam mach3 ile çalışan 100kHz ve 40 dolar,
250kHz likler 140 dolar,

100 dolar fark var

ben 40 dolarlığı alacağım masaüstü cnc için, umarım pişman olmam.

Hocam pişman olmazsınız. Normalde pc nin paralel port çıkışını sağlıklı olarak 25kHz de kullanabiliyorsunuz zaten. 100kHz çoğu CNC için yeterlidir. Ayrıca alacağınız kartın tip olarak başka bir versiyonunu zamanında kullanmıştım. Sıkıntı yaşamamıştım. PC driver ı ve MACH3 plugin i var.

cann

muhendisbey

Frekansın önemi kavranmamış olabilir.

Yapacağınız CNC'lerde kullanabileceğiniz temelde 2 çeşit motor var, step motor yada servo motor.

Servo motorlar step motorlara göre oldukça pahalıdır, çünkü servolar çok daha hassas ve geri beslemeli olarak çalışmaktadır.

200 adımlık step motor nere binlerde adımlık servo motor nere...
İşte bu yüzden mikrostep sürücüler vardır. Bunlar step motorun adım aralıklarını çok daha küçük bölgelere ayırır. Yani: 200 adımlık step motor 1/64 mikrostep ile 12800 adımda bir turu tamamlar. İşte bu noktada frekans oldukça önemli.

100KHz kartınız olsun. Yani 100000 pals/sn yani 100000adım/sn (100KHz'lik kart asla 100KHz'de çalıştırılmaz, adım kaçırma ihtimali düşünülür.)
100000/12800=7.8125 tur saniyede
1605 vidalı mil kullansak, hatvesi 5mm yani bir turda 5mm ilerler.
7.8125*5=39.06mm saniyede. Yani en fazla 4cm kadar ilerler saniyede. İşte Bu noktada 200KHz lik kart ile:
1/128 mikrostep kullanarak hızı artırmadan daha hassas pozisyonlama yapılabilir.
1/64 mikrostep kullanılarak 2 kat daha hızlı işleme olanağı sağlanılabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

erkan614

andrej in kartlarını tavsiye ederim MK3 ve MK4
aliexpresde çakmalarıda mevcut

cann

aliexpresde mk1 buldum ama mk3 mk4 bulamadım.

cann

mach3 le uyumlu kartı aldım. oldukca çok satan bir kart. Sanırım birden fazla üreticisi var. Öyleyse bunu yazılımını nasıl birden fazla üretici kullanabiliyor, anonim gibi bir şey mi olmuş.

enrique_iglesias

Eğer az biraz daha paranız varsa tartışmasız warp9 smooth stepper... Bir kuyumcuya ufak bir cnc yapmıştım 5 yıldır bir sorun gelmedi.. Yüzük içine yazı yazıyorlar.. Zaten mach ile lisanslı çalışıyorlar.

muhendisbey

cann

3 eksenli akz var, bir cnc'imde kullanıyorum.
ama şimdiki cnc de en az 4 eksen gerek, 4 eksen akz çok pahalı. o yüzden bu 100 kHZ liği aldım. umarım çabuk gelir.
bunları hep dışarıdan mı alacağız, 1-2 ay bekleyerek,  birisi yazılımını yapsada, karsızda olsa  üretmek lazım.

öneriler için teşekkürler

DEno_12

Alıntı yapılan: cann - 14 Nisan 2017, 14:16:17
3 eksenli akz var, bir cnc'imde kullanıyorum.
ama şimdiki cnc de en az 4 eksen gerek, 4 eksen akz çok pahalı. o yüzden bu 100 kHZ liği aldım. umarım çabuk gelir.
bunları hep dışarıdan mı alacağız, 1-2 ay bekleyerek,  birisi yazılımını yapsada, karsızda olsa  üretmek lazım.

öneriler için teşekkürler

Açık kaynağı var zaten. Sanırım 200kHz. Smoothiware di sanırım ismi.