cnc kontrol kartı önerisi

Başlatan cann, 12 Nisan 2017, 20:26:48

cann

Smoothiware açık kaynak ama  Mach3 mü tam emin değilim

DEno_12

Evet mach3 için ayrı plugin yazmak gerek haklısınız.

Zoroaster

Alıntı yapılan: muhendisbey - 13 Nisan 2017, 10:12:40
Frekansın önemi kavranmamış olabilir.
...100KHz kartınız olsun. Yani 100000 pals/sn yani 100000adım/sn (100KHz'lik kart asla 100KHz'de çalıştırılmaz, adım kaçırma ihtimali düşünülür.)
100000/12800=7.8125 tur saniyede
1605 vidalı mil kullansak, hatvesi 5mm yani bir turda 5mm ilerler.
7.8125*5=39.06mm saniyede. Yani en fazla 4cm kadar ilerler saniyede. İşte Bu noktada 200KHz lik kart ile:
1/128 mikrostep kullanarak hızı artırmadan daha hassas pozisyonlama yapılabilir.
1/64 mikrostep kullanılarak 2 kat daha hızlı işleme olanağı sağlanılabilir.

Surucunun chopper devresinin frekansi dusuk oldugu surece 100Khz yada 200Khz adimlama frekansi kullanmanin hic bir mantigi yok.

Yuksek adimlama frekansi kullanacaksaniz surucuyu 1/64'e gibi yuksek mikrostep degerlerine ayarlamanin da anlami yok.

Ustelik standart step motorlarin mekanik pozisyon dogrulu %5 dir. Bu da 20 ustep demektir. O zaman bu hatanin altinda kalabilmek icin 10ustepin ustune cikmanin anlami yoktur.

Eger 40Khz chopper freekansi kullanan motor surucuye 100Khz adimlama frekansinda clk uyguluyorsaniz Nyquist teorimini hatirlayiniz.

Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Tabi ki sürücü karta uygun seçilirse tam frekansta kullanılabilir. Yoksa sürücü saçmalar zaten. (hareket de etmeyebilir). İlla step motor olacak diye de birşey yok, servo motor da pals ile sürülebilir.
Hızlı kart yavaşlatılabilir, ancak yavaş kart hızlandırılamaz. Ferrariyle fren yapabilir ya da hızlanmayabilirsin. Tofaşla da 300'e basamazsın. (NŞA'da :) )

Step motorun adım hassasiyeti %5'de olsa (ki her motorda bu tolerans değerinde değildir) aralık yine bölüneceğinden hassasiyet sağlanır.

Örneğin 1.8 derece olması gereken adım 1.9 derece olsun.

1.9 dereceyi 64'e bölersen mi hassastır 128'e mi? En basitinden hatayı bölüyorsun, her adımında daha küçük hata meydana geliyor.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

cann

uzun süre çalışınca hata payı artıyor olmalı.

belirli aralıklarla pozisyon sıfırlaması otomatik olarak yapılırsa bu durum çözülebilir.

otomatik olarak pozisyon sıfırlaması nasıl yapılabilir. referans noktasına döndüğünde hata varsa bunu nasıl algılatır ve düzeltebiliriz.

muhendisbey

@cann sistem stabilse ve geri beslemeli (servo) motorlar kullanılmışsa sıfırlamaya sadece makine açılışlarında ya da işleme öncesinde ihtiyaç olur. Bir daha da o işleme bitene kadar sıfırlama (homing) yapılmaz.
Sıfırlamanın, işleme sırasında yapılması doğru mu bu da tartışmalı. Sıfırlama her zaman aynı sonucu üretemeyebilir. Arada mikrometrik farklar belki milimetrik hatalar olabilir, bunlar da hataya sebep olabilir.

Homing işleminin G kodu G28 diye aklımda kalmış. Sistem bu kodu görünce limitlere gider ve pozisyonları sıfırlar.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

Ne hassasiyeti yahu.

%5 motorun hatası var işte. 1.8*5/100=0.09 derece hata var.

Bu hata uzun süre çalışmayla falan değişmez artmaz.

%5 hataya sahip motorda 10 mikro step üzerine çıkmanın tek getirisi vuruntuyu azaltmaktır.

1.8 derece olması gereken motorun açısı 1.9 derece olsun denmiş.

1.8 derecelik motor 10 mikrostepte çalıştırılırsa bir adım 0.18 derece demektir.

10 palsde 1.8 derecelik dönüş beklenirken 1.9 derece dönmek 0.1 derece hata yapmak demektir.

Hey bakın surucumle 0.18 derece adımlama yaptırıyorum derken 0.1 derecelik mekanık hata oluşması abes olur.

Seytan deliginden kacti.

cann

Hocam;
süre derken aslında iş birimi demek doğru olur.
A,B, C, D, E işleri yapacaksak: %5 hata ile  E ye gelince ne kadar kendini gösterir hata olarak.
onun yerine A işleminden sonra pozisyon doğrulaması, B işinden sonra pozisyon doğrulaması......, şeklinde çalıştırılsa E işinde hata azalmaz mı?

engerex

Sanırım bahsettiğiniz hatalar farklı.
@cann  bahsettiği hata 0.021mm gidilmesi gerekirken motorun minimum dönüşüne yakın değer kadar örneğin 0.025 mm gitmesi.

ibra

hata yüzdesi bileşik olarak artmıyor. adım başına düşen hata mevcut. adım atlama için başka bir problem olması gerekir 
A_C5h5n5

magnetron

Mach 3 ayarları yapılırken

jog da 10 cm git diyor sonra
o gittiğin yolu kumpasla ölç gerçekte kaç cm
gitmişsin

ordan eksenleri ayarlıyor

bu şekilde, bahsedilen motordaki hata kompanse edilmez mi ?

Zoroaster

@cann

Sozkonusu hatayi yanlis anliyorsun.

A noktasindan B noktasina gitmek icin surucuye  12800 Clock uygulamak gereksin.

Step motorumuz 1.8 derece ve surucumuz 64 mikrostep olsun.

Bu durumda motorumuz 12800 Clock sonunda 200 tam adim atar ve ve 360 derece donmus olmasi beklenir. Fakat rotor acisi,  motorun kendi hatasindan dolayi 360 +/- 0.09 derece araliginda olacaktir.

Gordugun gibi 0.09 derecelik hata kullanacagin mikrostep degerinden bagimsizdir.

Ornegin lineer hareket uygulamasinda motorun 1 turu 5mm ye karsilik geliyorsa

12800 adimda 5mm gitmesi gereken duzenek 5.00125 mm gidecektir. Bu durumda mekanizmamizin hatasi 1.25 mikrometreden daha kucuk olamaz.

Halbuki hatasiz bir motorda 1 clockdaki donme acisi 0.028125 derece ve mekanizmadaki ilerleme 0.00039 mm yani 0.39 mikro metredir.

Bu nedenle mikrostep degerini belirlerken abartiya gitmemek gerekir. Mekanizmanizdaki titresimleri kulak yoluyla algilamak icin mekanizmayi dinleyin. Genellikle 1/8 ya da 1/16 da yeterince dusuk titresimler elde edilir.

Mikrostep degerini daha fazla artirirsaniz titresimler iyice azalir fakat ayni ilerleme hizi icin clock frekansini artirmaniz gerekir. Fakat hata acisindan mikrostep degerini artirmanin hic getirisi olmaz.

Eger daha az hata istiyorsaniz paraya kiyip ozel step motor siparisi vermeniz gerekir.

Ozel step motorun  rotor ve statorundaki saclarin disleri daha  titiz kesilir, saclar daha titiz paketlenir.

Bu hatayi azaltmanin  diger bir yolu da encoder kullanmaktir. Bu durumda hatayi encoderin cozunurlugu ve kalitesi belirler.
Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

@Zoroaster

Yanlış düşünüyorsun. Nedeninine gelirsek:

Lineer tek eksen düşünürsen evet haklısın, ama CNC dediğimizde en az 2 ekseni beraber düşünmelisin.
G02 ve G03'te ne yapacaksın, hassasiyet değişmeyecek mi? Hata sabit diye hassas hareket edemez misin? İkisi farklı konu.

Zoroaster

Bunda yanlis dusunecek bir sey yok. Eksen sayisi ile de alakasi yok. Her bir motor kendi hatasi kadar konumlamada hata yapacak. Sozkonusu hata motordaki saclarin dislerinin mekanik dogrulugu ile ilgili. Her dis biribirinin aynisi degil. Adamlarda %5 hata ile yaptik diyorlar zaten.

Step motorun dislerinden birisini egeleyerek deforme et. Bu motoru mikrosteplerle surerken artik mikrostep degerim bu, o halde su kadar hata ile suruyorum diyemezsin.

Sonucta kumulatif bir hata yok. Bir adimda da 1 turda da yapilan hata %5.

Burada bosu bosuna cok yuksek mikrostep degerli ve yuzlerce KHz de adimlama frekansina sahip surucu arayisina girmeyin diyorum. Anlami yok.

Ayrica daha once de dedigim gibi surucunun chopper devresindeki anahtarlama frekansi sizin mikrosteplerinizi yutar ve motorunuz o kadar dusuk mikrosteplerde ilerlemez. Neyseki rotor kutlesi integrasyon islemi yapiyor.
Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

@Zoroaster

monitöründe piksel hatası var diye çözünürlüğü düşürerek mi kullanıyorsun? Aynı şey?

Yahu düşün biraz, düşünmeden cevap veriyorsun ben bunu anladım. G02 ile ark çizerken diyorsun ki step netlik üretmez. Yav bir git işine. 1/2 ile 1/4 arasında ne kadar fark varsa işte o kadar fark olur. Sonuçta hata sabit (kümülatif olmadığını kabul etmişsin) ise ne kadar bölersen hata toplamı değişmese bile netlik artar.

Artı titreşim azalır demişsin. Titreşim azalırsa yine netlik artar. Titreşim demek salınım demek, salınım azalınca hata azalmaz mı? Azalır.

Chopper diyip durma, dedik ya sürücü buna uygun olacak. Sürücüden daha kötüsü de var, mekanik boşluklar, titreşimler...  belirli bir hassasiyetin altına inmekte daha fazla etkili. Hassas olanları mevcut olsa bile step motor toleransı bu değerlerden küçük kalıyor.

Ha 512'lik mikrosteple de deneme yaptım. Dediğin gibi olsa adım kaçırıp saçmalaması gerekir. Kayma vs olmadı. Yani bu mikrostep ile ilerlemez fikriniz de yanlış, ne verirsen o kadar ilerler. Motor sürücüsü tasarlayandan daha fazla parametre bildiğinizi iddia etmeniz abes olur. 512 var diyorlar, test ettik problem görmedik bu kadar basit.