cnc kontrol kartı önerisi

Başlatan cann, 12 Nisan 2017, 20:26:48

cann

512 lik step i merak ettim. Link verebilirmisiniz.

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

Sen bu inadınla kazık yemeye devam et.

1.8 derecelik ve hatasız bir step motoru 32 mikrostep ile sürelim.

Bu durumda her bir mikro adım 1.8/32=0.05625 derece olacaktır.

Bu durumda örneğin 200 clock verdiğimizde motorun 11.25 derece dönmesini bekleriz.

Halbuki %5 hataya sahip bir step motor, +/- 11.25*5/100= 0.05625 derece kadar bir açı hatası ile konumlanacaktır.

Bu durumda 200 adım sonunda motorumuzun yapacağı açının aralığı;

11.25 + 0.05625 = 11.8125 derece
11.25 -  0.05625 = 11.19375 derece

11.8125 derecelik konuma kaç mikrostepte gelinir hesaplayalım.   11.8125/0.05625 =201
11.19375 derecelik konuma kaç mikrostepte gelinir hesaplayalım. 11.19375/0.05625 =199 adım.

Peki hatasız motor 11.25 dereceye kaç adımda geliyordu? 11.25/0.05625=200 adım.

Eeee  düzenek 200 adımda +/- 1 adım acısı kadar hata yaptı.

Bu kısmı iyi oku ve anla.

Sen sürücüye 200 clock verdiğinde motor bazen gerçekten 0 hata ile doğru yere gelecek
Bazen ise 199 clock verdiğin yere.
Bazen de 201 clock verdiğin yere.

Yani seçtiğin mikrostep sayısı ulaşacağın açıya ulaşmanda seni yanıltacak.

Benim saatim en küçük 0.5 saniye zaman artışlarını gösterir fakat bana saati sorduğunuzda size saati 1 saniye hata ile söyleyebilirim demek abes olur.  Onun yerine ben size saati 1 saniye zaman artışları ile doğru söyleyebilirim demek doğru olur ve saatinizin 0.5 saniye artımlarla zamanı gösterdiği reklamını yapmazsınız.

Eğer 512 mikrostepe tav iseniz ve mikrostep sayısı gözünüzde büyük bir özellik ise isteyene 512 sürücü fiyatına 32768 mikrostep sürücü satabilirim.

Mühendisbey test ettim hata göremedim demişsin bence burada konuşulması gereken senin test düzeneğin.

Bu hatayı görebilmek senin için önemli ise test düzeneği de satabilirim. (Ya da efendi olursan nasıl yapılacağını tarif edebilirim)

Seytan deliginden kacti.

ido2323

para az ise= akz250
para var ise= warp9 smooth stepper
başka fantaziye gerek yok.

muhendisbey

@Zoroaster

Test duzenegi? Komik. Encoder ne zamandan beri test duzenegi oldu. Tak encoderi olc.

Yanildigini kabul etmek senin icin bu kadar imkansiz.

Eger 200 adimda 1 pals kacarsa 1 milyon adimda ne kadar kacar? 1 milyar adimda? Bunu fark edemeyecek misin?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

skara1214

@ido2323 bahsettiğiniz kartları nereden temin ediyorsunuz
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

DEno_12

@muhendisbey hocam çok önyargılı bakıyorsunuz. @Zoroaster hocamın açıklamalarını tekrar bir okuyun isterseniz. Bende size katılmıyorum. Microstep o kadar da önemli değil. Uygulamada bunu gören biri olarak söylüyorum. Eğer çok hassaslık istiyorsanız çok daha düşük dereceli step motorlar var. Onları tercih edebilirsiniz.

Yanlış anlamayın lütfen ama bu kadar iddialaşmanın anlamı yok. Herkes bildiğiyle buraya birşeyler katmalı. Tartışılabilir ama kimse birbirine olan saygısını yitirmemeli. Aynı şeyi lazerle uzaklık konusunda da hissettim o yüzden belirtme gereği duydum.

muhendisbey

@DEno_12
Önemli:

Breshenham algoritmasını duydunuz mu? Breshenham çizgi algoritması iki nokta arasına düz bir çizgi çizer. Bunu yaparken de step motorların adımları üzerinden işlem yapar. X yönünde 2 adım y yönünde 1 adım.

Adım ne kadar küçükse o kadar hassasiyetiniz olur.
Breshenham algoritmasının kullanıldığı ilk yer ise monitörler. Piksellerin nasıl yerleşeceğine karar verir. CNC'ler bu noktada çokta farklı değildir.

Yukarıdaki piksel sıklığı fazla olan çizimlerin netliği aşağıdaki ise piksel yoğunluğu düşük görüntü

Kalitede fark yok mu? Cep telefonlarının ekranlarının (yeni nesil) piksel yoğunluğu oldukça fazla. Öyle ki ekranda full HD (belki 4K gösteren de vardır) görüntü gösterilebiliyor.
Bundan 10 sene önceki telefon ekranında full hd görüntü göstermek isterseniz ne olur? Çözürnürlüğün düşürülmesi gerekir ve tam ayrıntısı ile gösteremezsiniz.

Aynı olay:

CNC'nin üzeri sanal pikseller ile doludur. Bunlardan hangisinin kapatılacağı, hangisinin açılacağı bilgisidir.

1mm^2 de 4 piksel olması var 200 piksel olması var 400 piksel olması var.
400 piksel olsun diyorsan adımlar bölünecek yoksa pikselleriniz büyür.

Ha şunu da belirttim sistem en zayıf halka üzerinden değerlendirilir. Bu mekanikse mekanik, sürücü ise sürücü, yok başka bir sebepse başka sebep. Ama genelde mekanik diyebiliriz. 0.01mm'nin altında işleme pahalı sektörlerin işi. Genelde de step motor değil servo kullanılır, ama yine de servo bile olsa minik adım aralığı önemlidir. Bülent hocamın söylediği ise hata payından daha küçük bölmek mantıksız demesi. Bunu da anlıyorum. Ama kalitede fark oluşturmaz kısmına katılmıyorum. Çünkü G kodunu işleyen donanım adım miktarına göre servolara bir adım x, iki adım y meselesini yapar.

Bülent hocamla bunun tartışmasını yıllardır yaparız, yeni bir mevzu değil. Küfürleşmeden tartışmak önemli.

cann

sistemin toplamda (mekanik, sürücü, motor vs) hata oranının, işlem aşamalarında, üst üste binmeyeceğini kabullenmek zor. 5 aşamalı bir işlemin sonundaki sapma ile 2 aşamalı bir işlemin sonucunda ki sapma aynı olamaz.

örneğin pick place de bir kaç eleman yerşeltirdikten sonra, tekrar bir koordinat sıfırlama, yani pozisyon doğrulama daha iy olmazmı. 100 eleman yerleştirecekse 100. deki sapma ile 10. daki sapma aynı olabilirmi?
her 10 yerleştirmede bir sıfrlama yapılırsa, tüm işlemin sapması bir standarta çekilmiş olmaz mı?

DEno_12

İyi de siz her adımda hata yapıyorsunuz. Bu hata +%5 de olabilir -%5 de. Ne olacağını bilemezsiniz. Adımları istediğiniz kadar küçültün yine aynı oranda belirsiz hatalar yapmaya devam edeceksiniz. Eğer 1.8 derecelik motor kullanıyorsanız Breshenham algoritmasını zaten 25khz de 1/16 çözünürlükde yeteri kadar hassasiyetle halledebiliyorsunuz çoğu cnc de. Bu gözlem ve deneyim sonucu. Parça üzerinde işlenen yay gayet güzel çıkıyor örneğin. Microstepten önce çözmek gereken çok daha önemli mekaniksel mevzular var. Bunlar çözüldükten sonra da hala sorun devam ediyorsa mikrostep yerine yüksek adımlı düşük dereceli motor tercih ederim işimi bitiririm.

muhendisbey

@DEno_12

Abartarak hesap yapmıştık: Dedik ki 1.9 derece olsun.

Bunu 10'a bölersen 0.19 derece her adımın her adımda 0.01 derecelik hata yapılıyor. 10 adımda 0.1 derece hata yaptık
10 a bölmedim
adım attım 1.9 derece. 0.1 derece hata yaptım.

Ama ben şunu yapabildim: senin 1.9 derecenin arasına hata payını da kabul ederek işleme yapabildim. Sen yapamadın.

Şimdi 1000'e böl

Benim 0.19 derecemin arasına sen 100 adet işleme yapabildin. hata payın 0.1 derece.

Geçtik:
Step motorda adımlar arası salınım mevcut. Yani 1.8 derece çevirmek istediğinde atıyorum 1.8 artıeksi %5 salınım yaptın
Niye?
Rotor eylemsizlik üretti.

Adımı böldüm. Fazlara enerjiyi daha düzgün verebilirim. Daha sinüzoidal. Bu da eylemsizliğimi %5 den %1 e indirebilirsin. Motor titrer ya, titreşimi kırdın.

Zoroaster

Konunun ne Bresenham algoritmasıyla ne de G02-G03 ile alakası var.

Konu doğrudan ölçme konusu.

Encoder ile hatayı tespit edersin tabiki uygun encoderi bulabilirsen.

İyi bir fikir verebilmesi için 32 mikrostep deneyinde en az 16000 PPR encoderın olması lazım ki hatanın detaylı grafiğini çizebilesin. 

Halbuki bu tip hataları tespit etmenin encodersiz yolları da var.

Neyse benden bu kadar.

Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

@Zoroaster
Ne güzel tartışıyorduk, küsmüş gibi oldunuz. Tartışacağız ki öğreneceğiz, öğrenmenin yaşı yok. Belki ben yanlış biliyorum, ama bildiğimi de savunmaktan çekinmiyorum.

Şimdi ne yalan söyleyeyim sizin ölçüm sistemi nasıl merak ettim.

Benim aklıma gelenlerden birisi de step motor ucuna 90 derecelik lazer bağlamak, lazer ile her adımın hata dağılımı çıkarılabilir.

Şöyle düşünelim, farklı bir açıdan:
Arc çizeceğiz, ancak G02 ve G03 kullanmayacağız, işleyicimiz bu komutları bilmiyor.
1 hamlede çizerse doğru olur öyle değil mi?
2 hamlede çizersek üçgensel olur
3 hamlede çizersek dörtgen
4 hamlede çizersek beşgen ve böyle uzar gider.

Şimdi sizin bir hamlede çizdiğiniz yeri ben 10 hamlede çizersem hangisi daha dairesel olur? Hata? Hata her zaman var.

G kodu milimetrik
0.1mm çaplı 90 derece arc çizersen kaç adım gerekli? Adım bölmeden
Bir de böl 256 yada 512'ye ne etti.

Sistem yavaş çalışır eyvallah, mesele hassasiyet şuan hız değil. Şimdi bana şunu söyleyin: Yok sen yanlışsın. 1 hamlede çizdiğin de arc'tır diyebilir misiniz?
Yeterli hassasiyet olmazsa, ya da makinenin en küçük adım aralığından küçük olursa çıkacak şey ne olur? Ark dairesel çıkmazsa parabolik çıksın işte bu da hatamız.

DEno_12

Adam 1/1 kullan demiyor ki. 1/10 dan fazlası gereksiz diyor. Çünkü mekanik olarak motor tepki veremiyor diyor. Niye bu kadar uzadı anlamadım.

muhendisbey

Motor tepki vermez olur mu. Bu dediginize inaniyor musunuz?