cnc kontrol kartı önerisi

Başlatan cann, 12 Nisan 2017, 20:26:48

cann

makineyi toplamaya çalışıyorum hala.
şimdi Ref all Home sorunu var.
konfigusayonda, makine koordinatlarında tüm eksen değerleri 0 olduğu halde, Ref all Home tuşuna bastığımda Z ekseni hareket ediyor ,nereye kadar gittiği belli değil, mekanik sınırların ötesine kadar geçiyor, beslemeyi keserek durduruyorum.

konfigürasyonları incelediğimde z ekseni ni diğerlerinden farklı yapan bir tik, değer vs görmüyorum.

bu yüzden makineyi 0 koordinatlarında koruyamıyorum.

problem nerede olabilir?

muhendisbey

z ekseninde limit switch yok mu?

Bütün eksenler ref all yaparken limit switch'e dokunmak ister.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

cann

hiç bir eksende limit swich yok hocam.
sadece zekseni böyle davranıyor.

diğer cnc dede yok ama onda böyle sorun yok.

muhendisbey

Aynı kart mı?
Eğer aynı kart ise firmware'leri farklı olabilir, buna bağlı olarak davranıyor olabilir.
Kartlarda end-stop (yani limit swithlerin bağlı olduğu pinler) pinlerinde eksik pull-up ya da pull down direnci olabilir. Buralara 10k'lık bir direnç ile toprak ya da vcc bağlantısı yapman gerekebilir.

mach3 mü kullanıyorsun?
Mach3'de input pinlerini aktifleştirmiş olabilirsin. Böylece olmayan bir end stop problemi de yaşıyor olabilirsin.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

cann

tüm inputları kapattım. sorun çözüldü. teşekkürler

muhendisbey

Rica ederim, iyi çalışmalar.

cann

iyi günler
yukarıda konuşulan cnc kartın ile röle kullanmaya çalışıyorum.
mach 3 de pinport menüsünden  0utput ayarını yaptım ama roleyi devreye sokacak olan çıkış, 0.55V veriyor bu da roleyi devreye sokmuyor. role kartı hazır satılanlardan, 4 roleli bir kart. role kartı inputuna haricen 5 v verince çalışıyor, doğal olarak. sorun cnc kartın 5 volt değil 0.55 v vermesi. bir ayar sorunu yaşıyor olabilirmiyim.