cnc kontrol kartı önerisi

Başlatan cann, 12 Nisan 2017, 23:26:48

engerex

18 Nisan 2017, 03:10:01 #45 Son düzenlenme: 18 Nisan 2017, 03:11:17 engerex
Ortalıkta Bresenham ve benzeri dolaşan farklı algoritmalar mevcut. Bu dolaşan kodların belki büyük kısmı hatalı. Bu hata belki Zoroaster'ın bahsettiği %5'lik hatadan belki daha vahim. Yanlış anlamadıysam eğer ister 1 adım, ister 1000 adım ister 1 milyon adım at hata sabit %5. Sorunlu kodlarda ise her doğrusal hareket sonunda 1 puls hata itimaliniz var. 10 çizgi çizdiniz 10 adım hata.


Yada tezgah üzerinde farkedilmeyecek şekilde çizginin gerçek doğrusallıktan uzak olması. Örneğin X62 Y3 adım hareket eden aşağıdaki çizgilerden hangisi daha gerçekçi?Dikkat: Bresenham vs. algoritmaları hatalı demiyorum. Bunun koda dökümünde sıkıntılar olabiliyor. Kodlarınızın doğruluğunu kontrol edin.

ido2323


"@ido2323 bahsettiğiniz kartları nereden temin ediyorsunuz"
[/color][/size]
[/color][/size]Burada(texas) kredi kartı ile ödeme yapınca kapıya kadar geliyor. Satıcı ile konuşun ebay ile alın, ya da bitcoin ödeyin kargolasınlar. 
[/color][/size]
[/color][/size]Dostum aynı maceraları yaşamış tonla parça işlemiş biri olarak şunları söylebilirim;
[/color][/size]
[/color][/size]Önce şu sorunun cevabını bul, "Cnc ile ne yapmak istiyorum, bu amaç için nasıl bir cnc lazım"
[/color][/size]
[/color][/size]Bu sorunun cevabı çok önemli çünkü hobi amaçlı bir proje ise 5-10 dolara  ebaydan al bitane kontrol kartı yap gitsin, ahşap mdf akrilik işleyecek isen AKZ250 yok daha hassas olmalı 5-10cm alanda yüzey işleyeceğim diyorsan smooth alacaksın.
[/color][/size]
[/color][/size]dürüstçe söylemek gerekir ise en kaliteli malzeme ve ölçüm aletleri ile 0.001m hassasiyetli cnc yapmak çok zor. o hassasiyette bir cnc yapmak için, önce ondan da hassas işleme makinaların olacak, bir de mühendislik konuşacak, ardından da onbinlerce dolar olan optik ölçüm makinaları alman gerekecek. İşte bu yüzdendir ki tamamen aynı işi yapan iki cnc tornadan birinin fiyatı 45.000 dolar iken diğerinin fiyatı 500.000 dolar oluyor. Tezgah yapmayı planlar isen, her şeye başlamadan önce şunu hesapla "gövdesi metal olan bir cnc farklı sıcaklık ve titreşimlerde, her eksende, ne kadar salınım yapar ve toplam belirsizlik ne olur. " hesaplaman bitince şunu anlarsın ki gerçekte 1/32 sürücünün bile aslında gerekmediğidir, hesaplamana spindle, malzeme cinsini, kızakları, milleri, ...... katınca anlarsın ki sadece 0.01m sapma bile çok iyi. gerçekte 1/512 mikro step sürücüler var ama hata mikro stepin hassasiyetinden fazla ise almanın mantığı yok, mesela makinanın toplam sapması 0.05mm ise 1/32 step sürücü fazlası ile yeter 1/64 almanın mantığı yoktur, sadece fantazidir. Bazı cnc tasarlayanlar step sürücünün mikro stepini en sona getirirler, ve kurdukları cümle şöyle olur; 0.001mm hassasiyet var, istersen hesaplayalım. Haha:D
[/color][/size]
[/color][/size]
[/color][/size]bak ahşap kesen 2x3metrelik cnc lerde bile 15mm sapma var çünkü gövdedeki çelik esneme yapıyor. Metal işleyecek isen kesinlikle cnc milling machine alacaksın, gövdesi döküm olacak, ahşap birkaç milimetre prinç levha,tahta işleyeceksen, cnc router ya da freze olacak.
[/color][/size]
[/color][/size]Dediğim gibi amacını belirlemek lazım, arkadaşın biri çıkmış abi pcb üreteceğiz cnc lazım, güzel kardeşim o fiii tarihinde fantazi için yapılmıştı, şu an öyle bir sistem yok gideceksin endüstriyel çapta pcb nasıl üretilir, biz bunun benzerini yapabilir miyiz, şeklinde araştırma yapacaksın cnc yapmayacaksın.
[/color][/size]
[/color][/size]Sonra başka biri çıkıyor abi 3000 lira para var cnc yapacağım, tavsiyeniz ne olur. Yapma olur, yapma neden çünkü amaç yok :D ha öğrenmek mi istiyorsun hobi mi lazım al linki atıyorum al git öğren hem zamandan hemde paradan tasarruf et;
[/color][/size]
[/color][/size]http://www.ebay.com/itm/Mini-CNC-1610-500mw-laser-CNC-engraving-machine-Pcb-Milling-wood-router-/322485110867?hash=item4b159c4853:g:U6YAAOSwSlBYy6BF
[/color][/size]muhendisbey

@ido2323
Mekanikte yer bulmayacağını, en zayıf halka hangisi ise hassasiyetin o olacağını zaten söyledim. Şu an sadece motor döner mi? Elektronik kısmında hassasiyet sağlar mı? Tartışmamız buydu.


@engerex
Ben A'yı tercih ederim daha düzgün bir dağılım var. Sizinle aynı şeyi söylüyorum. Hata sabit. Eğer hata sabit ise yok hatalı bu kötü motor tuuu düşük step ile sürün bunu demek var. Hatayı kabul ederek hassas sürmeye çalışmak var. Aynı sürücü bu işi yapıyorsa, maliyet artmıyorsa, hassasiyet ihtiyacım yüksekse niye daha düşük step bölmesi kullanarak iş yapmayayım? Eğer adım kaçıyorsa 512 bölmede de kaçacak 128 bölmede de. 512'de adım kaçırması fark edilemez boyutta iken adım büyüdükçe hatanın arttığı savunulabilir. Bresenham sadece bir örnek olarak verdiğim bir algoritma.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tlepsh

İki sevdiğim, takdirle izlediğim insan biraz atıştı ama ben kendi adıma çok şey öğrendim. Siz başta olmak üzere katkıda bulana herkese değerli bilgiler için teşekkkürler...
Uzman Dr. - MSKÜ Fizik Bölümü TA4SO

mg1980

Arkadaşlar  @ido2323'ün son mesajındaki görüntünün sebebi nedir ? Bilinçli yapılan bir şey mi yoksa bir sorundan mı kaynaklı ?

muhendisbey

@Tlepsh
Hocam birşeyler katabildiysek ne mutlu. İnsanda kalıcı olan bilgiler tartışarak öğrendiği bilgilerdir, ben buna inanırım.


Forumda bir sıkıntı var. Yazılar kopyala yapıştır yaparken, kişinin adını kopyalarken küçülüyor garip bir hal alıyor sonra da her yere biçim atıyor, alıntı kısmı bazı bilgisayarlarda çalışmıyor. Hızlı yanıt kısmında böyle bir problem var, yanıtla kısmında rastlamadım. Bazen mesajları yazdıktan sonra düzenlemek zorunda kalıyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

engerex

Forum elden geçince editör bozuldu.

ido2323

Arkadaşlar  @ido2323'ün son mesajındaki görüntünün sebebi nedir ? Bilinçli yapılan bir şey mi yoksa bir sorundan mı kaynaklı ?

isteyerek değil yazınca böyle oluyor.

Not: win10 chrome son sürüm kullanıyorum adblock var, hadi uğraşın ki düzelsin.

cann

kontrol kartı geldi.
mach3 kurdum
cd ile gelen dosyalarıda yönergeye uygun kopyaladım...

çözemediğim bir sorun var:
motor tuning ayarını yapmak istiyorum, ama değiştirmek istediğim değeri (volocity, per step vs...) yazdığımda her nereye tıklarsam (başka değer boşluğu, ok butonu, save butonu vs..) yazdığım değer 0(sıfır) oluyor. yeni değer giremiyorum.

bu tür sorunla karşılaşan oldumu.sezgin05

Eğer usb kontroller kullandıysanız kurulum hatasından dolayı motor tuning değerlerine eriştirmez. Örneğin kurulum ırasında LPT sürücüsünü yüklemeyeceksiniz. Ayrıca plugin kurulumunu doğru yüklemelisiniz. Mach3 ilk açtığınızda ekran sağ alt köşede plugin yüklendi gibi bir ikon mesaj çıktıysa doğru yüklenmiştir.

cann

3 kez silip yeniden yükledim. sonuncusunda bir ekran plug in vardı onuda sildim diskten.
sorun çözüldü.


bende 2 farlı usb kart var. yukarıdaki sorunun bununla ilgisi yok, çünkü farklı pc de kurulu.
2 cnc yi aynı pc ile kullanmak istiyorum, programdan usb kart duruma göre seçebilirim, ama config dosyalarının farklılıgı sorun oluşturur mu?
sezgin05

Mach3 loader açtığında yeni profil ekleyerek farklı makineleri farklı ayarlarla çalıştırabilirsin.

mert3162

attım fava her gün takip ediyorum konuyu kendi adıma bir çok şey öğrendim.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

 Üstadlarım nonstradam & Logan

cann

18 Haziran 2017, 01:55:40 #58 Son düzenlenme: 18 Haziran 2017, 01:56:51 cann
teşekkürler, bunu bilmiyordum.

ayrıca motorlar boşda iken vızıltı yapıyor,
akz de böyle olmuyordu.

sezgin05

Boşta derken hareketsiz ken mi? Yani fren anında ise Motor sürücüde bir jumper ayarı var. 1/2 falan yazar. Bu ayarı değiştirip deneyin. Bunun işlevi motora belli bir süre clock gelmediğinde motor akımını yarıya düşürür.
Bu arada Mach3 için USB controller özellikle 3d çalışmalarda tavsiye etmiyorum. Çünkü çok satırlı çalışmalarda mutlaka adım kaçmasına neden oluyor. Mach3 esasen LPT üzerine stable çalışan bir program. USB işin içine girdiğinde  pozisyon bilgisi paketlenip USB üzerinden karta gönderilip karttaki işlemci tarafından tekrar çözümlenerek işlenir. Bu işlemler çok satırlı kodlarda gecikmeye sebep olur. Bu hatanın azaltılması için sürücü mikrostep ayarının düşük tutulması fayda sağlasa da kesin çözüm değildir. Yeni USB kontrol kartları 200-400 Khz lerde üretilmeye başlandı denemek lazım ama LPT kesin çözüm.