Analog Elektronik Devreleri

Başlatan Teğmen, 13 Nisan 2017, 16:24:31

Teğmen

Merhaba;
Tamamen analog olarak kurulabilecek devreler başlıca nelerdir?
Mesela;
1.Regülatör devreleri
2.Güç Kaynakları
3.Kuvvetlendiriciler ...
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

skara1214

işlemci olmayan mı yoksa hakkaten analog olanmı?  smps lerde entegre var ama içine kod yazılan cinsten değil
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Teğmen

İyi bir konuya değinmişsin @skara1214
işlemci olmayan kodsuz olan devreleri soruyorum.
İkinci olarakta değindiğin o entegreli devreleri listeleyip döküman hazırlaycağım.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Kabil ATICI

Alıntı Yapişlemci olmayan kodsuz olan devreleri soruyorum.İkinci olarakta değindiğin o entegreli devreleri listeleyip döküman hazırlaycağım.

ifadesinde küçük bir sıkıntı var. Kodsuz olduğu veya işlemci olmadığı halde dijital olarak tanımlanan entegreler var. Özellikle 4000 serisi veya 7400 serisi olarak geçen entegreler.

Analog devrelere örnek olarak her ne kadar kuvvetlendiriciler sınıfına da girse, integral alıcı ve türev alıcı devrelerdir.  Bu konu özellikle otomatik kontrol sistemlerinde vazgeçilmez bir olay olan sık sık arkadaşların sorduğu PID uygulamaları için biçilmez kaftandır.

smps olarak da kullanılabilmekte, olay bir üçgen dalga üreteci, bir opamp; hatta bir örneği picproje'de paylaşıldı.
ambar7

yas

-Ton kontrol devreleri
-Ton üreteçleri (DTMF, CTSS gibi)

-VU metreler ve türevleri
-Sıcaklık & ışık kontrolü  (elektronik termostat, fotosel vs.)
-Siren devreleri.
-Zaman saatleri.
-Şarj devreleri.
-RF alıcı vericiler.
-Motor hız kontrol devreleri.

Bunlar ilk etepta aklıma gelenler, Analogtan kastınız içerisinde kod olmayan devreler ise liste uzar gider mesala,
-Sayıcılar (aşağı, yukarı yada frekans)
-Shift registerlar (Kayan yazı, gidip gelen ışıklı tabelalar gibi)
-Seven segment süren gösterge devreleri
-Otomatik Kumanda alanında kullanılabilecek bir çok devre (Start stop, İleri geri, Şartlara göre kontrloller vs.)
-7106 gibi entegrelerle yapılan her türlü ölçüm gösterge devreleri.
-Dijital saat devreleri
gibi bir çok örnek verilebilir.

tekno

merhaba,
Cockcroft-Walton (CW) jeneratör
Filtre devreleri
RF alıcı verici devreleri

Aktif ve pasif devre eleman ayrımı yoksa, çok fazla detaylı olmaması şartıyla röle, diyot ve transistör, opamp ile bir çok
dijital sistem, analog devre olarak kurulabilir.

Zoroaster

Bilginin, voltajin yada akimin degerindeki degisimlerle ifade edilmesi prensibini kullanan tum devreler analog devrelerdir.

Bilginin 1 yada 0 yani voltaj var voltaj yok seklinde ifade edildigi devreler ise digital devrelerdir.

Digital devrelerin programlanabilir olmasi durumuna gore isin icine PLD yada MCU lar isin icine girebilir.

Bu iki devrenin (analog/digital) bir arada oldugu karma devrelere ornek SMPS devreleri ve digital sinyal isleme devreleri gosterilebilir.
Bu yapilarda sinyal belli bi noktaya kadar analog olarak degerlendirilir daha sonra digitallestirilip islenmeye devam edilir daha sonra da gerekiyorsa tekrardan analog sinyale donusturulur.

Lineer regulatorler, lineer motor suruculer, RF devreleri, sinyal (ses, lineer sensor cikisi vs) yukseltici ve filitreleyici devreler analog devrelere verilebilecek orneklerdendir.

Bir devrenin analog calisip calismadigina karar verebilmek icin devrede islenen sinyalin genligi ile orantili voltaj degisimleri varmi yokmu ona bakmak yeterli.

Seytan deliginden kacti.

Teğmen

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim çok faydalı oldular.
peki şu konuda bilginiz var mı uçak aviyonik sistemlerinde kabaca bu devrelerden kullanılan veya bu devreleri temel prensip alan hangi kısımlar vardır?
Çok detaylı ve profesyonel bir konu ama kabaca bilgi verebilirseniz?
@Zoroaster
@Kabil ATICI
@tekno
@skara1214