pic'e başlamak istiyorum. hangi pic programlayıcıyı almalıyım?

Başlatan Silas, 15 Nisan 2017, 02:36:54

Silas

merhabalar. bende şu sıralar elektroniğe karşı bir ilgi oluştu. gittim birkaç led, transistör, entegre, direnç, motor filan aldım. basit hesaplar yapıp bunları çalıştırdım, ölçüm filan da yaptım. sonra da bir yazılım diliyle mikro denetleyici programlamayı da öğrenmeye başlayayım dedim. araştırmalarım sonucunda devre tasarımı yapmayı da öğrenmek istediğimden dolayı pic bana biraz daha doğru bir başlangıç olurmuş gibi geldi. siz ne düşünürsünüz? fikirlerinizi de almak isterim. bu forumda pic programlayıcı olarak pickit2'nin önerildiğini okudum bir konuda. ben de pickit2 almaya karar verdim. 50 tl civarında olan ürünler de varmış ama önerilen pickit2 olunca pek üzerinde durmadım. o ürünler nasıl? ayrıca bu programlayıcıların devreleri internette varmış fakat ben en son 5 sene kadar önce baskı devre yaptığım için ilk etapta bu bana biraz zor bir seçenek olarak gözüktü. bu yüzden satın almak daha makul geldi. nette birkaç adet ürün buldum sizce bunlardan hangisini almalıyım? sizden bu konuda yardım bekliyorum. yapmak istediklerim başlangıçta internetteki projeler. bir sürü proje buldum siz neler olabileceğini tahmin ediyorsunuzdur.

http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/expkits-pickit2-programlayici-hata-ayiklayici-zif-adaptor-pickit-2-programmer-debugger-276603461

http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/pickit2-prog-pic-icd2-pickit-2-pickit3-soket-276074488

https://www.direnc.net/pickit2-pic-programlama-karti

sizin önerebileceğiniz bir ürün varsa onu da görmek isterim. fiyat maksimum 90 TL olursa daha iyi olur. aslında daha uzuca bir şeyler bulabilirsem daha da iyi olur  :) bir de şunu sorayım; programları CCS C ile yapmak için netten CCS C'yi indirip kurmam yeterli olur mu? elimde Serdar Çiçek'in CCS C ile Pic Programlama kitabı olduğundan bu dilde yazmak istiyorum. başka önerileriniz de olursa onları da dinlemek isterim.

cevaplarınız ve ilginiz için teşekkürler.


skara1214

direk sorunuza cevap vereyim;
http://www.expkits.com/magaza/pk2minizif?search=pickit%202&description=true
yalnız olaya hobi olarak devam edecem diyorsanız arduino daha uygun sizin için;yok ben kendimi geliştireceğim diyorsanız stm arm kullanmaya başlayın
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

RaMu

Pic in üreticisi Microchip firması,
üreticinin programlayıcısı pickit 1,2,3,
Microchip Pickit lerin devre şeması ve programını yayınladığı için birçok üreticisi var.


Pickit3 alabilirsin,
pickit3 pahalı diyorsan, belli bir müddet pickit2 de işini görür.


Pic Türkiye de son 15-20 senenin en popüler mcu(mikrodenetleyici)si,
bu nedenle çok fazla Türkçe kaynak var,
son 5 senede Türkiye de ve dünyada
Arm işlemci firmasının işlemcilerini kullanan,
STM gibi firmaların mcu ları popüler oldu (fiyat/performans farkı etkili oldu, kısaca ucuz)
forumda ve birçok yerde STM mcu lar içinde Türkçe kaynak bulmak mümkün.


Ne programlarsan programla C dilini öğrenmen şart,
ben ağırlıklı assembler programcısıyım, birazda temel asm bilmen faydalı olur.
CcsC biraz tembelleştirici bir derleyicidir,
başlangıçta iyi gelir ama,
Pic programlıyorsan yine Microchip in kendi ide ve derleyicileri olan
MplabX ve xc8, xc16, xc32 yi öğrenmek daha doğru olur.Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

mehmet

Klon PicKit3 de alabilirsiniz. Ancak
yerli piyasada orijinal diye klon satanlar
var. Bilginiz olsun.
Klon kullanıyorum. Bir sıkıntı yaşamıyorum.
nothing

boreas

Topluluk grup hepsi gitti ...


Emre_Tuncay_

Kadıköy yazıcıoglu çarşısından bir pic programlama kartı almıştım.Bunu satan kişi kendisi üretip satıyor.Yanında basit bir kullanım klavuzu oluşturmuş win8 win10 da yaşanabilecek sorunlara göre çözümleri anlatmış  aldıgım dükkanın ismini ve kartın ismini hatırlamıyorum ama karttan memnundum yakınsan oraya araştırıp almanı tavsiye ederim.

edX

Alıntı yapılan: Emre_Tuncay_ - 16 Nisan 2017, 18:56:06
Kadıköy yazıcıoglu çarşısından bir pic programlama kartı almıştım.Bunu satan kişi kendisi üretip satıyor.Yanında basit bir kullanım klavuzu oluşturmuş win8 win10 da yaşanabilecek sorunlara göre çözümleri anlatmış  aldıgım dükkanın ismini ve kartın ismini hatırlamıyorum ama karttan memnundum yakınsan oraya araştırıp almanı tavsiye ederim.


Pickit2 clone, netten dökümanlarını indirip kendiniz yapabilirsiniz ya da aliexpress'ten uygun fiyata alınabilir. Ben kendim yaptım sorunsuz kullanıyorum.

muratdu

Bu Pickitlerin clone ile orijinallari arasında ne gibi farklar var?

cetin1990

Kopya olan pickit, ucuz oluyor.
Bazi kopyalarda ayarlı Vpp gerilimi yok.
(ayarli vpp neredeyse hiç gerekmez)
Bazilarinda 3.3V besleme yoktur.
3.3v besleme gerekiyorsa
sadece kendi 3.3v beslemesi olan devre üzerinde programlama yapabilir. Kiminde eeprom yoktur. Bilgisayarsız programlama yapilamaz.