word tipinden daha büyük değişken için

Başlatan gulbey84, 15 Nisan 2017, 22:00:06

gulbey84

selamlar arkadaşlar..

örn;

for i= 1 to 100000

yapmak istiyorum... Fakat istediğim değer word tipi değişkenden çok daha büyük bir değer.. Buradaki değerli arkadaşlarım bana PBP3 kullanırsam LONG tipi bir değişken kullanabileceğimi söylediler..Onuda denedim..Fakat sadece 18f serisinde bu şekilde kullanabiliyoruz! Oysaki ben 16f877a kullanmak istiyorum..Bi püf noktası varmıdır..Ya da bir teknik. değişkenime WORD tipinden daha büyük bir değeri nasıl atayabilirim..Herkese teşekkürler..
HABURDA KARŞILANANLAR YALNIZCA O BEBEK KATİLLERİ,VATAN HAİNLERİ DEĞİLDİ!!AYNI ZAMANDA YALANLAR VE KARANLIKLAR İMPARATORLUĞUNUN YOKOLUŞUNUN KARŞILANMASIYDI! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

gulbey84

int32 yi denemedim..Tam olarak nasıl kullanıyoruz? teşekkürler
HABURDA KARŞILANANLAR YALNIZCA O BEBEK KATİLLERİ,VATAN HAİNLERİ DEĞİLDİ!!AYNI ZAMANDA YALANLAR VE KARANLIKLAR İMPARATORLUĞUNUN YOKOLUŞUNUN KARŞILANMASIYDI! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

gulbey84

Bu arada arkadaşlar..Pic basic pro için soruyorum..

mehmet

Mplab Xc8 için:
//12F675
#include <xc.h>
#include <stdint.h>

#define DEGER       12345678     //en fazla 16.777.215

void main(void)
{
    unsigned long short int a;  //en fazla    16.777.215

//unsigned long int a;        //en fazla 4.294.967.295

a = DEGER;

while(1)
    {
        a--;

if(a > DEGER)
        {
            a = DEGER;
        }
    }
}

Kızmayın ama; eğer yol yakınsa derleyici  değiştirmek için
bunu fırsat olarak değerlendirin.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

skara1214

@ mehmet hocam;
kızmayın ama; eğer yol yakınsa işlemci değiştirmek için bunu fırsat olarak değerlendirin :)

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

mehmet

Büyüyünce değiştiririz, şimdilik bunla yapabiliyorum. İdare edin artık.

675 falan ama int32 de tanımlanabiliyor. Benden hızlı. Gerek var mı?  8-)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ipek

derdin sadece for döngüsü ise OG hocam bir örnek vermişti ,aradım bulamadım,üç adet peşpeşe for döngüsü sonuç neredeyse LONG oluyordu....

muhittin_kaplan

gulbey84

dword porotonda var hocam..Microcode kullanıyorum..Sanırım PBP3 ve mcspx ile sorunu çözdüm..Sigorta ayarları ve donanım sıkıntımdan dolayı çalıştıramıyormuşum..Bu arada dip not olsun buda..diğer arkadaşlarımın bana söylediği gibi pbp3 ile LONG tipi değişken kullanabiliyoruz..Hepinize sonsuz teşekkürler..İyi çalışmalar...

gulbey84

Mehmet Hocam haklısınız aslında..C ye geçmem lazım..Ama işte uzun bi ara verdim elektronik işlerine..5 volt regülatör çiz deseniz zorlanırım şu anda..Bakalım eğer eski efsane günlerime geri dönebilirsem başka derleyicilerede zıplamak isterim! :) :) Tabi çalışmam lazım..Herkese iyi çalışmalar..

Adem_AYDIN

örn;
for i= 1 to 10000
for a= 1 to 10
işlemler
..
Next a
next i
10.000 x 10 = 100.000 bu şekilde yapılabilir. (65.535ten yukarı bu şekilde çıkabilirsin.)
ALLAH 'ın Dini Galip Gelmesi İçin (Malınızla ve Canınızla) Çalışın.