Mikrodenetleyici ile Akıllı Otopark Sistemi

Başlatan robikod, 18 Nisan 2017, 11:05:33

robikod

Merhabalar,
mikrodenetleyici ile akıllı otopark sistemi projesini ödev olarak almayı düşünüyorum.
Yapacağım projede basit olarak 6 adet araba park yeri,
Girişte servo motor ile açılan bir kapı ve bu kapıda, sensör ile aldığım veriyi yazdırabileceğim 7 segmentli bir sayıcı.
Çıkışta ile çıkış kısmında ekrandaki değeri 1 azaltacak sensör sistemi olmasını planlıyorum.

Daha önce arduino ile çalıştığım için bu proje arduinoyla çok basit görünüyor ancak mikrodenetleyici ile nasıl gitmem gerektiğini, nasıl ilerlemem gerektiği konusunda yardıma ihtiyacım var. Çok profesyonel bir şey olmasına gerek yok aslında sadece bana mikrodenetleyici ile çalışma mantığını kazandırması önemli 1 aylık sürede yetiştirebilir miyim sizce ? Yoksa başka bir proje mi düşünmeliyim ?

skara1214

1 ayda sıfırdan işlemci öğrenecekseniz zor ama arduinoyla yetişir
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

kudretuzuner

Merhaba,
MCU'yu hangi dilde programlamayı düşünüyorsunuz?
Amatör

muhendisbey

Bu biraz da teknik konulara ne kadar hakim olduğunuzla ilgili.
Servo motor nasıl sürülür ne kadar frekansta çalışır PWM'in mantığına hakim misiniz?
Seven segment için farklı senaryolar var, nasıl süreceksiniz? Doğrudan mı? Sürücü entegre ile mi?
Sensör demişsiniz ne kullanacaksınız? Daha önce bu sensörle çalışma yaptınız mı?

Proje basit olmasına basit, 1 haftada da yapılır ama teknik altyapınız yoksa biraz zorlayabilir, ama araştırarak yaparsanız 1 ay bence yeterli. ARM ile yapayım derseniz 1 ayda mantığını kavramak zor olur. MSP, PIC, ATMEL ATMEGA gibi daha alt düzey MCU kullanabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

robikod

Aslında sıfırdan sayılmaz Assembly kulandım MikroC biliyorum az çok. Proteusla da uğraşıyorum sadece hiç gerçek bir proje yapmadım mikrodenetleyici ile o yüzden ne kadar sürer tahmini bir de nerelerden başlamam gerekiyor. Şimdi biraz nesnelerin pic ile sensör yardımıyla saydırılmasını araştırıyorum başka neleri bilmem gerekiyor ?

robikod

Alıntı yapılan: muhendisbey - 18 Nisan 2017, 12:00:27
Bu biraz da teknik konulara ne kadar hakim olduğunuzla ilgili.
Servo motor nasıl sürülür ne kadar frekansta çalışır PWM'in mantığına hakim misiniz?
Seven segment için farklı senaryolar var, nasıl süreceksiniz? Doğrudan mı? Sürücü entegre ile mi?
Sensör demişsiniz ne kullanacaksınız? Daha önce bu sensörle çalışma yaptınız mı?

Proje basit olmasına basit, 1 haftada da yapılır ama teknik altyapınız yoksa biraz zorlayabilir, ama araştırarak yaparsanız 1 ay bence yeterli. ARM ile yapayım derseniz 1 ayda mantığını kavramak zor olur. MSP, PIC, ATMEL ATMEGA gibi daha alt düzey MCU kullanabilirsiniz.

Daha önceden servo motor IR algılayıcı sensörler ile çalıştım ancak arduinoyla tabi ki. Çalışma mantığını araştırdım bir kısmını.
Mikrodenetleyici ile hiçbir devreyi gerçekte kurmadım sadece proteus üzerinden assembley ve mikroc ile çalıştım

muhendisbey

1 ay yeterli olur o halde. Adc calisma mantigi (sensor analod ise) ve pwm kilit noktan. Bir de picli bir devrenin tasarim parametreleri. Kristal nasil baglanir, 5V regulator kullanimi, hangi bacaklar nereye baglanir gibi. Yaparsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

kimlenbu

araç algılamada hall sensörler kullanılıyor genelde. direkt olarak 1/0 çıkışı veren bir tane seçersen kod yükün çok azalır. Sanki bir anahtar varmış gibi basitçe yazabilirsin programını. Kodunu hatırlamıyorum elemanın, eve geçince bakarım unutmazsam

Seven segment yerine I2C bir Ekran kullanmanı öneririm. Seven segment için devre çizmen gerekecek, portların yetmeyecek, tarama işiyle uğraşman gerekecek, sana zaman kaybettirir. Ebat önemli değilse basit bir ekran kullan, hem I2C olursa fazla pin işgal etmez hem de internette dünya kadar örneği var, hazır kütüphaneleri ekler kullanırsın.

Servo motor için de gene hazır sürücü devre ve hazır kütüphane kullanabilirsin.

1 ayda rahat rahat yetişir. Bilen birisi için 1-2 günlük iş.

pwm.c

Arduino dediğin mikrodenetleyici değil mi?
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

enrique_iglesias

İboo

Üstadlar bana ardunıo ile 10 araç kapasiteli otopark sistemi ödevim var bi yardımcı olurmusunuz. Bana kodları lazım. otopark 10 araç kapasitelidir. Otoparka giren ve otoparktan çıkan araçları sayan birer sensör vardır. Starta basıldığında sistem devreye girecektir. Otoparkta yer olduğunda yer var lambası yanacaktır. Otoparkta yer kalmadığında (10 araç olduğunda) yer yok lambası yanacaktır. Otoparktan araç çıktığında (10 araçtan daha az araç kaldığında) tekrardan yer var lambası yanacaktır.olay bu ama ben bunu borda kurcam ve sensöre gerek yok 2 tane butonla yapıcam.

muhendisbey

Alıntı yapılan: İboo - 01 Mayıs 2019, 23:06:06Üstadlar bana ardunıo ile 10 araç kapasiteli otopark sistemi ödevim var bi yardımcı olurmusunuz. Bana kodları lazım. otopark 10 araç kapasitelidir. Otoparka giren ve otoparktan çıkan araçları sayan birer sensör vardır. Starta basıldığında sistem devreye girecektir. Otoparkta yer olduğunda yer var lambası yanacaktır. Otoparkta yer kalmadığında (10 araç olduğunda) yer yok lambası yanacaktır. Otoparktan araç çıktığında (10 araçtan daha az araç kaldığında) tekrardan yer var lambası yanacaktır.olay bu ama ben bunu borda kurcam ve sensöre gerek yok 2 tane butonla yapıcam.

Hay hay fiyatı her bir araç için 1000TL'den 10000TL'ye bu iş tamam.

kimlenbu

3000tl ye maketiyle halledeyim :)

ByTEK