Mosfet Gate Diyot ve Direnci

Başlatan baran123, 22 Nisan 2017, 23:33:12

Zoroaster

Mos sürücün yapısı gereği ilave gecikmesi olmasa bile zaten çıkış empedansı 0 değildir ve ister istemez akımı sınırlar ve haliyle bir gecikme olur.
Seytan deliginden kacti.

cann

yani ben bu devreyi (motor sürücü) yapacak olsam, 0 ohm direnci koymalımıyım.

Yuunus

cann

sıfır ohm ne işe yarıyor bilmiyorum ama, bazı baskı devrelerde var, kullanıyorlar

baran123

Sıfır ohm dediğin sadece atlama yapmak veya daha sonra başka değer takarım kafasıyla koyulan bir şey.

harti212

felix_eray bey yazdığım laftan dolayı kızmış ama , bizim piyasada işimizi çalan da çok bunu bilmesini istiyorum, kenardan sağdan soldan öğrenip, bizim yerimize işe alınan insanlarda var.
İşsizliği yaşamayanın anlaması biraz zor olabilir.(Bide Diplomalı işsizlik daha farklı bir duygu...)

Cemre.

Alıntı yapılan: harti212 - 25 Nisan 2017, 14:00:07
O diyotlar belli aralıklarla sinüs oluşturmak için,  bazen böyle sorularla karşılaşınca bu işlerde nasıl adamları çalıştırıyorlar diye kara kara düşünüyorum

"O diyotlar belli aralıklarla sinüs oluşturmak için" herhalde ironi yapıyorsunuz değil mi? Yok eğer gerçekse bu işin iki diyotla nasıl yapılabildiğini anlatırsanız çok memnun olacağım.

İyi günler...

JOKERAS

harti212 arkadaş, nasıl yani?
O diyotlar, o devrede sinüs oluşturmak için mi koyulmuş?
Yanlışınız var!

Bence o diyotlar polarıte oluşturmak için koyulmuş.
Sinyal çıkar diyotun anodun'dan girer,diyotun özelliğine göre 0.3 ... 0.7v kayıpla
On Direncine girer.Direnç bu akımı zınk diye vermez,akımı-sinyali bir yay gibi esneterek
Fet'in Gate kapasitesini doldurur.

Aynı şekilde dolmuş olan Gate kapasitesi  Diğer Off Direnci ve Off diyotu ile boşaltılır.
Boşalma olayında da aynı durum meydana gelir.
Yani o diyotlar Sinüs oluşturmak için değil, her iki Gate direncinin işlevini (Doldur boşalt) ayırmak için koyulmuştur.

Hiç bir devreye uygulanan akım bir anda yüklenemez.
Hep bir geçiş aşaması vardır.Bu zaman Ns,Us vs vs gibi bir zaman aralığında olabilir.

O dirençleri alın diyotlar kalsın değişenin sadece eşik olacaktır.0.3 ... 0.7v.  Sinüs falan oluşmaz.
İşin önemlisi Dirençler,aynı noktaya bağlı olduklarına göre işlevlerini yapmaları için diyotla ayrılmış.