ısı yayılımı

Başlatan cann, 25 Nisan 2017, 15:24:20

cann

ısı kaynağından yayılan ısının mesafeyle değişimi konusunda bir formül varmıdır.

çevre faktörü göz ardı edildiğinde, mesafeyle lineer yada logaritmik değişir gibi.

örneğin A birim ısı 20 cm öteye şukadar, 40 cm uzağa şukadar yansır gibi.
Teşekkürler

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

serkan_48

isi malesef sadece isik gibi yayilmadigi icin durum degisir.

isi uc sekilde yayilir.

taşınım - iletim - radyasyon

tasinim ile isi transferi soyle dusunun bir caydanlik suyu mutfakts isitip bu caydanligi salona goturup kullanmak gibi

iletim ise bir metal cubuk dusunun ucundan isitirken isi metal boyuncs ilerleyerek diger tarafa ulasmasi

ucuncu yontem ise radyasyon buna ornek infrared isiticilari ornek verebiliriz. bu yontemde isi isik ile tasinir.

bahsettiginiz durum son yontemde net gorulebilir diger iki yontemde bahswttiginiz durum olusacagini sanmiyorum.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

cann

cevaplar için teşekkürler, benim sormak istediğim, üçüncü yayılım, hava ile radyal yayılım.

apsis

Radyal değil radyasyon.  İkisi de çok farklı kavramlar
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

asma

Merhaba
Işıma ya da radyasyon , yayıldığı ortama , mesafeye , etki ettiği cismin yüzeyine göre değişir. Formülü var mı bilmiyorum.

Madde, molekül ve atomlardan oluşur. Bu tanecikli yapı içinde boşluklar ve titreşim sürekli olur. Titreşimin çokluğu ısıya bağlıdır. Tanecikler ne kadar hızlı ve genlikli salınım yaparlarsa o kadar birbirlerinin dengesini bozmaya çalışırlar. Elektronların bu etkiden yörünge değiştirip sonrasında yerlerine geri döndüklerini , bu işlem sırasında foton yaydıklarını biliyoruz. Fotonlar sıklaşırken frekansı da artar ve kızıl ötesinden görünür ışık tayfına girmeye başlarlar.

Kolay gelsin.