EEPROM/HEF

Başlatan ugurer, 25 Nisan 2017, 16:55:13

ugurer

Merhabalar, Microchip'in sitesinden pic seçimi yaparken bazı ürünlerde EEPROM kısmında 0/HEF yazıyor  yada 1024/HEF yazıyor. Oradaki HEF ne anlama geliyor yani eeprom kullanılamıyor mu bu ürünlerde ya da farklı bir şey mi var ?

OG

EEPROM'u olmayan MCU lar var ama tam olarak nasıl isimlendirme yapıyordu hatırlamıyorum. Link verin bakalım veya örnek eepromu olmayan mcu ya siz bakın 16F777
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ete

High Endurance Flash anlamına geliyor. Yeni nesil teknoloji ve yüksek dayanıklı Flash anlamına geliyor. Detayları bilmiyorum.
Microchip yeni nesil pic lerde bunu kullanmaya başlamış artık.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

fahri-

Bir ara araştırmıştım. Aklımda kaldığı kadarıyle HEF lerin okuma yazma sayısı normal eeprom dan çok daha fazla. Yani milyon adetlerde yazıp okuyabiliyorsun. Eeprom bozulmuyor.

MB_77

datasheette yazdığına göre silme/yazma çevrimi 100.000'dir

HEF'in en önemli farkı, hafızalar pic'e göre değişen 16 veya 32 word'lük bloklardan oluşmaktadır. Yazma işlemi yapılacağı zaman bu 16 veya 32 wordlük blok komple yazılmalıdır. aynı şekilde silerken de blok komple silinir.

datasheetteki tavsiyeye göre her yazma işleminden önce blok silinmelidir.

bunlardan anlaşılacağı üzere işlem uzun sürmektedir. ne kadar sürdüğü ve nasıl yazılıp silineceği ilgili akış şemaları ve rutinleri ile birlikte datasheette mevcuttur.

yanlış hatırlamıyorsam ortalama bir blok yazımı 10ms sürer diyebiliriz

omereliusuk

Hocam ben tek tek yazdırdığımı hatırlıyorum.

MB_77

evet haklısın tek tek adreslere yazılabiliyor ancak datasheette hafıza ömrünün uzun olması için bütün bloğu tek seferde yazmayı tavsiye ediyor

silme işlemi ise tek tek olamıyor bütün blok siliniyor

algorist

Benim elimde bir kaç tane eeprom var bunlar nasıl programlanıyor zormudur.Uğraşmaya değermi 8 bacaklı ST nin eepromları.
e-e-e

Maxim

High Endurance Flash (HEF)

-benim anladığım HEF eeprom değilmiş!
-hef, bir çeşit flash memory
-eeproma alternatif düşünülen bir çözüm

http://www.microchip.com/design-centers/8-bit/peripherals/core-independent/high-endurance-flash-hef

MB_77

Yazılana göre, HEF'in hedefi low cost hafıza. dolayısıyla daha düşük fiyatlı picler. Kıyaslayınca çok rahat fiyat farkı kendini gösteriyor

Uzun süren silme yazma süresinden dolayı tavsiye edilen kullanım alanı, sık değişmeyen ayarların saklanması vb.