asenkron motor yön dğiştirme

Başlatan FUNKY, 25 Nisan 2017, 23:37:59

FUNKY

merhabalar.. arkadaşıma yardım etmek istiyorum  ekteki  bağlantıyı  neresini değiştireyim de bu motor ters dönsun ..sadece ters dönecek iki yönlü değil..şimdiden teşekkürler..

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

FUNKY

hocam verdiğiniz linkte" Devir yönü değişikliği ana veya yardımcı sargıdaki akımın yönü değiştirilerek sağlanır." diye yazıyor .iki sargıdan birinin yönünü değiştirince galiba ter döner..yakında sanayii  deki arkadaşın  işyerinde deneyeyim  sonucu da yazarım sağolun...

ozgurelkt

Motorun dışına iki uç çıkarılmışsa ters döndürmeniz zor. Motorun klemens kutusunu görseydik daha kolay olurdu.  Bir fazlı ASM larda .  Motorun devir yönünü değiştirmek için  ana sargı yada yardımcı sargıdan geçen akımın yönü değiştirilmeli .. örnek olarak   sadece ana sargının yel(herhalde yellow) yazan uç ile  BLK yazan ucunu yer değiştirmelisiniz.  yada yardımcı sargının. İkisini birden değiştirirseniz devir yönü değişmez.

mert3162

hocam ayrıca kesici vs bişiy ise aman dikkatli olun el aleti ise falan bence yapmayın pompa gibi bisiyse zaten ters cevirirseniz yanacaktır motor.

Kullanım yerinide yazarsanız ona göre güvenli bir çözüm önerelim.

Bir fazlı motorlarda ana yada yardımcı sargıların yönü değiştirilirse devir yönü değişir ama yinede dediğim gibi gerekli önlemleri almış olun
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

FUNKY

Alıntı yapılan: ozgurelkt - 26 Nisan 2017, 20:31:37
Motorun dışına iki uç çıkarılmışsa ters döndürmeniz zor.
aynen dediğin gibi çıktı yapamadım  :( fikirleriniz ve yorumlarınız için sağolun...