Memristör (Memristor)

Başlatan Hittman, 27 Nisan 2017, 23:08:43

Hittman

Merhaba arkadaşlar, elektronik devreler için çok yeni bir malzeme olan Memristörler hakkında araştırma yapmaya başladım. Bu malzemeyi duyalı çok olmadı ve elektroniğin "kayıp devre elemanı" olarak geçiyor. İlk olarak 1971 yılında California Üniversitesi'nden Elektrik Mühendisi Leon Chua tarafından ortaya atılmış fakat o yıllarda teoriden öteye geçememiş ve 2008 yılında HP tarafından hayata geçirilmiş bir devre elemanı. Bu konuda bilgisi, belgesi olan varsa ve paylaşırsa, bizleri aydınlatırsa çok memnun olurum. Türkçe veya İngilizce hiç fark etmez. İnternette araştırıyorum fakat Memristor anahtar kelimesiyle sınırlı sayıda kaynak çıkıyor. Başka anahtar kelimeler varsa onlarıda yazabilirsiniz. Araştırmaktan üşenmiyorum yoksa :)

erdogan_82

İlginç bir konu araştırman çok güzel olmuş ama bu memristör ne amaçla kullanılıyor yada kullanılmamış bu zamana kadar.

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Emre_Tuncay_

Elektrik devreler dersinde Hocamız 4. pasif eleman olarak anlatmıştı memristörü.Kendisi  hafızalı direnç diyordu.Üstünden  geçen akıma göre direnci değişiyormuş.Bu direnç daha sonradan akım sıfıra inince en son değişen direnç te kalıyormuş.Bu yüzden hafızalı direnç ismi verilmiş.Bu eleman depolama birimlerinde kullanılıyormuş hocamızın anlattıgı kadarıyla.Benimde bayağı ilgimi çekti bu eleman.

Hittman

Hocam cevaplarınız için teşekkür ederim. @erdogan_82  hocam bu malzeme 2008 imal edildiği için henüz yeni bir eleman ve araştırdığım kadarıyla çok çok önemli, mucizevi bir eleman. Düşünün ki quantum bilgisayarlarında, yapay sinir ağlarının modellenmesinde, bilgisayar belleklerinde falan kullanılmaya başlanmış durumda. Bu cihaz enerji kesilse bile direnci hafızada tutuyor tekrar çalıştırıldığında kaldığı dirençten çalışmaya başlıyor. Bu şu demek oluyor. Diyelim ki dizüstü bilgisayarla çalışıyoruz ve pili bir anda bitti. Oda ne bütün çalışmalar gitti! İşte bu malzeme sayesinde artık bu korku yok. Bilgisayarı açtığınızda çalışmalarınız olduğu gibi duruyor. :) Gerçekten çok ilgimi çekti ve bu işi derinlemesine öğrenmek istiyorum.

Hittman

Arkadaşlar bu konuda şöyle kısa bir ingilizce bilgi buldum. Belki sizlere de ilgi çekici gelebilir.
http://whatis.techtarget.com/definition/memristor

Bir başka yazıda burada:
http://www.rfwireless-world.com/Terminology/memristor-basics.html