3 Faz motor sürücüde motorun ötme sorunu

Başlatan analog06, 30 Nisan 2017, 12:02:44

mert3162

Bu önemli bir konu bence.Döner manyetik alanın sağlıklı oluşumu için sinüsoidal dalga üretimi daha uygun.

Şuan gece saat 2 nedenlerini detaylı yazamıyorum ancak biraz araştırmanı tavsiye edebilirim.

Hatta forumda eğer görürse bu konuda uygun bilgiyi daha net verebilecek @FxDev Hocam var

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Cemre.

Alıntı yapılan: mert3162 - 03 Mayıs 2017, 02:03:37
Bu önemli bir konu bence.Döner manyetik alanın sağlıklı oluşumu için sinüsoidal dalga üretimi daha uygun.

Şuan gece saat 2 nedenlerini detaylı yazamıyorum ancak biraz araştırmanı tavsiye edebilirim.

Hatta forumda eğer görürse bu konuda uygun bilgiyi daha net verebilecek @FxDev Hocam var

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ille de sinus değil hocam. Motorun dizaynından kaynaklı bir mesele bu. BLDC'ye sinusu verince iyi sonuç alacağım derseniz yanılırsınız. Nasıl PMSMye trapezoidal vermekle yanılacağınız gibi..

mert3162

Alıntı yapılan: Cemre. - 03 Mayıs 2017, 07:38:15
Ille de sinus değil hocam. Motorun dizaynından kaynaklı bir mesele bu. BLDC'ye sinusu verince iyi sonuç alacağım derseniz yanılırsınız. Nasıl PMSMye trapezoidal vermekle yanılacağınız gibi..

3 fazlı denildiğinde ilk aklıma gelen sincap kafesli sabit statorlu motor (asenkron) olduğundan söyleminizde haklısınız benim düşüncem bu motor tipinde olduğundan dolayı bu şekilde yazmıştım.

Motor oluk sayısı
Oluk açısı
Kutup kaymaları
Stator manyetik iletkenlik katsayısı

Etki eden parametreler çoğaltılabilir.Denemesi en kolay şey kodu değiştirmek olduğundan ilk önce eğer motor yapısı asenkron ise bu dediğim denenebilir.

Bu konunun zenginleşmesi farklı fikirler sunulmasını istediğim konulardan belki benimde bir gün işime yarar
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

analog06

motor daki hall sensörlerin yerleşiminin 60 derece veya 120 derece olması şu tabloyu değiştirmez demi

Cemre.

Alıntı yapılan: memeto - 05 Mayıs 2017, 12:05:01
motor daki hall sensörlerin yerleşiminin 60 derece veya 120 derece olması şu tabloyu değiştirmez demi

Ortadaki sensörün lojik durumları terslenir.