SMPS power toprak giriş ucu??

Başlatan Maxim, 02 Mayıs 2017, 11:20:43

Maxim

şu olaydan çok korkuyorum ne yapmalıyım bilemedim
smps power supply girişlerinde N L ve toprak girişleri var
yani L faz, N nötr ve toprak

bu toprak ucunu mutlaka bağlamakmı lazım?
fakat bazı prizlerde sahte toprak falan olabiliyor, priz içinden nötr ucu kısa devre yapılmış ise birde prizi adam ters takarsa ne olacak korkusu bu.

bu konuda birkaç cümle yazarmısınız?

OG

Hocam, topraklanmamış olmasının riski, güvenlik anlamında diğer araçlardan farklı olmaz sanırım. Kalitesiz imalatların kaçak yapma ihtimali daha yüksektir o ayrı konu.

Daha çok led işlerinde kullanıyoruz/kullanıyorlar (çevremdekiler) , topraklayanı gördüm desem yalan olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mr_YAMYAM

Cihazların topraklı imal edilmesinin belli başlı şartları ve tekniği vardır. Bu teknik tam olarak araştırılır da bilgi edinilirse sorun yarı yarıya çözülecektir.
Cihazların tekniğine uygun imal edilmesi, genellikle toprak  ile nötr hatlarının prizde birleştirilmesi ile sorun oluşturmazlar.
Çünkü cihaza giren her iki uç (F ve N) prensipte canlı birer uçtur. Canlı uçların ters takılması ise sorun oluşturmazlar.
Ancak, toprak hattı BAĞLANTISI,  cihaz içerisinde asla herhangi bir hat ile birleştirilemez. Bu uç sadece sistem sıfır noktası ile irtibatlı olabilir ve genellikle SCREEN (Dış metal ekran)'a irtibatlıdır.
İZOLASYONLU OLMAYAN SİSTEMLER KESİNLİKLE TOPRAK HATLI İMAL EDİLMELİDİR.
TAM İZOLASYONLU OLAN SİSTEMLERDE, CİHAZ GERİLİMLERİ TEHLİKE BOYUTUNDA İSE TOPRAKLAMA YAPILMALIDIR.
ELEKTROSTATİK VEYA ELEKTRODİNAMİK GERİLİM OLUŞUMLARI OLAN SİSTEMLERDE, TOPRAKLAMA GEREKLİDİR.
TAM İZOLASYONLU OLSALAR da MOTOR VEYA BENZERİ GÜÇ DEVRELERİ MUTLAKA TOPRAKLANMALIDIR.

OG

@Mr_YAMYAM bilinen şeyler, aksini falan söylediğimiz zannedilmesin. Aksini tavsiye de etmiyoruz.

Konu özetle şu,
Genel yapıdaki, piyasada yaygın olarak satılan SMPS power supply lar, topraklama olmadan kesinlikle çalıştırılmamalı mı.

Cevap,
O cihazlara özgün öyle bir şart yok, her cihaz gibi aynı kategoride.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: OG - 02 Mayıs 2017, 16:37:33
@Mr_YAMYAM bilinen şeyler, aksini falan söylediğimiz zannedilmesin. Aksini tavsiye de etmiyoruz.

Konu özetle şu,
Genel yapıdaki, piyasada yaygın olarak satılan SMPS power supply lar, topraklama olmadan kesinlikle çalıştırılmamalı mı.

Cevap,
O cihazlara özgün öyle bir şart yok, her cihaz gibi aynı kategoride.
Topraklama unsurunu üretici bilebilir.
Bir cihaz toprak hatlı olarak üretilmişse kullanıcı topraklı sistemlerde kullanmalıdır.
Kullanmazsa ne olur?
Olası bir elektrik kaçağında çarpılma riski olacaktır.
Bir diğer husus ise...
Bir cihaz topraklı sistemlere göre tasarlanmış ve tasarımda topraklı filtreler kullanılmışsa bu cihazlar toprak hatlı sistemlerde kullanılmalıdır.
Bahsedildiği gibi ...
Alıntı YapO cihazlara özgün öyle bir şart yok, her cihaz gibi aynı kategoride.
Her cihazı aynı katagoriye sokmak yanlış bir düşüncedir.

KABO

Oncelikle topraklamadan çalışmaz diye birşey yok.topraklama olmadanda çalışabiliyor.ama saglıksız bir toprak baglamak SMPS'in çalışma kararlılıgını bozuyor.toprak ucu hem primerde hem secomder ucunda kucuk kapasiteli bir kontdansator ile eksi uca baglı vaziyette.eger saglıksız bir toprak olur ise SMPS in çalışma kararlılıgını bozar.Eger SMPS saglıklı bir toprak hattı ile topraklanır ise  çok stabil birşekilde yuksek verimlilikte çalışır.
      bunun yanında toprak hattı olmadanda çalışabilir ama eksi ucunda kaçaklar olabilir.eksiye dokundugunuzda çarpabilir.
      eger SMPS leri seri baglarsanız Smps leri topraklamak çalışma kararlıgıgını bozabiliyor.SMPSler seri baglanırsa mutlaka aynı faz uzerinden beslenmelidir.birtanesi R fazında digeri S fazından beslenirse SMPS ler çalışmayabiliryor. bu konulara dikkat etmek gerekiyor.
    Herkese Kolay gelsin...
BILGI PAYLASTIKCA COGALIR...

OG

Konu tek fazlı smps.

Topraklanmazsa sağlıksız çalıştığını ben görmedim ("Sağlıksız" kelimesinin ne ile doldurulduğu ayrı konu). Topraklı kullananı görmediğimi yukarıda belirtmiştim.

Adı geçen kondansatörler ( Y kondansatörü) bir takım işlevlere sahip, forumda çok konuşuldu.

Bir cihaz "gövdeye kaçak yapma ihtimaline sahip ise" topraklanmaması savunulamaz. Bu daha bir ayrı konu.

Bunların hepsini bu meslekte bulunanlar bilir.

@Maxim ne sormuş, sorudaki amaç ne imiş, hah işte üstteki cevap o amaca uygun bir cevap.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Maxim - 02 Mayıs 2017, 11:20:43

bu toprak ucunu mutlaka bağlamakmı lazım?
fakat bazı prizlerde sahte toprak falan olabiliyor, priz içinden nötr ucu kısa devre yapılmış ise birde prizi adam ters takarsa ne olacak korkusu bu.

bu konuda birkaç cümle yazarmısınız?
Mantıken toprak ucu mutlaka bağlanmalıdır. Prizde yapılmış herhangi bir değişiklik SMPS yi ve bağlantıyı ilgilendirmez.
Bir prizdeki F ve N uçları daimi yer değiştirebilir veya uçlar birbirleri ile irtibatlanabilir ;D
Ama FAZ ucu ile toprak irtibatlanırsa direk sigortalar atacaktır.
Dolayısı ile tek bir referans noktası vardır, prizdeki toprak pinleri ve bağlantısı. Temel olarak toprak referans noktasıdır ve hareket edemez. Dolayısı ile toprak hattı olmayan prizlerde N hattının toprak ucu ile birleştirilmesi de çok fazla sorun teşkil etmeyecekir.
SMPS veya başka bir cihazın topraklanması belli disiplin gereği yapıldıkları için asla bağlantı prensibi değişmeyecektir.
Yani korkulduğu gibi toprak bağlantısı SMPS içerisinden NÖTR'e bağlı değildir. (Asla yapılmaz)
SMPS içerisindeki primary devrelere her durumda F giriş veya NÖTR giriş uçları değişebilir. Kullanıcının fişi ters takması herhangi bir fark yaratmaz.

Mevzuu olan korku SMPS'nin içerisindeki NÖTR ucunun toprağa bağlanmış olabileceği korkusudur. ASLA böyle birşey yapılmaz.

Yukarda belirtmiş olduğum üzere...
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Mayıs 2017, 12:42:47
Cihazların tekniğine uygun imal edilmesi, genellikle toprak  ile nötr hatlarının prizde birleştirilmesi ile sorun oluşturmazlar.
Çünkü cihaza giren her iki uç (F ve N) prensipte canlı birer uçtur. Canlı uçların ters takılması ise sorun oluşturmazlar.
Ancak, toprak hattı BAĞLANTISI,  cihaz içerisinde asla herhangi bir hat ile birleştirilemez. Bu uç sadece sistem sıfır noktası ile irtibatlı olabilir ve genellikle SCREEN (Dış metal ekran)'a irtibatlıdır.

Maxim

şöyle bir deneme yaptım;
multimetrenin AC volt kademesinde (true rms)
probun bir ucunu smps in metal şasesine değdirdim, diğer probu elimle tuttum

önce toprak ucu yokken ölçtüm kabaca 60-70 volt gördüm
toprak ucunu verince 20-30 volt görüyorum
toprağı verince 0 volt görmem lazımdı, acaba smps çok mu dandik?

muhtemelen eğer dediğim en kötü senaryo gerçekleşirs
bence faz ucu O meşhur Y kondansatörü üzerinden bir miktar kaçak yaptıracaktır smps in şasesine
bu da kullanıcının metal şaseye temas etmesi durumunda az da olsa çarpılmasına sebebiyet vermezmi?

Mr_YAMYAM

Ölçüm yanlış yapılmış  :D
Ölçüm referans noktası GERÇEK TOPRAK olmalıdır. Gerçek toprak asla değişmez.
Gerçek toprağa tam iletken ile bağlanmış bir irtibat üzerindeki gerilim, prensipte sıfırdır.
İrtibat iletkeni ne kadar fazla direnç ihtiva ediyorsa topraktan uzaklaşılıyor demektir ki, uzaklaştıkça akım gerilim ilişkisinde belli gerilimler görülmesi normaldir.

ipek

bir kaç yıl evvel üst kapak ve klavye gövdesi aluminyum bir HP laptop almıştım,kızım baba bu elektrik kaçırıyor dedi, şaşırdım bende denedim elimin tersini değdirdiğmde ısırdığını farkettim,eğer elimi yeni yıkamışsam kurulasam bile can yakacak sınırda çarpıyordu,servisi aradım kem küm vs.vs. herzamanki geyik,biliyorum Y capasitorleri kesip atsam sorun düzelecek,fakat adaptör garantisi sona erecek zira vida yok kırmam icap edecek,fişi bir yönde taktım düzeldi,toprak ile ilgili bir sorun olsaydı evin sigorta panelinde Simko akım koruma rölesi derhal atardı,kişisel görüşüm bizi EMI fitresi derdinde Y kapasitelere karşıyım..

Maxim

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Mayıs 2017, 19:22:07
Ölçüm yanlış yapılmış  :D
Ölçüm referans noktası GERÇEK TOPRAK olmalıdır. Gerçek toprak asla değişmez.
Gerçek toprağa tam iletken ile bağlanmış bir irtibat üzerindeki gerilim, prensipte sıfırdır.
İrtibat iletkeni ne kadar fazla direnç ihtiva ediyorsa topraktan uzaklaşılıyor demektir ki, uzaklaştıkça akım gerilim ilişkisinde belli gerilimler görülmesi normaldir.

dediğiniz gibi yaptım, toprak ucu bağlı iken haliyle şase ile toprak arasında 0v görüyoruz
toprak ucu bağlı değil iken şase ile toprak arasında 39v gibi birşeyler var.
normal şartlarda toprak ucu bağlı olmalı fakat benim zaten korkum prizde bir hata varsa ne olacak? kimse çarpılmamalı.

ayrıca bence benim ilk ölçüm doğru
yani mesele birinin çarpılması ise öyle ölçmek lazım değilmi?
adam geldi yürüyerek ayakta, cihazın şasesine tuttu. diğer eli toprak hattında değilki o anda :)

Maxim

Alıntı yapılan: ipek - 02 Mayıs 2017, 22:48:52
bir kaç yıl evvel üst kapak ve klavye gövdesi aluminyum bir HP laptop almıştım,kızım baba bu elektrik kaçırıyor dedi, şaşırdım bende denedim elimin tersini değdirdiğmde ısırdığını farkettim,eğer elimi yeni yıkamışsam kurulasam bile can yakacak sınırda çarpıyordu,servisi aradım kem küm vs.vs. herzamanki geyik,biliyorum Y capasitorleri kesip atsam sorun düzelecek,fakat adaptör garantisi sona erecek zira vida yok kırmam icap edecek,fişi bir yönde taktım düzeldi,toprak ile ilgili bir sorun olsaydı evin sigorta panelinde Simko akım koruma rölesi derhal atardı,kişisel görüşüm bizi EMI fitresi derdinde Y kapasitelere karşıyım..

ipek hocam senin son sözün nedir, toprak hattını çıkarayımmı?

ipek

evet çıkart, yeni nesil akıllı tv'ler ve home tiyatro anfilerinin, tamamı ikili fişe döndü artık toprak fişli imal etmiyorlar,son aldığım HP laptop'ta ikili..

Zoroaster

Topraksız bir TV vs cihaza bir başka prize bağlı PC vs bağladığınızda cihazlardan birisinde kaçak falan varsa cihazlardan birisinde ya da her ikisinde ciddi sorunlara neden olabilirsiniz.
Seytan deliginden kacti.