PCB yol bulma

Başlatan ds01, 03 Mayıs 2017, 00:28:49

ds01

Görüntü işleme ile böyle bir devrenin yollarda herhangi bir kayıp olmadan  yollarını nasıl tespit edebilirim. Yollar beyaz arka taraf siyah yapmam gerekli. Kayıpsız bir şekilde temizleyemiyorum.

Kabil ATICI

Photoshop programında Image>Adjustment>threshold diye bir ayar var. Burada eşik seviyesini ayarlayarak görüntüyü siyah beyaza çevirebilirsin. Bu resimdeki kart üzerindeki ışık homojen olmadığı için bir miktar uğraştırabilir.
ambar7

ds01

Alıntı yapılan: Kabil ATICI - 03 Mayıs 2017, 00:50:07
Photoshop programında Image>Adjustment>threshold diye bir ayar var. Burada eşik seviyesini ayarlayarak görüntüyü siyah beyaza çevirebilirsin. Bu resimdeki kart üzerindeki ışık homojen olmadığı için bir miktar uğraştırabilir.

Hocam öncelikle çok teşekkür ederim ilginiz için. Ama opencv ile uğraşıyorum yazılımsal birşey yapmam gerekli. Direk threshold alınca pek iyi olmuyor.   Kenarları belirginleştirdim, çeşitli filtrelerden geçirdim medyan, gauss vs  yinede çok iyi bir sonuç alamadım.

mehmet

Bu nasıl?

Gimp ile yaptım.
Ancak yazılımla nasıl yapılır bilemiyorum...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

vitruvius

Öncelikle resmi çekeceğin nesneyi çok iyi aydınlatman lazım. Bu iyi sonuç almak için çok önemli.

Sonra resmi filtrele. Gauss ve median filter işine yarayabilir.
Ondan sonra threshold yada Otsu's threshold kullanarak resmi binary formata çevir.
Binary resim elde ettikten sonra Erode ve Dilate işlemlerini uygulayıp çizgileri daha da netleştirmeyi dene. Yalnız ayarına dikkat et ince yollar silinmesin.
Sonra da resme Hough Transform uygulamayı deneyeip çizgileri tespit etmeye çalışabilirsin.