1mm plastik arkasından algılayan dokunmatik sensor

Başlatan skara1214, 04 Mayıs 2017, 11:19:42

skara1214

bir uygulama için 1 mm plastik arkasından okuma yapmam gerekiyor. Bunun için önerebileceğiniz bir sensör varmı?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

MC_Skywalker

Neyi algılayacaksınız?

skara1214

@Ersin hocam devre tasarımında dikkaet etmem gereken birşey varmı?

ipek

piyasada vitrinlerde tekli 8 ve 16'lı yapılmış kit tarzı sensor'lar mevcut ,teklisinin ardında minik lehim adacıkları var pad şeklinde

bunları konfigüre ederek hassasiyet ve latch durumlarıyla oynamak mümkün gözüküyor,ben bir 8'li aldım 2mm kadar çok güzel çalıştı,birde 16'lı aldım bunu beceremedim ya SPI yada i2C çalışıyor sorun şu plaket çizilirken aradan ince yollar geçirilmiş,çocuk yada hanım'da sorun yokda dolma gibi erkek parmağı aynı anda iki tuşuda aktif edebiliyor, bir CD kapağını haşat ederek araya koydum sorun düzeldi,,,bilgi için....

Ersin

2 yıl önce tekli olanı yaptım , 50 kuruş tan az küçük bakır algılama alanından 3mm pleksiden rahat çalışıyordu.Buna benzer ürünlür çoğu firmada var artık.
Islak , yağlı el/parmak gibi bir yerde kullanılacak ise , kullanma.

skara1214

bana 1 buton yetiyor; kişi ürünü eline aldığında çalışmaya başlıyacak bırakınca duracak. böyle bir ortam için biraz daha özel birşey mi gerekli?(cihaz sürekli elde olacak)

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

gtekdemir

skara1214

@pwm.c  hocam direk entegre ile ölçmek istiyorum yazılım v.s yapmak istemiyorum.
yalnız datahsettleri okurken dokunmatik butonlar için avantajlı ama benim için ürünleri kullanışsız hale getiren bir özellik var ; aktif kompanzasyon diye geçiyor. timeout sürelerini aşınca otomatik kallibrasyona girip basılı olsa bile o noktayı 0 alıyor. Bu özelliğe sahip olmayan bir model varmı bildiğiniz?

pwm.c

ben dokunmatik için pic12f675 ve pic16f1827 kullanmıştım. maalesef hazır entegreleri deneyemedim ama istersen şu entegreyi incele bakalım. istediğin özellik var mı bilmiyorum.
http://www.touchsemi.com/index.php?Show=20_Standard_e/TS01_%281CH_Sensor%29_e&Lang=english

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-