18-36 VDC 16A Sistem İçin Ters Akım Koruması

Başlatan usahin, 04 Mayıs 2017, 23:50:08

usahin

Değerli forum sakinleri selamlar,

24 Volt araç içinde kullanılacak bir sistemde kullanılmak üzere ters akım koruması için verimli bir çözüm arıyorum. Sistem aracın çalışma gerilimi olan 28 Volt altında en fazla 16 Amper çekiyor. Bu akımlar için PMOS kullanmak mantıklı mıdır ?

Kullanacağım ürünün doğru polarite altında anlık(Max 100 ms) 100V luk piklere dayanıklı olması gerekiyor. Ters polarite için böyle bir ister yok.

Akıllı Mos süren sistemler var ancak ne kadar güvenilir bilmiyorum. Konu ile ilgili fikir ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

fahri-

Uygun güçte köprü diyot kullanabilirsiniz. AC girişten ne girerseniz girin DC tarafı doğru çıkacaktır.

usahin

Hocam cevabiniz icin tesekkurler ancak bir surucunun minimum calisma gerilimi 18 V. 17,5 Volta kadar calisabiliyor(Alternatif urun bulamadik). Bu sebeple diyot tercih etmemistik 16 A gibi bir akimda uzerinde dusen gerilim 1 Volttan fazla oluyor. Vf degeri dusuk ozel diyotlar ise gereginden fazla pahali. Isterleri saglayan iletim direnci dusuk bir PMOS siparis ettim onunla bir deneme yapacagim.

asma

Merhaba
Sipariş ettiğiniz PMOS un kodu nedir?
D - S arası koruma diyotu varsa sorun çıkartır.  ;)
Kolay gelsin.