plazma hoparlör

Başlatan snansrin, 04 Mayıs 2017, 23:55:31

Zoroaster

Alıntı Yapbu çıtırdamaları nasıl ortadan kaldırabilirim ? benim uyguladığım frekans 24 khz civarında, yani insan kulağının duyamayacağı bir düzey. fakat yinede parazitler oluşup gürültü meydana getirmekteler.

Plazma ortamındaki en ufak değişim plazmanın iletkenliğini dolayısı ile flyback devrenin çalışma şartlarını değiştirir. Bu da sesde değişime neden olur.

Plazmanın oluştuğu bölgeyi  fanus içine alabilirsin. Böylece plazma çevresel gaz hareketlerinden daha az etkilenir. Plazmanın oluştuğu elektrod altında mum yakmayı dene.

Seytan deliginden kacti.

snansrin

probları fanus ile  kapattığımda cızırtı duyulabilir düzeyde azalıyor, fakat aynı orantıda seste öyle .  kondansatörler üzerinde oynamalar yapıyorum yine olumlu sonuçlar elde edemiyorum en temiz sesi size atmaya çalışacağım

_devreci_

bence pice gerek yok zaten plazma varsa pic kafayı yiyebilir yüksek voltaj nedeniyle

frekans düşük bence artır 100khz olmalı

trafonun besleme girişine  transistör koyup voltajı  artırıp azaltarak deneyebilirsin tabi 1uf kondansatörde koymalısın transistör iletimde olmalı

snansrin

dediğiniz gibi gerilimi arttırdım ayarlı bir şekilde. fakat 16-17 volt arasında mosfet yandı, yananlar kervanına 6. mosfet olarak katıldı mosfetimiz. fakat gürültüyü bu şekildede ortadan kaldıramadık.

_devreci_

o mosfet nasıl yanar 12 16 voltta kısa devre etsen bile yanmaz büyük bi ihtimalle çok ısınıyordur

ben voltajı arttımayı kastedmedim  sesi transistörle yükseltip beslemeye ver ,   ama yapma senin sorununu anladım

renki televizyon yüksek gerilim trafosunda gerilim çarpıcı  kullanılarak 6000 volttan 30000 volta çıkarılır gerilim çarpıcını içindeki kondansatörler dolup boşalınca o çatırtıyı yapar telleri birbirinden uzaklaştırdıkça çatırtı fazlalaşır bence sorun bu

normalde karşılıklı tel koyamana gere yok, tek telden havadan zaten gelir o ses, senin çıkan yüksek voltajın az

plazma  çok az çıkmış, normalde o mosfetle yeryeri oynatması seninde  çarpılıp ölmen lazımdı bi yanlışlık var :)

renkli tv trafosunda büyük transistörlere gerek yok, 2amperlik mosfetlerle bile  bunun on katı plasma elde edesin

snansrin

Alıntı yapılan: _devreci_ - 09 Mayıs 2017, 14:22:54
o mosfet nasıl yanar 12 16 voltta kısa devre etsen bile yanmaz büyük bi ihtimalle çok ısınıyordur

ben voltajı arttımayı kastedmedim  sesi transistörle yükseltip beslemeye ver ,   ama yapma senin sorununu anladım

renki televizyon yüksek gerilim trafosunda gerilim çarpıcı  kullanılarak 6000 volttan 30000 volta çıkarılır gerilim çarpıcını içindeki kondansatörler dolup boşalınca o çatırtıyı yapar telleri birbirinden uzaklaştırdıkça çatırtı fazlalaşır bence sorun bu

normalde karşılıklı tel koyamana gere yok, tek telden havadan zaten gelir o ses, senin çıkan yüksek voltajın az

plazma  çok az çıkmış, normalde o mosfetle yeryeri oynatması seninde  çarpılıp ölmen lazımdı bi yanlışlık var :)

renkli tv trafosunda büyük transistörlere gerek yok, 2amperlik mosfetlerle bile  bunun on katı plasma elde edesin

Çarpıldım fakat ölmedim  galiba artık bağışıklık kazandım sorunu halletim devreyi tamamladım eve gittiğimde videoyu paylaşıcam çok sağolun yardımlarınız için

snansrin