5 ve 6 uçlu step motorlar hakkında

Başlatan overlok, 09 Mayıs 2017, 23:12:12

overlok

Selamlar,
Elimde 5 ve 6 kablolu step motor var. Bağlantı şekli için netten araştırdım. Ortak uçları oluyormuş. Genelde artıya bağlanmış bu ortak uçlar. Ama elimdeki motorların ortak uçlarını artıya veya toprağa bağlayınca motorlar dönmüyor. Boş bırakınca çalışıyor ikiside. Normalde ortak uçları kullanmam gerekmiyor mu? Step sürücülerim easy driver, motorların ve sürücülerin beslemesi aynı kaynaktan. Besleme olarak pc güç kaynağı kullanıyorum.
Devre şeması:

Bunlarda elimdeki motorlar:

Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

polleme

Ortak uçları kullanmadan da sürebilirsiniz ama o zaman bipolar sürücü kullanmanız gerekir.

ido2323

sol taraftaki motoru ölçerek bulacaksın ama sağ taraftaki motorun soldan sıra ile 1-2-3-4-5-6 kablosu olsun; 2. ve 5. kabloları iptal et sıra ile 1-3-4-6 nolu kabloları bağla çalışacaktır.

aslında soldaki motorun bir kablosu şaşe oluyor, onu tespit ederek iptal edeceksin o kadar.

overlok

Alıntı yapılan: ido2323 - 10 Mayıs 2017, 06:40:34
sol taraftaki motoru ölçerek bulacaksın ama sağ taraftaki motorun soldan sıra ile 1-2-3-4-5-6 kablosu olsun; 2. ve 5. kabloları iptal et sıra ile 1-3-4-6 nolu kabloları bağla çalışacaktır.

aslında soldaki motorun bir kablosu şaşe oluyor, onu tespit ederek iptal edeceksin o kadar.
Motorları çalıştırdım onda sıkıntı yok gibi. Ortak uçları kullanmadan çalıştırdım, o kısmı anlayamadım. Kullanmam gerekmiyor muydu?

polleme

Bipolar sürücü ile o uçlara gerek yok. Ama unipolar sürücülerde ortak uçların kullanılması gerekir.

Bu arada easy driver sürücünün bipolar (yani 4 uçla) çalıştığını da eklemem gerek. O nedenle o uçlar boşta olmak zorunda.

overlok

Alıntı yapılan: polleme - 10 Mayıs 2017, 09:24:51
Bipolar sürücü ile o uçlara gerek yok. Ama unipolar sürücülerde ortak uçların kullanılması gerekir.

Bu arada easy driver sürücünün bipolar (yani 4 uçla) çalıştığını da eklemem gerek. O nedenle o uçlar boşta olmak zorunda.
Tamam hocam teşekkür ederim.

polleme

Şu linki inceleyin, tüm bağlantı şekillerini anlayacaksınız. Unipolar olan bağlantılar ortak uçludur.

http://www.fym-motor.com/upfile/2014/02/19/20140219115347_202.jpg

Buradan görebileceğiniz gibi 6 veya 8 uçlu motorlar bağlantı şekilleri ile bipolar veya unipolar olarak kullanılabilirler.