Dokunmatik asansör butonu nasıl çalışır?

Başlatan ghistmanzero, 10 Mayıs 2017, 15:11:55

ghistmanzero

Merhaba arkadaşlar. Elimde bir dokunmatik asansör butonu var. Bunun nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyorum ama maalesef işin içinden çıkamadım. Aklıma gelen ilk şey transitorler ile ard arda bağlanarak yapılan ve parmaktaki potansiyel elektrik ile tetiklenen devreler. Bu buton üzerinde de aynı şey mi var acaba? Fotodaki 6 bacaklı elemanin üstünde 0690 yazıyor. Bu elemanin ne olduğunu bulamadım. Ayrıca yine üç bacaklı ve transistör kılıfindaki diğer bir eleman üstünde de 8c yaziyor bu bir transitor ama hangisi bulamadım. devrede şu 4 bacaklı ve yine transistöre benzeyen iki elemandan biri 7805 (regülatör) ama digerinin ne olduğunu da bulamadım. Üzerinde AH P57 yazıyor. Daha önce bu tür devrelerle çalışan veya bu asansör butonları ile ilgili yorum yapabilecek var mı acaba?
Dokunmatik aparat Foto da göründüğü gibi bir metal çerçeve ve üzerine konan bir plastikten oluşuyor. Ve o çembere bağlı iki vida ucu var. Bunlar hem devre kartı üzerine hem de (doğal olarak) çember üzerine kısa devre durumundalar. Bu plastige rağmen parmaktaki elektrik alınabilir mi bu devreye? Yoksa bunun çalışma mantığı farklı birşey mi?

ilyas KAYA

Kapasitif olarak çalışıyor.  Bir kondansator şarj ediliyor ve boşalma süresi ölçülüyor. Eğer o metal plakaya dokunur yada yaklaşırsaniz kondansator hızlı boşalır. Bununla da dokunmatik buton yapmış olursunuz. Oradaki 6 bacaklı entegre bu işi yapıyor. Ancak çok saçma çalışıyor. Asansör gibi sürekli parazitlere maruz kalan dokunmatik anahtarlar basılı kalabiliyor. Geçen gün gördüm asansörün butonu basılı kalmış. Dokunmatik alanını silip düzelmesini bekliyorlar ama düzelmedi için elektriği kesip yeniden veriyorlar. Böylece mevcud şartlara göre kalibrasyon yapıyor. Mtouch pic kullanmak daha mantıklı.