Konnektör terminali sıkma için pense tavsiyesi

Başlatan Elektroemre, 14 Mayıs 2017, 15:22:51

Elektroemre

Merhaba arkadaşlar,

JST XH serisi olarak geçen 2.5mm lik konnektörlerin terminallerine elle çakmak için "sıkma pensesi" tavsiyesine ihtiyacım var.
Nette bir çok soket sıkma pensesi mevcut ancak hangisinin bu iş için uygun olduğunu kestiremiyorum.
Soketin resmi şu şekilde:

Elektroemre

@Ersin hocam teşekkür ederim, çenelerin değişebilir olduğunu bilmiyordum.
Türkiye'den temin edebilir miyiz?

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Melih1802

Ben YAC12 aldım, memnun değilim.  Soktuktan sonra kablo üzerine dolanan yer soket şişkin kalıp girmiyor, Tekrar başka bir aletle daraltma zorunda kalıyorum ama formu bozuluyor.
Satın almadan önce mutlaka test et emin ol.

Tagli

Eğer bulabilirsen Engineer PA-09'u tavsiye ederim. Japon malı. Zamanında ebay'den almıştım. Ufak bir kusuru şu ki tel ve izolasyonu aynı anda sıkmıyor, yani her bir crimp için iki kez sıkma yapman lazım. Ancak çok kaliteli bir ürün. Ayrıca 2 mm konnektör (PH serisi) crimp'leri için de çok uygun.
Gökçe Tağlıoğlu

Ersin

Linkteki çeneyi aldım onunla beraber sn28 idi sanırım bir farklı çene daha aldım toplam 15 dolar a mal oldu.Karaköy de dolaştım fiyatlar hep 50-60 dolar arası , kaliteyi sorarsan aynı , markalı bişey değiller.Hızlı da geldi ,aşağı yukarı 2 hafta.
Yandaki kulaklar dışarı doğru açık , kargaburun ile bunları dik, paralel olacak şekilde kıvırıyorum(yanlardan hafif sıkıyorum) , sonra da pense ile sıkınca sorunsuz oluyor.
Adetli bişey ise kablocuya yaptır.

polleme

Alıntı yapılan: Tagli - 14 Mayıs 2017, 21:10:33
Eğer bulabilirsen Engineer PA-09'u tavsiye ederim. Japon malı. Zamanında ebay'den almıştım. Ufak bir kusuru şu ki tel ve izolasyonu aynı anda sıkmıyor, yani her bir crimp için iki kez sıkma yapman lazım. Ancak çok kaliteli bir ürün. Ayrıca 2 mm konnektör (PH serisi) crimp'leri için de çok uygun.

PA-09 gerçekten iyi görünüyor. Sipariş ettim bakalım.

Elektroemre

Teşekkürler @Ersin  hocam linkteki çene ve uyumlu penseyi aldım.

polleme

Bu JST konnektör çeşitlerini yurtiçinde bulabileceğim bir yer var mı? 2-3 uçlu; 1.25mm, 2.00mm ve 2.54mm uç aralıklı olan modelleri arıyorum.

Tagli

Karaköy Abed Han'daki Emka da satıyor. Gerçi 1.25 var mı bilmiyorum, ben 2 ve 2.54 alıyorum. 2'likleri pahalı satıyor ama, çok acelem yoksa aliexpress'ten almayı tercih ediyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

Elektroemre

Alıntı yapılan: Tagli - 17 Mayıs 2017, 00:24:16
Karaköy Abed Han'daki Emka da satıyor. Gerçi 1.25 var mı bilmiyorum, ben 2 ve 2.54 alıyorum. 2'likleri pahalı satıyor ama, çok acelem yoksa aliexpress'ten almayı tercih ediyorum.

Hocam emka'nın perakende fiyatları aşağı yukarı nedir?

Tagli

Örneğin 4'lü 2.0 mm PH konnektörü 1 takım olarak, yani erkek + dişi + crim halinde 1,50 TL'ye almıştım. Aynı şekilde 2.5 mm XH ise galiba 0.50 TL gibiydi. Adetli alımda değişiyor mu bilmiyorum ama gittiğimde genelde 10-15 tane konnektör alıyorum ve 15 TL civarında bir şey çıkıyor (başka tür konnektör aldığım da oluyor). Piyasa fiyatlarına hakim olmadığım için genel olarak pahalı veya ucuz diyemem. Ancak PH'ın pahalı olduğunu özellikle de aliexpress ile karşılaştırarak söyleyebilirim. Zamanında bir arkadaş durumu sormuş, pek satmadıkları için az getirdiklerini, bu yüzden pahalı olduğunu söylemiş.
Gökçe Tağlıoğlu

Elektroemre