Takipci

Başlatan muhittin_kaplan, 15 Mayıs 2017, 11:35:07

muhittin_kaplan

Sanırım ingilizcesi Tracking ;)

yukarıda görülen şekilde (renklere takılmayalım) degerler var. bu degerler ayrık vaziyette, bir seri, dizi vb değil. yapmak istediğim ise bu  değerleri bir seri (dizi,tupple) haline getirebilmek. Kısaca Bu değerler arasında bir zincir kurabilmek istiyorum, (sonrasında ilişkisel olarak VT ye kaydeceğim)

quarko

Grafikteki noktaların x-y koordinat değerleri elinizde ise matlab üzerinde curve fitting tool isminde bir araç var. Verileri ona aktardığınızda size eğri ile ilgili kaçıncı dereceden isterseniz, uygun bir eğri fonksiyonu çıkarabilir.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

muhittin_kaplan

Hocam, bir algoritmayla zerinde çalıştığım projeye eklemeyi planlıyorum. matlab 600bin nokta üzerinde bu iş yapabilirmi acaba (600bin noktada belirsiz zincir olabilir.) . Amacım bu noktalar (değerler) arasında ilişki(zincir) kurmak.

vitruvius

Birkac matematiksel yaklasim onerebilirim ama tam anlamadim konuyu. Renklere takilmayin demissiniz, o halde buradaki cikti tek bir fonsiyona mi ait? Iliski kurmak istediginiz noktalar hangileri? Ayni renkte takip eden noktalardan gecebilecek bir fonksiyon yaklasimi yapmaya mi calisiyorsunuz?

skara1214

@muhittin_kaplan  istediğiniz şeyin adı curve fitting. internetten araştırıp düzgün birşey bulabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=XRugOfsyD08
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

miyago

Merhaba

5-10 sene oldu

NMR makinesinden çıkan verilere en uygun doğrusal yada eliptik grafiği çizdirmekle alakalı bir projede çalıştım. Bu grafiğin sonuçlarına göre hastalara radyasyon uygulanıyordu. Yani hassasiyeti çok önemliydi.

Aşağıdaki kaynaktan çok yararlanmıştım. Umarım faydası olur.

https://www2.units.it/ipl/students_area/imm2/files/Numerical_Recipes.pdf

muhittin_kaplan

farkındayım pek birşey anlatamamışım
örnek olarak burada her tazelemede kayıt edilerek daha sonra uçağın rotasını çıkartacağım.

https://www.flightradar24.com/39.91,32.84/7

muhittin_kaplan

@vitruvius hocam ortada bir fonksiyon felan yok. Raw data var ben bu dataları bir harita, grafik (2 boyutlu) vb bir yere koyup aralarındaki benzerliği bulup ilişki oluşturacağım.
@miyago hocam dökümanı inceleyeceğim.
@skara1214 hocam regresyon analizi, kalman felan düşünüyorum aslında.

Cemre.

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 15 Mayıs 2017, 12:22:01
Hocam, bir algoritmayla zerinde çalıştığım projeye eklemeyi planlıyorum. matlab 600bin nokta üzerinde bu iş yapabilirmi acaba (600bin noktada belirsiz zincir olabilir.) . Amacım bu noktalar (değerler) arasında ilişki(zincir) kurmak.

Matlab onu çerez diye yer.

muhittin_kaplan

Hocam matlab işime gelmez. (şu an 32mb dosyalarla çalışıyorum,512 normal hali, Dosyalar binary-parse ediyorum, haritada gösteriyorum ama arada bağlantı kuramıyorum.)

Cemre.

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 15 Mayıs 2017, 17:21:12
Hocam matlab işime gelmez. (şu an 32mb dosyalarla çalışıyorum,512 normal hali, Dosyalar binary-parse ediyorum, haritada gösteriyorum ama arada bağlantı kuramıyorum.)

Matlab üzerinde koşacak bir GUI hazırlayıp dosyayı direkt orada parse edebilirsiniz hocam.

sovalye

Hocam matlab isinize gelmiyorsa aradiginiz algoritma "linear regression". Eldeki noktalari en az hata payi ile saglayan denklemi bulma.

muhittin_kaplan

Somutlaştıralım,
Kuş sürülerini takip eden cihazlarınız var, bu cihazlar 20saniyede bir tur atarak havadaki kuş sürülerinin lokasyonunu veriyor. (kus sürüsü bu size kendi GPS bilgisini gönderemez) her turda alınan veriler kayıt ediliyor. sonrasında 2 saatlik kayıt alınıyor ve her turdaki bilgi harita üzerine konuluyor. 
Yapmak istediğimde burada başlıyor. kuş sürüsünün  rotasını çıkartmak istiyorum. önceki konumuyla şimdiki konumunu ve n+1 zamandaki konumunu birleştirmek ve "bu sürü teee dubaiden gelmiş" diyebilmek istiyorum. arada kırık, birleşmiş olması gerekirken birleşmemiş olanlar olabilir (kuş sürüleri karışırsa) , en az "kırık" la bu işin altından çıkmak için çalışmaya başladım. ama önce kırık kopuk dan daha ziyade "nasıl bileceğim bunlar ilişkili" sorusuna cevap bulmam lazım