Eski Kanarya Kapı Zili?

Başlatan harti212, 16 Mayıs 2017, 01:55:36

harti212

Arkadaşlar sizden bu konuda yardım almak istiyorum internette aramama rağmen istediğim şemayı bulamadım,
eskiden kullanılan Kanarya kapı zilleri şimdikine göre biraz daha farklıydı.
Cocukken bizim kapı zili yanmıştı(Zil Trafosu arızasına bağlı olarak) içini açıp baktığımda Dikkatimi çeken ilk şey Karton karkas üzerine dolalı uzun tek bir bobin vardı sarım sayısı heralde bi 300 tur vardı(eski sigorta tellerinin aynısından) çocuktum dedim ya sadece orası aklımda kalmış devrede 1 tek bobin vardı diğer elemanları hatırlamıyorum. Şemasını bilenler varsa atabilir mi? Aynısını yapıcam.
Şimdiki ziller kalitesiz Kanarya sesi diye sattıkları endüstri tipi kapalı çift taraflı bobin ile ufak bi anfi devresinden oluşan saçma bişey ve tonlama sabit kalması uyuz verici. Eski zillerin bi salınımı vardı sanki gerçekten kanarya ötüyormuşçasına.
Orjinal devreyi İnternette bulamadım malesef, hepsi bir birinin kopyası! Eskilerden bi elektronikçi veya bu zil işleriyle uğraşan biri varsa yardımcı olabilir mi?

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

harti212

Google a baktım zaten, ben derdimi anlatamıyorum!  >:(
Bahsettiğim ziller 1970 li senelerde satılıyordu! onların şemasını arıyorum yeni nesil olanları değil!

yas

Bu kitabın içerisinde vardı.  :D  ne çok çalışmayan devre şeması vardı içerisinde.

Bahsi geçen devrenin aşağıdakine benzer şekilde bir şeması var

vedo35

O harun bayramin kitabini babam Elektronik ogreneyim diye almisti hala durur. Icindeki devreleri calistirmak icin gece gunduz ugrasmis, bilen abilerime bile sora sora biktirmistim. En sonunda meslek lisesi elektronik bolumundeki abiler o kitaptaki devreler calismiyor bosuna ugrasma demistide birakmistim. O kanarya kapi zili devreside o kitabin icindeydi  ;D ;D Merak ettigim harun bayram diplomali uckagitcimidir? Adamin cizdigi devrelerin calismamasi bir tesadufmudur?  ;) ;)
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

ipek

Müfit hoca'nın tavsiye ettiği şema kesin çalışır,diğer şema'da osilasyonu başlatacak 10nF 'nin diğer ucu yanlış yere bağlı..eski transistörlü radyoların kırmızı renkli çıkış trafosu idealdi,trafonun orta ucunun önemi yok ,eğer çalışmaz ise 3 uçlu sargının en dış sarımları yer değiştirilecek,Lise zamanında yapmıştım,100mf buton basılıp bırakılınca ne kadar süre sönümlesin değerini tayin ediyor..

cetin1990

Alıntı yapılan: vedo35 - 16 Mayıs 2017, 11:33:39
Merak ettigim harun bayram diplomali uckagitcimidir? Adamin cizdigi devrelerin calismamasi bir tesadufmudur?  ;) ;)
Harun Bayram, önemli bir iş yapmıştır. üçkağıtçı değildir. Kitaptaki devreler çalışıyor. 

Kanarya zili devresinde uygun trafoyu kullanmak gerekir. Yoksa çalışmaz. Trafoda u devrede çok önemli.

Bende bu kitap vardı. 20 sene kadar sakladım. Öğrenciyken de mezun iken de işime yaradı. Kitapta çalışmayan devre olduğuna inanmıyorum.   Günümüzde bu kitap önemini yitirmiş olsa da, vaktiyle yararlı olmuştur.  Hatta bir arkadaş hocaya mesaj yazmış "devre çalışmıyor" demiş. ve cevabını almıştı. binlerce beceriksiz elektronikçiye cevap vermek çok sıkıcı olsa gerek. Bir nevi, onurunu kurtarmak  kendini ispat etmek zorunda kalıyor. Keşke kitabı yazmasaydım demiş olabilir.

derbeder

bununla  neden uğraşıyorsunuz ki  ?  Siemens firmasının SAB0600  entegresi ile gayet güzel kapı zili devreleri yapılıyor ..

https://320volt.com/sab0600-ile-elektronik-zil-devresi-uclu-gong-sesi/

ACM

Devrelerde kullanılan trafoyu birtek burada bulabildim.

https://www.electrokit.com/en/xicon-42tu013-audio-transformer-1000-8-ohm.46018

Beraber getirtelim diyen olursa ben katılırım arkadaşlar.

yas

Alıntı yapılan: cetin1990 - 16 Mayıs 2017, 13:19:13
............Kitaptaki devreler çalışıyor........... Kitapta çalışmayan devre olduğuna inanmıyorum.........
Hocanın bu kitabı iyi niyetle çıkardığına bende inanıyorum art niyeti olduğunu zannetmiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 300 e yakın devre vardı. Çoğu denenmemiş devreler. PCB çizimi olanlar ve bilgisayar çizimi olan ve yürüyen ışık devreleri çalışıyordu. Hatta FM verici devresini bile çalıştırmıştım. Ama zaman içinde işi öğrendikçe yada bilgisi olan biri şemalara baktığında çoğu şemanın sallama olduğunu zaten anlaşılıyordu. Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse hatalı devre çizimleri çok fazlaydı. O yıllarda eski kitap satanlardan topladığım Elo elektronik dergilerinden ve Elektronik Öğreniyorum1-2 serisi kitaplardan yapıpta çalışmayan bir tane bile örnek olmadı. Ama Harun hocanın bu kitabı bildiğim kadarıyla 7 baskı basıldı ve yine bildiğim kadarıyla 1. baskı ile 7. baskı arasında kapak renginden başka bir fark yoktu. Kitapta hiç mi hata yoktu en azından 1-2 düzeltme yapılabilirdi. Sonuçta kitap ticari amaçla satışa sunulmuş ve elektronik öğrenmeye çalışanların uygulama devreleri yapması için bir eksiği tamamlama amacı güdülmüştür. Bu perspektiften mevzuya bakılınca bana göre bütün örnek devrelerin denenmiş olması ve hatasız olarak kitaba girmesi şart.

Bence elektronik öğrenmeye çalışan bir kişinin en son ihtiyacı olacak motivasyon bozukluğudur. Kitaptaki devrelerin bazılarında hatalar olduğunu bana ilk söyleyen kişi okuldaki hocam oldu. Bence bu kitap kaynak(zaten artık geçerliliği yok)  olarak kullanılmamalıdır.

vedo35

Hocam Elektronigi ben Harun Bayramin  yazdigi o kitap ogrenmeye baslamistim. O yonu ile inkar etmiyorum. Ancak bende dahil bircok hobici arkadaslardan ayni sikayeti almistim. O zamanlar cok guzel bir kaynak kitapti.  Arkadasinda dedigi gibi sadece pcb hazir cizilmis olan devreler calisiyordu. DO-MI-Sol kapi devre ve led gostergeli duvar saati gibi.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

MC_Skywalker

Harun Bayram'ın kitabında baskı hataları çoktu. 1. Sınıtayken (yıl1990)ben ve sınıfta ki diğer arkadaşlar birçok devreyi demiştik. Deneme yanılmayla çalıştırmıştık.