DS1302 Yük kapasitesi hakkında

Başlatan ziyaretci, 16 Mayıs 2017, 16:56:45

ete

Kondansatör bile kullansanız , saatin ileri gitmesini yada geri kalmasını önleyemezsiniz. Çünki kullandığınız kristal ortam sıcaklığına bağlı olarak farklı farklı frekanslar üretir.  Sorunun çaresi, sıcaklığı kompanize edilmiş özel osilatörler TCO kullanmaktır.
Ayrıca öyle 1 günde 2 günde 15 günde yapılan değerlendirmelerde   bir şey ifade etmez. 15 gün doğru giden saat hava ısınınca birden geri kalmaya başlayabilir yada ileri gitmeye başlayabilir. Uzun vadeli değerlendirmeler yapmak gerek.
DS3231 kullanın . Dahili osilatörü olduğu gibi bu osilatör sıcaklık kompanizasyonuna sahiptir.  2 yıldır kullanıyorum henüz ayar değişikliği yapmadım. Saniye bazında ufak sapma var ama hala doğru gidiyor kabul edilebilir. Çözüm budur . Aliexpress de fiyatları da düştü epeyce tavsiye ederim.
bir saat mekanizması 1 günde 24*60*60=86400 sn işler yada üretir.
Olaya ppm hassasiyeti açısından bakarsanız , kullandığınız kristallerin ppm değerleri 100 civarındadır. Bu ise 100/1.000.000=0,0001 hata payı demektir. Bunu günlük üretilen sn değeri ile çarparsanız  86.400 * 0,0001=8,64 sn kadar saatiniz 1 günde ileri yada geri kalacak demektir.

DS3231 ppm değeri 0-40 derece sıcaklık aralığında 2 ppm olup bu ,2/1000.000=0,000002 ve günde 0,000002 x 86.400=0,1728 sn lik bir şaşmaya eşdeğerdir.
30 gün (1 Ay) da 0,1728*30=5,184 sn lik bir şaşma meydana gelir. Yılda ise yaklaşık 1 dak. lık şaşma söz konusu olabilir.
Elbette bu teorik hesap ve illa şaşma olacak diye bir kanun yok. Bu hesaplanan değer olabilecek maksimum şaşmayı gösteriyor ki kullandığım 3 saat de hala 1 dak. şaşma sınırına 2 yıldır ulaşamadı.

Bu arada merak edenler için söyleyeyim en düşük ppm değerine sahip saat osilatörü Rubidyum Atomik saat osilatörü olup 0,001ppb (yani milyarda bir hassasiyet) hassasiyete sahiptir ve ayda 2,6 us şaşabilme ihtimali bulunur.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ziyaretci

Bahsettiğim kaba saba az parametreli hesap yapacağım proje için gayet normal duruyor. Bu durumu; kullandığım  "Şahsen" kelimesiyle vurgulamaya çalıştım.

Oda ortamında yaptığım 1-2 günlük testi paylaştım ve belirttim. Çünkü ilgili değişimi yapmadan 4 saat sonra gözle görülür sapma rahatlıkla hissediliyordu.

Test %99 pilde gerçekleştirildi. Sadece 12 saatte bir kontrol için bilgisayar beslemesini kullandım.

Ve kristalin o anki ortamına göre tam frekansını ayarlayabileceğim ekipmana sahip değildim.

32.768 KHz GWX-26
  50 kuruşluk.

Satıcının dediğine göre eşdeğer datasheet:

http://www.ersinelektronik.com/class/INNOVAEditor/assets/Datasheets/R38.pdf

Ben buradan almadım ama aynı model.

@ete  hocam ds1302 ile başlangıç yaptık, bundan sonra ds3231 'i test edeceğim. PPM kavramını merak ediyordum sayenizde pekişti.

mehmetemin

Başta konuyu açan arkadaş olmak üzere , katkıda bulunan herkese teşekkürler..