SMPS Tasarımı

Başlatan Teğmen, 16 Mayıs 2017, 22:40:40

JOKERAS

Teğmen usta, Trafosuz besleme şebekeden izole olmadığı için tehlikeli olur.

Doğrultup anahtarlayıp düşürün.
Yani Smps devresi ile yapın.Herkes böyle yapıyor:)

[size=78%] [/size]

OG

Alıntı yapılan: Teğmen - 13 Ekim 2017, 17:59:45
Kastım şu
şebekeyi direk doğrultup trafosuz düşürsem teorikte bu mümkün fakat gereksiz kayıp olacak.
Sorum şu şebekeyi düşürüp mü doğrultmalıyım yoksa doğrultup anahtarlayıp sonra mı düşürmeliyim?
Ticari satış olarak düşünmüyorum ama çok da maliyetli olacağını düşünmüyorum @OG az açar mısın demek istediğini
Aslında ne yapacağını açarsan daha doğrucevaplar gelir. Mesela 220V da çalışan ledler için çoğu zaman trafo kullanılmaz. 9910 tarzı bir eleman kullanılır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Teğmen

@OG
Ups tasarlıyorum 1500VA lık onuniçin kullanacağım
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Teğmen

Şu aşamadayım
12V 1 A SMPS Buck Converter yani Burada hangi mosfeti kullanmam gerektiğini bulamıyorum.
Datasheette anahtarlama frekansı bulamadım.SÜrücü ne kullanmalıyım mesela gibi birkaç detayı anlatabilirseniz sevinirim.
Birde mesela sg3525 var uc 3825 var farkları nelerdir
Hangisini kullanmalıyım
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

OG

@Teğmen, yanlış anlama,
yazdıklarından anlaşılıyor ki konuya uzaksın,
herkes her konuya vakıf olmayabilir, hepimiz de öyleyiz.
İlla yapacağım diyorsan,
Yerinde olsam güvenebileceğim hazır tasarımlar üzere yoğunlaşırdım. Çünkü SMPS konusu çok çetrefilli bir konu.
Her aşamasını kendim yapacağım diyorsan yardım alman biraz zor. Çünkü "2 entegrenin farkını izah etmek" ile yardıma başlayıp, işin sonuna kadar destek verebilecek zamana sahip bir arkadaş olduğunu sanmıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Teğmen

@OG yok yanlış anlamam ben elektronik haberleşmeciyim
Güç elektroniği çok fazla hakim değilim.Ama şu an onun yapmam gerektiği için uğraşıyorum.Zaten konu sonuna kadar
yardım edebilecek birisi yoktur.Sadece ufak kısımları sormaya çalışıyorum.Bitirince forumda paylaşacağım.
Bunlar temel konular regülator,smps ne bileyim PIC le basit işlemler bunları proje halinde sunmak gerektiğini düşünüyorum.
Yeni alanlara yeni başlayanlar destek alabilmeli.Üst düzey anlatımlar veya konunun ortasından anlatımlar tam hakim kimseler için gereklidir.Bazen de en ince yerine kadar
soruyorum ki bu işe bir daha başlamak isteyen birisi direk bu konu başlıklarından yola çıksın.
O yüzden genelde bazı ana kısımları tek ileti içinde değil ayrı ayrı başlıklar altında açıyorum.

İyi çalışmalar

JOKERAS

Teğmen usta,Smsp devrelerinin Topolojilerini ve çalışma mekanizmalarını öğrenirseniz
gerisi hesap kitap işi.
Sizin yerinizde olsam elime bir bobin alır ve bu bobine akım uygulardım.
Burada ne oluyor anlatın.

Teğmen

@JOKERAS
Bobine akım uygula derken?
1.Doğru Akım mı
2.Alternatif Akım mı

Doğru akım uygulandığında teoride indüktörler kısa devre olur.Etrafında sabit bir manyetik alan oluştuğundan dolayı sabit bir R direnci gibi davranırlar.
Alternatif akımda ise akıma ters yönde indüklenen bir manyetik alan oluşur.İsterseniz detyalı hesaplamalarını da verebilirim.

Konuyla bağlantısını çözemedim onun için detaya inmiyorum

elektronik

elektronik

Alıntı yapılan: Teğmen - 18 Ekim 2017, 14:57:12
@JOKERAS

Etrafında sabit bir manyetik alan

üzerinden alternatif akım geçen bobinin yanına bir başka bobin korsan manyetik alan o bobine indüklenir ve uçlarında gerilim oluşur

Teğmen

@elektronik
Paylaşımın için teşekkürler ama bu blok diagram aşamasından sonrası lazım
Detaylar önemli
Hangi kontrol entegresi
Trafo hesabı
Pasif elemanlar hesabı

Onlarla uğraşıyorum şu an

Teğmen

Alıntı Yapüzerinden akım geçen bobinin yanına bir başka bobin korsan manyetik alan o bobine indüklenir ve uçlarında gerilim oluşur
@elektronik 2.Bir bobin yok tek bobinin Dc altındaki davranışını analiz ediyoruz

elektronik

tek bir bobine dc uygularsan çevresine manyetik alan yayar dc kestiğinde kendisinin
oluşturduğu manyetik alana maruz kaldığından uçlarında ters yönde gerilim oluşur.

bu aşamaları geçtiğine göre TOP234Y burdan devam edebilirsin yalınmıyorsam 30w kadar güç verebiliyor.
pasif elemanlar zaten belli geriye trafo kalıyor yani işin en zor kısmı. onunda kolayı var trafo saran yerler var ulus elektronik diye bir firma vardı hala varmı bilmiyorum.
olmadı bu chip kullanan bir adaptör bulup trafosunu açıp incelersin.

JOKERAS

Teğmen usta,
Bobine Akım uyguladığında Bobin akımı nasıl olur?
Bobin Akımını kestiğinizde durum ne olur?
Bobinin sarıldığı nüvede ne gibi durumlar olur vs.

Aslında bu konuyu bir tarihte ZorO ve FxDev çok güzel anlatmıştı.
İsterseniz bakın.

https://www.picproje.org/index.php/topic,66133.0.html

Tabii bu konuda Feedback konusu işlenmedi,o ayrı bir konu.