SMPS Tasarımı

Başlatan Teğmen, 16 Mayıs 2017, 22:40:40

Teğmen

Arkadaşlar şu tarz bir çizim yaptım.Üzerindeki değerler hesaplanmadı.Sadece komponent bağlantıları için çizdim.
Hata var mıdır?(Vardır mutlaka ne yapılmalı )
@elektronik
@JOKERAS

"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

JOKERAS

Feedback yok.O olmadan ya entegre bozulur yada hiç çalışmaz Entegrenin iç dizaynıyla alakalı.
Niye bu kadar uğraşıyorsunuzki?Zaten bu tip entegrelerin hazır Aplikasyon şemaları var.

Teğmen

@JOKERAS çizmiştim ama sildim onu.Bu şekilde mi olacak?

"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

JOKERAS

Evet.Al işte Smps tasarladın:)
Pcb'sini güzel çizmeyi unutma ama.Pcb çizimi de çok önemli.
Özellikle Swiç frekansı yüksek olan devrelerde.

Teğmen

@JOKERAS
çok teşekkür ederim
ama bir sorum daha olacak:)
Burada ki trafonun hesabı var asıl sıkıntı olan.Onunla ilgili bir döküman var mı elinizde veya başka arkadaşların vardır.

elektronik

Örnek bir çizim. burdan yola çıkabilirsin. birde senin çizimdeki D7 yerine direnç kondansatör parelel bağlaman gerekiyor.
trafo konusu işin en zor kısmı.

Teğmen

Birde şu var kırmızı okla gösterdiğim yerdeki diyotların bağlantılarını data bilgilerinden aldım.
Fakat oraya sinyal doğrultulmuş gerilim geliyor.Ters diyottan nasıl geçiyor

@elektronik
@JOKERAS

JOKERAS

Rica ederim.Hesap kitap işlerinden anlamam.
Bobin hesaplamaları için size Link vermiştim,ben hesap işlerinden anlamadığım
için size anlatacak bilgim yok.
O linkte arkadaşlar o hesaplamaları çok güzel anlatmıştı.

Bobin hesaplamaları kadar önemli nokta feedback kontrolleridir.
Çünkü Smps devrelerinin olmazsa olmazı Feedback'tir.
Smps Devreleri Feedback ile Module olup Kapalı döngü ile çalışırlar.

elektronik

D7 yerine parelle direnç kondansatör bağlaman gerekiyor.

12v 1a trafo sarımı

JOKERAS

O ters diyot değil,Zener diyot.
O devre Booster- Snubber devresi,o olmazsa Entegre içine gömülü olan Fet yanar.

Genelde RCD ile yapılan bir sönümleme devresi,burada maliyet düşük tutulmak istenmiş olabilir.

Teğmen

üstteki zener de alttaki de mi zener?
@JOKERAS

elektronik

D7 zener diyot
alttaki zener değil

Teğmen

@elektronik
alttaki zener değilse nasıl geçiriyor işte o yönde tıkama olmaz mı

elektronik

nasıl geçiyordan ne kastettiğini anlayamadım ? o iki diyot oluşan paraziti yok etmek için. 
üstteki yani D7 yerine direnç kondansatör parelel bağlarsan daha iyi sonuç alırsın. orjinal devresinde o şekilde

Teğmen

@elektronik

Beyaz okla çizdiğim yerin başlangıcından DC sinyal gelmiyor mu?zeneri geçiyor sonra ters yönde diyot var.Oradan VIPER22 entegresinin D ucuna nasıl ulaşıyor?